Radio Białystok | Wiadomości | Sąd Najwyższy rozpoznał kasacje prokuratury w sprawie Czeczenów dotyczącej m.in. wspierania terroryzmu

Sąd Najwyższy rozpoznał kasacje prokuratury w sprawie Czeczenów dotyczącej m.in. wspierania terroryzmu

5.07.2023, 19:44, akt. 19:50

Sąd Najwyższy rozpoznał w środę kasacje prokuratury od prawomocnego wyroku uniewinniającego trójkę Czeczenów oskarżonych m.in. o wspieranie terroryzmu. W tym kilkuletnim procesie w pierwszej instancji zapadły wyroki skazujące, potem utrzymane przez sąd odwoławczy, ale po kasacjach obrońców - uchylone przez SN.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Ze względu na zawiłość sprawy, sąd podjął decyzję o odroczeniu do połowy lipca publikacji wyroku - poinformowało biuro prasowe SN.


Chodzi o głośną sprawę, w której prokuratura oskarżała przed białostockimi sądami czwórkę Czeczenów, zarzucając im działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, która w 2014 roku miała m.in. gromadzić pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez tzw. Państwo Islamskie (IS).


Zarzuty dotyczyły też organizowania i kupowania sprzętu paramilitarnego oraz rekrutowania bojowników na tzw. dżihad w rejonach konfliktu zbrojnego. W akcie oskarżenia pojawił się również wątek leczenia w Polsce Czeczena rannego w walkach w Syrii.


Oskarżeni, przez całe postępowanie przygotowawcze, a potem przed sądami pierwszej i drugiej instancji, nie przyznali się. Argumentowali, że co prawda pieniądze były zbierane i zostały przekazane, ale nie na potrzeby IS, lecz na działalność niepodległościową bojowników czeczeńskich, walczących o Czeczeńską Republikę Iczkerii.


W sierpniu 2017 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał nieprawomocnie trójkę Czeczenów na kary po dwa lata i miesiąc więzienia; czwartego z oskarżonych uniewinnił. Skazanych uznał za winnych wspierania jednak działań nie IS, lecz tzw. Emiratu Kaukaskiego - prowadzącego działalność o charakterze terrorystycznym na terytorium Rosji - jak zaznaczył sąd w wyroku - "ukierunkowaną na utworzenie na Kaukazie Północnym fundamentalistycznego państwa islamistycznego, opartego na prawie szariatu".


Apelacje od tego wyroku złożyły obie strony. W czerwcu 2018 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku odwołania uznał jednak za bezzasadne i utrzymał zarówno wyroki skazujące, jak i uniewinniający.


Obrona złożyła jednak kasacje od wyroków skazujących; trzy lata temu Sąd Najwyższy uwzględnił skargi w tym zakresie. Uchylił swoim wyrokiem zaskarżone orzeczenie i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu w Białymstoku do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.


Ten zajmował się sprawą po raz kolejny od marca 2021 roku przez rok. Odbyło się kilka rozpraw, m.in. powołany i przesłuchany został dodatkowy biegły, ekspert ds. sytuacji społeczno-politycznej na Kaukazie. Ostatecznie sąd apelacyjny wszystkich trzech Czeczenów prawomocnie uniewinnił.


Tym razem prawomocny wyrok zaskarżyła podlaska delegatura Prokuratury Krajowej, która przygotowywała akt oskarżenia w tej sprawie. Przed rokiem do SN wpłynęły jej kasacje dotyczące wszystkich trzech Czeczenów. W środę sąd te kasacje rozpoznał, odroczył jednak publikację wyroku.


Przed białostockimi sądami toczy się proces o odszkodowania i zadośćuczynienia zasądzone tym Czeczenom w związku z ich prawomocnym uniewinnieniem. Sąd Okręgowy w Białymstoku przyznał im łącznie ponad 2,1 mln zł za niesłuszny areszt.


Wyroki zaskarżyły obie strony; pełnomocnicy Czeczenów wnioskowali w pierwszej instancji o blisko 10 mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia. Cała trójka cudzoziemców była przez niemal dwa lata tymczasowo aresztowana, opuściła areszt tuż przed wyrokiem w pierwszej instancji.


Tę sprawę białostocki sąd apelacyjny ma rozpoznać po wakacjach.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd prawomocnie uniewinnił trzech Czeczenów oskarżonych o wspieranie terroryzmu

14.03.2022, 19:33

Sąd Apelacyjny w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w poniedziałek (14.03) trójkę Czeczenów oskarżonych m.in. o wspieranie terroryzmu. W pierwszej instancji zapadły wyroki skazujące, potem utrzymane przez sąd odwoławczy, ale uchylone przez Sąd Najwyższy.


Przed białostockim sądem zakończył się proces Czeczenów oskarżonych o wspieranie terroryzmu

28.02.2022, 16:58

Prokuratura chce utrzymania wyroków skazujących, obrona uniewinnienia - przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku strony wygłosiły w poniedziałek (28.02) końcowe mowy w procesie odwoławczym trójki Czeczenów oskarżonych m.in. o wspieranie terroryzmu. Wyrok - w marcu.


Oskarżeni o wspieranie terroryzmu Czeczeni nie pomagali Państwu Islamskiemu - mówił przed białostockim sądem biegły ekspert

21.01.2022, 06:57

Eksperta ds. sytuacji społeczno-politycznej na Kaukazie i w Azji Centralnej przesłuchał w czwartek (20.01) Sąd Apelacyjny w Białymstoku, w procesie odwoławczym trójki Czeczenów oskarżonych m.in. o wspieranie terroryzmu. W lutym strony powinny wygłosić mowy końcowe, a sąd ogłosić wyrok.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok