Radio Białystok | Wiadomości | 70-letni mieszkaniec gminy Choroszcz stracił 200 tys. zł

70-letni mieszkaniec gminy Choroszcz stracił 200 tys. zł

25.08.2023, 11:43, akt. 12:00

200 tys. zł stracił 70-letni mieszkaniec gminy Choroszcz, przekonany że lokuje pieniądze w kryptowaluty za pośrednictwem platformy inwestycyjnej. Poprzez oprogramowanie do zdalnej obsługi dał oszustom dostęp do kont, z których dokonywali oni przelewów.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jak poinformował w piątek (25.08) zespół prasowy podlaskiej policji, cała sprawa zaczęła się przed miesiącem, gdy do 70-latka zadzwonił mężczyzna mówiący ze wschodnim akcentem, który podał się za brokera kryptowalut i zaproponował lokowanie pieniędzy na platformie inwestycyjnej. Ponieważ już wcześniej inwestował w podobny sposób, mieszkaniec gminy Choroszcz zgodził się na taką współpracę.

Zachęciła go też informacja, że są dla niego zyski z wcześniejszych inwestycji, a jeśli dołoży, czyli wpłaci kolejne pieniądze - jeszcze wzrosną. Zgodnie z poleceniami rzekomego brokera, 70-latek zainstalował na swoich urządzeniach aplikacje do ich zdalnej obsługi; oszust chciał jeszcze zdjęcia dokumentów, ale 70-latek już się na to nie zgodził.

Okazało się, że na jego koncie inwestycyjnym, ale też na innych, zaczęło dochodzić do wielu transakcji, wpłat i wypłat różnych kwot. W obawie przed stratami finansowymi mężczyzna zastrzegł karty płatnicze i dowód osobisty i chciał zakończyć tę współpracę. Na prośbę rzekomego brokera zapewniającego, że odda pieniądze, zgodził się jednak włączyć komputer; wtedy znowu zaczęto używać jego kont, na telefon dostawał SMS-y potwierdzające transakcje.

Zadzwonił też do niego kolejny oszust zapewniając, że pieniądze zostaną zwrócone, ale 70-latek musi współpracować. Ostatecznie jednak zawiadomił on policję. Stracił 200 tys. zł.

To kolejny w regionie przypadek, gdy rzekome inwestycje w kryptowaluty to oszustwo i kończą się dużymi stratami finansowymi. Na początku sierpnia policja informowała, że 700 tys. zł stracił 43-letni mieszkaniec gminy Michałowo przekonany, że lokuje pieniądze w kryptowaluty za pośrednictwem platformy inwestycyjnej. Scenariusz działań rzekomych brokerów był bardzo podobny, operacje finansowe były dokonywane za pomocą aplikacji do zdalnej obsługi urządzeń. Blisko 350 tys. zł stracił w ten sam sposób 75-latek z okolic Siemiatycz.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkaniec powiatu augustowskiego stracił ponad 60 tys. zł - chciał zainwestować w kryptowaluty

8.08.2023, 18:22

Podlascy policjanci przypominają, że internetowe transakcje finansowe mogą być bardzo ryzykowne. Ponad 60 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu augustowskiego, który chciał zainwestować oszczędności w kryptowaluty.


Kilkaset tysięcy złotych straciły dwie kobiety oszukane metodą na kryptowaluty i zdalny pulpit

12.07.2023, 17:08

Kilkaset tysięcy złotych wyłudzili oszuści od dwóch mieszkanek naszego regionu. W obu przypadkach posłużyli się metodą na kryptowaluty i zdalny pulpit.


Niedoszła inwestorka w kryptowaluty straciła blisko 140 tys. zł

4.05.2023, 12:36

Kolejni mieszkańcy naszego województwa oszukani metodą na zdalny pulpit. Dwie osoby straciły w sumie 180 tysięcy złotych. W oby przypadkach oszuści oferowali szybki zysk po inwestycji w kryptowaluty.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok