Radio Białystok | Wiadomości | Pociągi będą jeździć nowym mostem kolejowym na rzece Narew w Uhowie

Pociągi będą jeździć nowym mostem kolejowym na rzece Narew w Uhowie

27.09.2023, 16:53, akt. 17:11

Jak przekazał na konferencji prasowej w Uhowie prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, w tym miejscu powstały dwa bliźniacze mosty na Narwi. Zaznaczył, że na razie ruch pociągów będzie się odbywał jednym z nich. W nocy ze środy (27.09) na czwartek (28.09) ruch ma zostać przełożony, zacznie się też montaż toru na drugim moście.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Pociągi będą jeździć nowym mostem kolejowym na rzece Narew w Uhowie - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mosty zbudowano w ramach przebudowy 71-kilometrowego odcinka Czyżew - Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.

Prezes PKP PLK zapowiedział, że przez most w Uhowie będą jeździć długie i ciężkie pociągi towarowe, także pociągi pasażerskie. Infrastruktura jest dostosowana do prędkości pociągów 200 km/h.


Czas przejazdu będzie zdecydowanie krótszy niż obecnie. Dwie i pół godziny jeździło się z Białegostoku do Warszawy (pociągiem), teraz już jeździmy poniżej dwóch godzin, docelowo przy wprowadzeniu (prędkości) 200 km/h będzie znacznie poniżej półtorej godziny - zadeklarował Merchel. Zastrzegł, że chodzi o najszybsze pociągi.


Prezes Ireneusz Merchel podkreślił, że wiele inwestycji kolejowych widać między innymi właśnie we wschodniej Polsce. - W tych obszarach te inwestycje przez wiele lat były w zasadzie niewidoczne. Teraz polska kolej jest szczególnie nastawiona na rozwój tych regionów, które zostały przez wiele lat zaniedbane - ocenił prezes PKP PLK.

Spółka przypomniała, że most kolejowy na Narwi ma długość 200 m. Obok siebie powstały dwa takie mosty. Budowa kosztowała 46 mln zł i tak jak cała trasa Czyżew-Białystok jest dofinansowana z UE z programu Łącząc Europę - CEF. Na moście, przez który będzie się już odbywał ruch jest tor, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

- Obok gotowy jest drugi obiekt, przygotowany pod układanie toru, który ma być przekazany do eksploatacji w grudniu - podały w komunikacie prasowym PKP PLK.


Modernizacja całego 71-kilometrowego odcinka Czyżew – Białystok Rail Baltica kosztuje 3,4 mld zł.

Wszystkie prace na odcinku Czyżew - Białystok mają zostać sfinalizowane do końca 2023 r., a na stacjach kolejowych Białystok i Łapy w 2024 r.

źródło: PAP | red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do 2026 roku ma powstać nowy budynek dworca kolejowego w Łapach

24.09.2023, 18:22

Ekologiczny, bezpieczny, przyjazny pasażerom, również tym z niepełnosprawnościami. Taki ma być nowy budynek dworca kolejowego w Łapach. W niedzielę (24.09) władze gminy podpisały porozumienie z przedstawicielami PKP S.A. w sprawie tej inwestycji.


W Augustowie mieszkańcy i turyści mogą już korzystać z nowego peronu

20.09.2023, 15:16

Mieszkańcy i turyści mogą już korzystać z nowego, wygodnego peronu przy dworcu PKP w Augustowie. Nowa platforma ma długość 250 metrów i znacznie ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Remont kosztował ponad 3 mln zł.


Linia kolejowa Suwałki-Augustów-Sokółka ma przejść elektryfikację

9.09.2023, 19:23

Unowocześni się kolej w Augustowie. Podczas sobotniej (9.09) konferencji prasowej wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski zapowiedział rozpoczęcie prac nad elektryfikacją linii Suwałki-Augustów-Sokółka.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok