Radio Białystok | Wiadomości | Celem jest zeroemisyjność - modernizacja ciepłowni w Kolnie będzie kontynuowana
Projekt modernizacji kolneńskiej ciepłowni miejskiej będzie kontynuowany. Dzięki zgodzie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska będzie to możliwe, mimo tego, że z udziału w przedsięwzięciu wycofała się firma Mlekpol.
Jak mówi burmistrz Kolna Andrzej Duda, realizacja projektu zakłada, że ciepłownia będzie zeroemisyjna.
Narodowy Fundusz wraził zgodę na kontynuowanie modernizacji naszej ciepłowni. Na dzisiaj jest ona zasilana miałem węglowym, więc przed nami wielkie zadanie polegające na zmianie paliwa. Pierwszy etap będzie obejmował budowę kotłów na zrębki, a drugi na wykonaniu bardzo nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, które będą już w 100 proc. zapewniały nam zeroemisyjność przez naszą ciepłownię - mówi Andrzej Duda.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zaangażuje się w projekt, nie tylko udzielając dotacji - mówi jego wiceprezes Artur Michalski.
Ponieważ zamierzamy współuczestniczyć w projekcie, czyli także wziąć za niego współodpowiedzialność. Oczywiście jako udziałowiec mniejszościowy, więc miasto dalej będzie właścicielem. Natomiast Fundusz wesprze projekt kapitałowo. Wiemy, że będą potrzebne dodatkowe moce na potrzeby instytucji, które mają tu powstawać - mówi Artur Michalski.
Chodzi o jednostkę wojskową, która powstała w Kolnie.
Modernizacja ciepłowni będzie kosztowała 160 milionów złotych.
Wymienione instalacje elektryczne w białostockich szkołach, ścieżka pieszo-rowerowa w Zambrowie czy modernizacja wyciągu nart wodnych w Augustowie - to tylko niektóre inwestycje z kolejnym dofinansowaniem dla terenów popegeerowskich.
To ułatwi transport pacjentów wymagających jak najszybszego przemieszczenia do innych placówek. Przy szpitalu w Kolnie powstało lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Pracownicy stacji paliw w Kolnie zatrzymali pijanego kierowcę. 20-letni mieszkaniec powiatu kolneńskiego miał 1,5 promila alkoholu w organiźmie.