Radio Białystok | Wiadomości | Piłkarze Allstars Jagiellonii Białystok będą promować polskich bohaterów - na początek chcą rozsławić "Inkę"

Piłkarze Allstars Jagiellonii Białystok będą promować polskich bohaterów - na początek chcą rozsławić "Inkę"

autor: Edyta Wołosik

28.08.2023, 16:15, akt. 16:55

Piłkarze drużyny Allstars Jagiellonii Białystok będą promować polskich bohaterów. Na początek będzie to zamordowana 77 lat temu przez służby komunistyczne sanitariuszka V Wileńskiej Brygady AK Danuta Siedzikówna "Inka".

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Piłkarze Allstars Jagiellonii Białystok będą promować polskich bohaterów - na początek chcą rozsławić "Inkę" - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W poniedziałek (28.08) akcję "Rozsławianie Polskich Bohaterów" Fundacji Grupy PKP i dawnych piłkarskich gwiazd zainaugurowano przy białostockim dworcu PKP, który od 2021 roku nosi imię Danuty Siedzikówny "Inki".  


Nawiązujemy do drugiej rocznicy tego wydarzenia, też do śmierci bohaterki, ale też wspólnie ze sportowcami rozpoczynamy akcję promowania polskich bohaterów również poza granicami kraju - mówi dr Rafał Zgorzelski z zarządu PKP SA i Grupy PKP.  


"Mamy przygotowane ulotki w różnych językach, baner i w ten sposób przy okazji wyjazdów zagranicznych, np. podczas najbliższego do Porto, chcemy mówić o tych pięknych życiorysach" - mówi Maciej Kudrycki z Allstars Jagiellonii Białystok.  
Były reprezentant Polski w piłce nożnej Marek Citko, powiedział, że sportowcy zajmują się sportem, bawią się piłką, ale też myślą o innych.


Rozsławianie polskich bohaterów, to coś pięknego i może właśnie, i przez sport, i przez takie inicjatywy trzeba o tym mówić, docierać do młodych, przypominać, co jest w życiu najważniejsze - mówi Marek Citko.


Współinicjator nadania imienia Danuty Siedzikówny dworcowi PKP w Białymstoku, sekretarz stanu w ministerstwie cyfryzacji Adam Andruszkiewicz powiedział, że cechy "Inki" takie jak honor, patriotyzm, godność kobieca, powinny być ważne dla obecnego młodego pokolenia. 


To była młoda dziewczyna, która kochała Polskę, ale też tak jak wszyscy młodzi ludzie chciała żyć, cieszyć się tym życiem, jednak uznała, że tą najwyższą wartością dla niej jest honor i w związku z tym Polski nie zdradziła, tylko - jak kazała przekazać swojej babci - była wierna Polsce do końca.Takie wzorce warto pokazywać, zwłaszcza w obliczu toczącej się wojny blisko polskich granic, bo dbanie o swój kraj było ważne nie tylko kiedyś, ale też dzisiaj - podkreślał Adam Andruszkiewicz.Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski dodał, że "Inka" była reprezentantką młodego pokolenia ludzi oddanych Polsce, która "krystalicznie połączyła składane deklaracje z postacią życiową", a takie inicjatywy jak ta realizowana ze środowiskiem piłkarskim "będzie uzyskiwać nową nośność i znajdzie odbicie w postawach polskiej młodzieży". 

Danuta Siedzikówna pochodziła z Białostocczyzny, urodziła się 3 września 1928 r. w Guszczewinie, rozstrzelano ją 28 sierpnia 1946 r. w Gdańsku. 

W poniedziałek (28.08) w 77. rocznicę rozstrzelania "Inki" i drugą rocznicę nadania dworcowi w Białymstoku jej imienia, przy pamiątkowej tablicy złożono kwiaty.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczystości upamiętniające "Inkę" w Gruszkach koło Narewki

27.08.2023, 07:23

Oddali hołd bohaterskiej sanitariuszce AK. W Gruszkach w gminie Narewka złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki" w 77. rocznicę zamordowania jej przez komunistyczne władze.


Danuta Siedzikówna "Inka" patronką dworca PKP w Białymstoku [zdjęcia]

28.08.2021, 15:02

Dworzec PKP w Białymstoku ma swoją patronkę. Została nią Danuta Siedzikówna "Inka". W 75. rocznicę jej śmierci na budynku dworca odsłonięto tablicę upamiętniającą sanitariuszkę Armii Krajowej.


Przedstawiciele podlaskich władz i służb oddali hołd Danucie Siedzikównie - "Ince"

23.08.2020, 16:02

Mijają 74 lata od śmierci sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny "Inki". W gminie Narewka hołd oddali jej przedstawiciele władz, służb mundurowych, stowarzyszeń i Lasów Państwowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok