Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkaniec powiatu augustowskiego stracił ponad 60 tys. zł - chciał zainwestować w kryptowaluty

Mieszkaniec powiatu augustowskiego stracił ponad 60 tys. zł - chciał zainwestować w kryptowaluty

autor: Grzegorz Pilat

8.08.2023, 18:22, akt. 18:41

Podlascy policjanci przypominają, że internetowe transakcje finansowe mogą być bardzo ryzykowne. Ponad 60 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu augustowskiego, który chciał zainwestować oszczędności w kryptowaluty.

Fotolia.com
Fotolia.com

Mężczyzna uwierzył przestępcom, że ma do odebrania zaległe pieniądze z poprzednich transakcji. Wcześniej założył lokatę w banku.


Oszust twierdził, że 30-latek wyraził wtedy zgodę na inwestowanie przez bank pieniędzy na giełdzie kryptowalut. Makler poinformował mężczyznę, że zarobił sporą sumę. W celu wypłaty oszczędności polecił, aby rozmówca założył konto na giełdzie, a także zainstalował oprogramowanie do zdalnej obsługi urządzenia. 30-latek miał wpłacić 30 tysięcy złotych, aby potwierdzić tożsamość i odmrozić środki - mówi sierż. sztab. Agnieszka Skwierczyńska z zespłu prasowego podlaskiej policji.


Oszuści dzwonili do mężczyzny kilkukrotnie, twierdząc, że rozmowy są przerywane. Gdy zrobiło się późno, poinformowali 30-latka, że transakcje dokończą po weekendzie.


W poniedziałek, 30-latek przelał oszustom kolejne kwoty, w celu potwierdzenia tożsamości. Fałszywy makler zaproponował również wzięcie kredytu. Wtedy, 30-latek zorientował się, że mógł paść ofiarą oszustów i rozłączył się. Mężczyzna ostatecznie przelał oszustom 63 tysiące złotych - dodaje sierż. sztab. Agnieszka Skwierczyńska.


Kolejny raz podlascy policjanci apelują o ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych przez telefon lub Internet. Podkreślają też, że pod żadnym pozorem nie wolno instalować programów czy aplikacji szpiegujących na telefonach czy komputerach.

| red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


85-latka z Łomży uwierzyła oszustowi podającemu się za policjanta i straciła ponad 40 tys. zł

7.07.2023, 12:24

Oszuści wykorzystali kolejną starszą osobę z Łomży. Ich ofiarą padła 85-latka, do której zadzwoniła osoba przedstawiająca się jako policjant.


Białostoczanin stracił gotówkę wskutek oszustwa "na złote monety"

5.06.2023, 11:48

Zamiast wyjątkowej okazji - utrata gotówki. Kilka tysięcy złotych stracił 78-letni białostoczanin, który myśląc, że robi interes życia, padł ofiarą oszustów.


Kolejne oszustwo podczas transakcji w internecie

5.05.2023, 13:17

Mieszkanka powiatu siemiatyckiego padła ofiarą oszustów, w sumie straciła prawie 55 tysięcy złotych.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok