Radio Białystok | Wiadomości | Sasin: prawie wszystkie dworce kolejowe w woj. podlaskim zostaną wyremontowane

Sasin: prawie wszystkie dworce kolejowe w woj. podlaskim zostaną wyremontowane

4.08.2023, 12:18, akt. 19:54

Ponad 4 mld zł zainwestujemy w dworce kolejowe, które będą służyć mieszkańcom w całej Polsce - poinformował w piątek (4.08) minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Grajewie. Nowy program dworcowy ma być realizowany w latach 2024-2030.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Dworzec w Grajewie - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Szef resortu aktywów państwowych poinformował na briefingu prasowym poświęconym przejęciu przez PKP S.A. dworca w Grajewie o kolejnej edycji Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030. Dotyczyć ona będzie 300 dworców, w tym 130 zabytkowych. Szacowna wartość inwestycji to 4,4 mld zł.


Dzisiaj chcemy ogłosić kolejną edycję tego programu. Ta pierwsza edycja kończy się w tym roku, część inwestycji jeszcze jest realizowana. To prawie 3 mld złotych, które zostały zainwestowane w odtwarzanie i modernizację infrastruktury dworcowej - powiedział Jacek Sasin.


Jak dodał, nowa edycja programu przewiduje "jeszcze większe nakłady finansowe". 


Będzie to ponad 4 mld złotych, które zainwestujemy w dworce, które będą służyć mieszkańcom w całej Polsce. W ramach tej drugiej edycji i łącznie z tym, co udało się również zrealizować w tej edycji pierwszej, prawie wszystkie dworce kolejowe w województwie podlaskim zostaną wyremontowane, zostaną zmodernizowane i oddane mieszkańcom, przystosowane również do wymogów dnia dzisiejszego, w tym również dla osób niepełnosprawnych - wskazał minister aktywów państwowych.


Dodał, że oprócz programu dworcowego realizowane są również inne programy dotyczące rozwoju infrastruktury kolejowej w Polsce, jak na przykład program Kolej Plus.


Kolej, wraz z drogami, które również w ostatnich latach są przedmiotem naszego wielkiego zainteresowania i wielkich inwestycji, nakładów finansowych, to koła zamachowe rozwoju. Nie da się planować rozwoju, jakiejkolwiek części kraju, czy całego kraju, bez nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej drogowej i kolejowej - mówił Jacek Sasin.


Podkreślił, że jest to szczególnie ważne dla województwa podlaskiego, ponieważ "tak jak cała Polska Wschodnia to teren, który wymaga szczególnego zainteresowania i szczególnych inwestycji ze strony władz centralnych". "To w dalszym ciągu ta część naszego kraju, która odbiega poziomem zamożności od najbogatszych części Polski" - zauważył Jacek Sasin.

W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030 przewidziano budowę nowych i przebudowę istniejących dworców, zarówno w dużych, jak i w mniejszych miejscowościach. 


źródło: PAP | red: sk, pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Hajnówce zostanie rozbudowana stacja kolejowa

31.07.2023, 08:30

Stacja kolejowa w Hajnówce będzie rozbudowana. Pojawią się nowe rozjazdy, co ma usprawnić ruch pociągów, a na stację będą mogły wjeżdżać dłuższe składy.


Na białostockim dworcu kolejowym powstaje zadaszenie nad peronami [zdjęcia, wideo]

2.08.2023, 14:00

To nowość na białostockim dworcu kolejowym. Ogromne zadaszenie powstaje nad peronami. Po przebudowie stacji każdy peron będzie pod dachem.


PKP kupiło zabytkowy budynek dworca kolejowego w Grajewie za prawie 2 mln zł

24.07.2023, 12:01

Budynek dworca kolejowego w Grajewie wraca do PKP.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Maksymilian Stryjek i Lamine Diaby Fadiga, 19.06.2024, źródło: jagiellonia.pl
SPORT
19.06.2024, 11:55, akt. 20.06.2024, 10:44

Jagiellonia Białystok ma nowych zawodników
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok