Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 7 mln zł otrzyma województwo podlaskie na likwidacje barier architektonicznych

Prawie 7 mln zł otrzyma województwo podlaskie na likwidacje barier architektonicznych

autor: Adam Dąbrowski

7.09.2023, 12:07, akt. 12:36

Prawie 7 mln zł trafi do województwa podlaskiego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”. To dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych w placówkach samorządowych, służby zdrowia i w miejscach kultu religijnego.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

To wyniki pierwszego naboru w programie „Dostępna przestrzeń publiczna”. Sam program ma być wieloletni i będzie realizowany do 2027 r. i zakłada dofinansowanie do 80% kosztów przeprowadzonych adaptacji.

Najwięcej, bo aż 16 dotacji otrzymają samorządy. Kwoty są różne – od niespełna 36 tys. zł dla Szkoły Podstawowej w Pawłówce (w gm. Krasnopol) do 550 tys. dla powiatu sokólskiego, gmin Łomża czy Piątnica oraz Dom Pomocy Społecznej w Uhowie. Pieniądze z tego źródła i na taki cel trafią zresztą do czterech DPS-ów i jednego Środowiskowego Domu samopomocy w naszym województwie – wszystkie są w powiecie białostockim.

Pozostałe dotacje ułatwią  korzystanie ze szkół i urzędów miast czy gmin.

Dotacje na zlikwidowanie barier architektonicznych przyznano także dziewięciu parafiom w Podlaskiem oraz diecezji drohiczyńskiej. Do tych miejsc trafi w sumie prawie 2 mln zł. Najwięcej, bo prawie 440 tys. do parafii Miłosierdzia Bożego w Łomży, najmniej – bo niespełna 38 tys. do kościoła w Goniądzu.

Natomiast placówki służy zdrowia – w sumie pięć w województwie – otrzymają łącznie 320 tys. zł.

Najwięcej – ponad 80 tys. trafić ma do szpitala wojewódzkiego w Suwałkach; Śniadecja i szpital MSWiA w Białymstoku będą miały na likwidację barier architektonicznych po nieco ponad 70 tys., a szpitalowi powiatowemu w Łapach przyznano 14,5 tys. zł.

| red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nasza dziennikarka Edyta Wołosik zajęła pierwsze miejsce w konkursie Lodołamacze 2023 w kategorii Dziennikarz bez Barier

6.09.2023, 18:38

O tym, że została laureatką mówiliśmy kilka dni temu, a dziś podczas gali w Rzeszowie okazało się, że nasz radiowa koleżanka Edyta Wołosik zajęła pierwsze miejsce w konkursie Lodołamacze 2023 w kategorii Dziennikarz bez Barier.


Do gminy Filipów trafił nowy bus przystosowany do przewozów dzieci z niepełnosprawnościami

5.09.2023, 17:31

Ten zakup znacznie usprawni dzieciom z niepełnosprawnościami transport do okolicznych szkół specjalnych oraz ośrodków. Do gminy Filipów trafił nowy, warty ponad 400 tys. zł bus przystosowany do tego typu przewozów.


Kuratorium Oświaty w Białymstoku zamknęło kolonie terapeutyczne dzieci w Rajgrodzie

23.08.2023, 18:33

Kuratorium Oświaty w Białymstoku wydało decyzję o zamknięciu kolonii terapeutycznego dzieci z niepełnosprawnościami w Rajgrodzie. Stało się tak po sygnale od jednego z byłych wychowawców, który w piśmie do Kuratorium wskazywał, że miało tam dochodzić do nieprawidłowości.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok