Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku ponad 160 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową

W Białymstoku ponad 160 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową

autor: Wojciech Szubzda

8.07.2023, 12:19, akt. 12:41

Ponad 160 osób złożyło w sobotę (8.07) przysięgę wojskową w 18. Białostockim Pułku Rozpoznawczym. Za nimi miesiąc podstawowego szkolenia wojskowego.

Przysięga żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w 18. Białostockim Pułku Rozpoznawczym, 8.07.2023, fot. Wojciech Szubzda
Przysięga żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w 18. Białostockim Pułku Rozpoznawczym, 8.07.2023, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
W Białymstoku ponad 160 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przysięgę na placu jednostki wojskowej w Białymstoku złożyli ochotnicy, którzy zgłosili się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Jak mówili, decyzję o tym podjęli, bo chcieli się sprawdzić, ale także służyć ojczyźnie. Wielu z nich kontynuuje wojskowe tradycje rodzinne.

Zastępca dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego ppłk Tomasz Fuk powiedział, że żołnierze przeszli podstawowe szkolenie.


Nabyli podstawowe umiejętności związane z budową broni, nauką celowania, za nimi również pierwsze strzelanie. Część z nich będzie kontynuowała służbę w zakresie specjalisty przez 11 miesięcy - powiedział ppłk Tomasz Fuk.


Żołnierze składali przysięgę w obecności licznie zgromadzonych rodzin i zaproszonych gości. Wśród nich byli m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i Wiesława Burnos z zarządu województwa podlaskiego. W trakcie swoich przemówień dziękowali ochotnikom za decyzję o wstąpieniu do wojska. Podkreślali, że w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą, Polska musi mieć silną i liczną armię.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składa się z dwóch etapów: trwającego 27 dni szkolenia podstawowego oraz trwającego maksymalnie 11 miesięcy szkolenia specjalistycznego.

To jeden ze sposobów na zwiększenie liczebności Wojska Polskiego. Według informacji przekazanej przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, Wojsko Polskie liczy 175 tys. żołnierzy. Docelowo ma liczyć 300 tys. żołnierzy.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przysięga żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Suwałkach

3.06.2023, 16:10

W sobotę (3.06) w Suwałkach 48 osób złożyło uroczystą przysięgę na placu 14. Pułku Przeciwpancernego. To żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.


Żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyli przysięgę w Białymstoku

3.06.2023, 14:13

W sobotę (3.06) blisko 160 mężczyzn i kobiet złożyło przysięgę w siedzibie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Przysięgali służyć ojczyźnie i bronić jej granic.


Ochotnicy wstępujący do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę

27.05.2023, 18:40

Przysięgali służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej i bronić jej niepodległości i granic. Ponad 50 ochotników wstąpiło w sobotę (27.05) do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przysięgę złożyli na dziedzińcu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok