Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie - minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem

Podlaskie - minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem

autor: Marta Sołtys

20.09.2023, 19:43, akt. 20:09

Zazdroszczę Litwie opozycji – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas środowej (20.09) konferencji prasowej.

fot. Marta Sołtys
fot. Marta Sołtys

Na trójstyku granic polsko – litewsko – białoruskiej spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem Arvydasem Anušauskasem. Nawiązał przy tym do wspólnej historii obu państw.


Kiedy Litwa została zaatakowana hybrydowo, to tamtejsza opozycja wsparła rząd. W Polsce opozycja tego nie robi. Była przeciwna budowie ogrodzenia. Teraz słychać głosy, że trzeba je zlikwidować. W XVIII wieku, kiedy mieliśmy wspólne państwo obojga narodów, z upadku tego kraju litewskie elity wyciągnęły właściwe wnioski. Niestety część naszej opozycji robi wręcz przeciwnie - mówił minister Błaszczak.

 

Z kolei minister obrony narodowej Litwy Arvydas Anušauskas dziękował Polsce za dobrą współpracę.


Stykamy się z podobnymi zagrożeniami, ochraniając granice nie tylko państwowe, ale również Unii Europejskiej i NATO. Ze stroną polską mamy porozumienie, że działamy razem. Nasze siły wojskowe pracują w ramach zatwierdzonego programu Orsza. Nasze kraje robią to razem, organizując wspólne ćwiczenia i szkolenia, żebyśmy mogli odpierać ataki - mówił minister Arvydas Anušauskas. 

 

Od grudnia polskie wojsko będzie wykonywało misję „Polskie Siły Powietrzne” nad Litwą i państwami bałtyckimi.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef MON: przyjęto uchwałę w sprawie ochrony dobrego imienia żołnierzy Wojska Polskiego i innych służb [zdjęcia, wideo]

20.09.2023, 07:18

Przyjęto uchwałę w sprawie ochrony dobrego imienia żołnierzy Wojska Polskiego oraz innych służb, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo granicy - poinformował w środę (20.09) przy polsko-białoruskiej granicy nieopodal Krynek szef MON Mariusz Błaszczak. Razem z szefami MSWiA i MS odniósł się też do filmu Agnieszki Holland.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok