Radio Białystok | Wiadomości | Minister zdrowia zapowiada, że jakość posiłków w szpitalach się poprawi. Sprawdziliśmy, jak jest w Podlaskiem

Minister zdrowia zapowiada, że jakość posiłków w szpitalach się poprawi. Sprawdziliśmy, jak jest w Podlaskiem

autor: Ryszard Minko

5.09.2023, 16:08, akt. 19:26

Dieta pacjentów w szpitalach ma się poprawić - zapowiedziała we wtorek (5.09) minister zdrowia Katarzyna Sójka. To po zapowiedzianej modernizacji bloków z wielkiej płyty, kolejny punkt programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, który ma być prezentowany w najbliższych dniach.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Szpitalne jedzenie - relacja Ryszarda Minko i Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zgodnie z zapowiedzą szpitale mają otrzymać więcej pieniędzy na żywienie pacjentów, a Narodowy Fundusz Zdrowia ma dbać o jakość posiłków między innymi w oparciu o opinie pacjentów.

My postanowiliśmy odwiedzić cztery podlaskie szpitale, by dowiedzieć się co o szpitalnym jedzeniu mówią pacjenci. Nasi reporterzy byli w Szpitalu Ogólnym w Grajewie, Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku, Szpitalu Miejskim w Białymstoku oraz Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Pacjenci, z którymi rozmawialiśmy, generalnie chwalą sobie szpitalne posiłki, choć przyznają, że są one słabo doprawione. Dodają, że nie spotkali się z przypadkami skandalicznych posiłków, które można znaleźć na publikacjach w mediach społecznościowych.

Potwierdzają to przedstawiciele szpitali, które odwiedziliśmy. Dyrektor Szpitala Ogólnego w Grajewie Marta Romanowska mówi, że niekiedy zdarzają skargi na posiłki i szpital stara się od razu na nie reagować, choć dostarcza je firma zewnętrzna. Dodaje, że szpital przymierza się do utworzenia własnej kuchni, by mieć maksymalny wpływ na jakość menu.

Z cateringu korzysta też największy szpital w regionie - Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Rzeczniczka USKA Katarzyna Malinowska-Olczyk przyznaje, że ewentualne skargi pacjentów dotyczą śniadań i kolacji, że jest w nich za dużo pieczywa, a za mało innych produktów. Pytana, czy szpital sam mógłby przygotowywać posiłki wyjaśnia, że w przypadku USKA to koszt ok 20 milionów złotych, których placówka obecnie nie ma. Dlatego w opinii dyrekcji szpitala klinicznego ewentualne zwiększenie stawki żywieniowej w szpitalach, które korzystają z cateringu finalnie raczej nie poprawi jakości posiłków, ale skłoni firmy dostarczające posiłki do podniesienia ich cen.

W zależności od szpitala, który odwiedziliśmy dzienna stawka żywieniowa waha się od niespełna 22 do 32 złotych brutto na pacjenta.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok