Radio Białystok | Wiadomości | Młodzież z OHP w Wasilkowie stworzyła hip-hopowy utwór o kobietach walczących o niepodległość Polski

Młodzież z OHP w Wasilkowie stworzyła hip-hopowy utwór o kobietach walczących o niepodległość Polski

autor: Grzegorz Pilat

1.09.2023, 17:18, akt. 17:59

To nowoczesna forma nauki historii. Teledysk do piosenki pod tytułem "Walcząca" zaprezentowano w piątek (1.09) w Białymstoku.

fot. mat. pras.
fot. mat. pras.


0:00
0:00
Młodzież z OHP stworzyła hip-hopowy utwór o kobietach walczących o niepodległość Polski - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Trzecia już produkcja w ramach projektu "Rytmy Pamięci" powstała dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku. 

Hip-hopowy utwór opowiada o kobietach walczących o niepodległość Polski. Teledysk powstał podczas warsztatów historyczno-muzycznych w Ochotniczych Hufcach Pracy. 

W piosence biorą udział uczestnicy tej oryginalnej lekcji historii, którzy podkreślają, żeby była to dla nich bardzo cenna nauka. Naczelnik biura edukacji narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Urszula Gierasimiuk podkreśla, że to już trzecia edycja projektu "Rytmy Pamięci".


Za każdym razem chcemy promować historię Polski. Opowiadać o bohaterskich czynach Polaków w niecodzienny sposób. Żeby pokazywać historię, także tę lokalną i uświadamiać młodych ludzi na przyszłość - wyjaśnia Urszula Gierasimiuk. 


Komendant wojewódzki OHP w Białymstoku Beata Matyskiel mówi, że dziś trzeba szukać nowych sposobów edukacyjnych dotarcia do młodych ludzi. 


Taki tradycyjny model nauki, jaki my znamy, w dzisiejszych czasach jest dość trudny. Dlatego szukamy takich form, które docierają do młodzieży, a hip-hop i rap to jest właśnie to, co lubią i cenią. Chętnie więc biorą udział w takich projektach - dodaje Beata Matyskiel.


W piosence "Walcząca" młodzież z Kolna, Łomży i Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie opowiedziała historię Jadwigi Dziekońskiej, Franciszki Ramotowskiej i Danuty Siedzikówny. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Piłkarze Allstars Jagiellonii Białystok będą promować polskich bohaterów - na początek chcą rozsławić "Inkę"

28.08.2023, 16:15

Piłkarze drużyny Allstars Jagiellonii Białystok będą promować polskich bohaterów. Na początek będzie to zamordowana 77 lat temu przez służby komunistyczne sanitariuszka V Wileńskiej Brygady AK Danuta Siedzikówna "Inka".


Uroczystości upamiętniające "Inkę" w Gruszkach koło Narewki

27.08.2023, 07:23

Oddali hołd bohaterskiej sanitariuszce AK. W Gruszkach w gminie Narewka złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki" w 77. rocznicę zamordowania jej przez komunistyczne władze.


Gala "Rytmów Pamięci" w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok [zdjęcia]

3.11.2022, 11:03

Odkrywanie historii może być ciekawe i atrakcyjne dla młodzieży. Przykładem tego są uczestnicy projektu edukacyjnego - Rytmy Pamięci. Młodzież z Ochotniczych Hufców Pracy z Podlaskiego przygotowała utwory muzyczne a efekty swojej pracy zaprezentowali podczas gali finałowej w Studio Rembrandt Polskiego Radia Białystok.


Młodzież z OHP poznawała historię zbrodni katyńskiej i stworzyła dwa raperskie utwory

20.09.2021, 17:31

Ten projekt pokazuje, że historia nie musi być nudna, że wiedza o przeszłości to nie tylko suche daty i fakty, ale też przeżycia i emocje.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok