Radio Białystok | Wiadomości | Zmarł białostocki arcybiskup senior Stanisław Szymecki

Zmarł białostocki arcybiskup senior Stanisław Szymecki

27.09.2023, 17:48, akt. 18:40

We wtorek (26.09) w wieku 99 lat odszedł do Domu Ojca arcybiskup senior Stanisław Szymecki, metropolita białostocki w latach 1993-2000. W Białymstoku spędził ostatnie 30 lat życia.

abp. senior Stanisław Szymecki, fot. Monika Kalicka
abp. senior Stanisław Szymecki, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Wspomnienie o abp. Stanisławie Szymeckim - materiał Dominiki Dębskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Stanisław Szymecki urodził się 26 stycznia 1924 r. w Katowicach (Załęska Hałda). Jako dziecko wraz z rodzicami i rodzeństwem wyemigrował do Francji. Po ukończeniu szkół i seminarium duchownego w Paryżu, święcenia diakonatu otrzymał 3 maja 1947 r. z rąk abp. Angelo Giuseppe Roncallego, nuncjusza apostolskiego w Paryżu, później papieża Jana XXIII. Święcenia prezbiteratu otrzymał 3 lipca 1947 r. z rąk arcybiskupa metropolity Paryża kard. Emanuela Suharda.

W 1948 r. Stanisław Szymecki powrócił do Polski, do diecezji katowickiej. Był wikariuszem w parafiach archidiecezji (1948-1949, a następnie kapelanem bp. Stanisława Adamskiego (1949-1957). W 1961 r. uzyskał doktorat z teologii fundamentalnej w Institute Catholique de Paris.

W latach 1968-78 był rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. W tym czasie zrodziły się przyjacielskie relacje z ówczesnym metropolitą krakowskim kard. Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II.Białystok: Jubileusz abp. Stanisława Szymeckiego27 marca 1981 r., po rocznym pobycie w Polskiej Misji Katolickiej we Francji, Stanisław Szymecki mianowany został ordynariuszem diecezji kieleckiej. Święcenia biskupie otrzymał z rąk Jana Pawła II, 12 kwietnia 1981 r. w Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie. Jako dewizę biskupią przyjął słowo „Diliges” (Będziesz miłował).

Posługę pasterską w diecezji kieleckiej pełnił przez 12 lat.

15 maja 1993 r. papież Jan Paweł II mianował Stanisława Szymeckiego arcybiskupem metropolitą białostockim. Ingres do bazyliki archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Białymstoku odbył się 5 czerwca 1993 r. 29 czerwca w Rzymie z rąk Ojca Świętego Stanisław Szymecki otrzymał paliusz.

Podczas posługi w archidiecezji białostockiej m. in. przeprowadził peregrynację obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w parafiach archidiecezji, uwieńczoną ukoronowaniem papieskimi koronami wizerunku Matki Bożej Miłosierdzia w archikatedrze białostockiej 5 czerwca 1995 r. Zakończył postępowanie na szczeblu diecezjalnym ws. heroiczności cnót w procesie beatyfikacyjnym ks. Michała Sopoćki oraz księży męczenników II wojny światowej. Utworzył nowe dekanaty Białystok Śródmieście i Białystok Wschód oraz nowe parafie - m.in. św. Alberta Chmielowskiego w Mońkach, Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie oraz białostockie parafie Przemienienia Pańskiego, św. Karola Boromeusza, NMP Królowej Rodzin, NMP Nieustającej Pomocy i Matki Bożej Fatimskiej. Powołał Studium teologii w Białymstoku, Muzeum Archidiecezjalne i Radę Rochów Katolickich. Zainaugurował pracę Katedry Teologii Katolickiej UwB. Erygował Kapitułę Kolegiacką w Krypnie. Otworzył Dom Opieki Caritas w Białymstoku. Ponadto powołał pismo diecezjalne „Czas Miłosierdzia” (obecnie miesięcznik „Drogi Miłosierdzia”) i archidiecezjalne Radio „Miłosierdzie” (obecnie „Radio i”).

15 czerwca 1998 r. abp Stanisław Szymecki otrzymał honorowe obywatelstwo Miasta Białegostoku, które jako pierwszy nazwał „Miastem Miłosierdzia”. Ten tytuł propagował  w Polsce i na świecie, podkreślając dzieło życia i spuściznę, którą pozostawił tu bł. ks. Michał Sopoćko oraz postawę życiową tutejszych mieszkańców, jak mówi „dobrych, życzliwych, pracowitych i żyjących wiarą w Boga”.

W Episkopacie Polskim Arcybiskup Stanisław Szymecki pełnił funkcję m.in. przewodniczącego Komisji Iustitia et Pax oraz Komisji ds. Seminariów Duchownych, delegata Konferencji Episkopatu Polski do współpracy ze stałą Interdykasterialną Komisją Rozmieszczenia Kapłanów w Świecie; konsultora Kongregacji Edukacji Katolickiej i członka Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski.

W latach 1987 i 1990 brał udział w Synodach Biskupów w Rzymie.

W 2000 r. przewodniczył uroczystym obchodom Jubileuszu Roku Świętego i zakończył I Synod Archidiecezji Białostockiej uroczyście otwarty podczas wizyty Jana Pawła II 5 czerwca 1991 r.

16 listopada tegoż roku papież Jan Paweł II przyjął kanoniczną rezygnację arcybiskupa Szymeckiego z obowiązków pasterza archidiecezji białostockiej.

Od momentu przejścia na emeryturę aktywnie uczestniczył w życiu archidiecezji białostockiej. Wizytował parafie, udzielał sakramentu bierzmowania, brał udział w uroczystościach religijnych. Otaczała go zawsze wdzięczność i życzliwość wiernych i kapłanów. Jego radosne usposobienie i otwartość na drugiego człowieka stała się jego znakiem rozpoznawczym na ziemi białostockiej, którą wielokrotnie nazywał swoją „ziemią obiecaną”.

W roku 2014 wraz z kapłanami i wiernymi w archikatedrze białostockiej świętował swoje 90. urodziny, a w roku 2017 - 70. rocznicę święceń kapłańskich.

Do czerwca 2018 r. aktywnie uczestniczył w życiu archidiecezji białostockiej. Mieszkał w domu biskupa emeryta przy ul. Cedrowej w Białymstoku otoczony życzliwością kapłanów i wiernych oraz troskliwą opieką Sióstr Służebnic NMP Niepokalanej, w sposób szczególny wieloletniej gospodyni domu biskupiego - s. Benicji.

Uroczystości pogrzebowe arcybiskupa seniora archidiecezji białostockiej - Stanisława Szymeckiego odbędą się w sobotę (30.09). Czuwanie modlitewne będzie już w piątek (29.09). W tym dniu mszę św. żałobną w białostockiej katedrze odprawi w południe abp senior Edward Ozorowski.

W sobotę rano zaplanowano jutrznię i czuwanie, a msza żałobna rozpocznie się o 12.00. Przewodniczyć jej będzie metropolita białostocki, abp Józef Guzdek. Po mszy ciało abp Stanisława Szymeckiego złożone zostanie w krypcie bazyliki archikatedralnej.

źródło: archibial.pl | red: mag, dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nie żyje proboszcz suwalskiej parafii pod wezwaniem św. Wojciecha Biskupa i Męczennika

2.07.2023, 23:00

Ksiądz Wiesław Śliwczyński zmarł w wieku 66 lat.


Zmarł ksiądz Józef Grygotowicz

16.04.2023, 10:49

W wieku 90 lat zmarł ksiądz Józef Grygotowicz, wieloletni dyrektor Wydziału Katechetycznego białostockiej kurii i wykładowca w archidiecezjalnym seminarium duchownym.


Zmarł ksiądz kanonik Władysław Ciereszko

31.12.2021, 14:47

Zaangażowany w działalność patriotyczną, wieloletni Duszpasterz Pracowników Służby Zdrowia ksiądz kanonik Władysław Ciereszko zmarł dziś w wieku 88 lat.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok