Radio Białystok | Wiadomości | Natalia Kaczmarek i Wojciech Nowicki laureatami Złotych Kolców

Natalia Kaczmarek i Wojciech Nowicki laureatami Złotych Kolców

7.10.2023, 20:48, akt. 21:04

Biegaczka Natalia Kaczmarek i młociarz Wojciech Nowicki zostali laureatami Złotych Kolców - nagrody dla najlepszych polskich lekkoatletów w 2023 roku. Wicemistrzowie świata zostali wyróżnieni podczas gali na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

fot. Barbara Sokolińska i Joanna Szubzda
fot. Barbara Sokolińska i Joanna Szubzda

Kaczmarek w mistrzostwach świata w Budapeszcie zdobyła srebrny medal, przegrywając jedynie z Marileidy Paulino z Dominikany. 16 lipca podczas mityngu Diamantowej Ligi w Chorzowie poprawiła rekord życiowy na 49,48. To drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Szybsza od Kaczmarek była jedynie Irena Szewińska, która w 1976 roku na igrzyskach olimpijskich w Montrealu przebiegła 400 m w 49,28.


Dziękuję za to wyróżnienie. Wygrać w takim gronie to niezwykłe uczucie. Gratuluję wszystkim innym, którzy znaleźli się w tym plebiscycie. Ten rok był dla mnie naprawdę niesamowity, ale wierzę, że kolejny będzie jeszcze lepszy. Dziękuję mojemu trenerowi, fizjoterapeucie i całej rodzinie, która mocno mnie wspiera, oraz narzeczonemu i sponsorom. To nasz wspólny sukces - stwierdziła biegaczka.


W sezonie letnim Kaczmarek aż czterokrotnie zeszła poniżej 50 sekund, natomiast w lutym ustanowiła halowy rekord Polski - 50,83. Jej sukcesy sprawiły, że trenerem roku został Marek Rożej.


Zakładaliśmy takie przedziały wynikowe. W 2022 roku Natalia już dwa razy złamała 50 sekund. Mieliśmy jasno nakreślone cele na cały sezon. Zrobimy wszystko, żeby w przyszłym roku w Paryżu mieć jeszcze więcej powodów do radości niż w Budapeszcie - skomentował Rożej.


Wojciech Nowicki w rzucie młotem uzyskał najlepszy w tym roku wynik na świecie - 81,92, jednak podczas czempionatu w Budapeszcie pokonał go 21-letni Kanadyjczyk Ethan Katzberg. Młociarz zdobył Złote Kolce po raz czwarty w karierze.


Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Gratuluję wszystkim laureatom. Moim kolejnym celem jest Rzym i Paryż w przyszłym roku. Mam nadzieję, że zdrowie dopisze i przywieziemy stamtąd worek medali - oznajmił Nowicki.


Oprócz Kaczmarek i Nowickiego wyróżniono także czołową "piątkę" kobiet i mężczyzn. Piąte miejsce zajęli Pia Skrzyszowska (100 m ppł) i Dominik Kopeć (100 m), czwarte - Anna Kiełbasińska (400 m) i Norbert Kobielski (skok wzwyż), trzecie - Adrianna Sułek (wielobój) i Piotr Lisek (skok o tyczce), a drugie - Ewa Swoboda (100 m) i Paweł Fajdek (rzut młotem).

Statuetki za ustanowienie halowych rekordów Polski dostały Sułek (pięciobój - 5014) i Kaczmarek (400 m - 50,83). W ostatnich 12 miesiącach halowe rekordy kraju poprawiły także Zofia Dudek (5000 m - 15.40,41) oraz Sofia Ennaoui (1000 m - 2.35,69).

W kategorii "koniec kariery" statuetkę otrzymała Joanna Jóźwik - medalistka mistrzostw Europy w biegu na 800 m i piąta zawodniczka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Białegostoku wręczył Natalii Kaczmarek nagrodę za srebrny medal na mistrzostwach świata

5.09.2023, 18:46

Były gratulacje i podziękowania za emocje i promocję miasta. Natalia Kaczmarek z Klubu Sportowego „Podlasie Białystok” i jej trener Marek Rożej odebrali we wtorek (05.09) dyplomy i nagrody za zdobycie srebrnego medalu w biegu na 400 metrów w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie.


Wojciech Nowicki: po raz kolejny udało się przygotować formę na wysokim poziomie

29.08.2023, 08:28

Bardzo się cieszę, że po raz kolejny udało mi się przygotować formę na wysokim poziomie. Rzucanie było stabilne, równe. Byłem zdrowy. Nic mi za bardzo nie dolegało - stwierdził młociarz Podlasia Białystok Wojciech Nowicki po powrocie z mistrzostw świata w Budapeszcie, w których zdobył srebrny medal.


Wojciech Nowicki i jego trenerka otrzymali nagrody zarządu województwa podlaskiego

25.08.2023, 13:10

Był sukces sportowy, są gratulacje i nagrody finansowe. Srebrny medalista mistrzostw świata w Budapeszcie Wojciech Nowicki i jego trenerka Joanna Fiodorow spotkali się w piątek (25.08) z władzami województwa.


Wojciech Nowicki i Joanna Fiodorow nagrodzeni przez prezydenta Białegostoku

24.08.2023, 15:32

Były gratulacje i nagrody. W czwartek (24.08) od prezydenta Białegostoku odebrali je Wojciech Nowicki i jego trenerka Joanna Fiodorow za sukces w lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Budapeszcie.


Wojciech Nowicki został wicemistrzem świata w rzucie młotem

20.08.2023, 19:35

Młociarz Wojciech Nowicki zdobył srebrny medal lekkoatletycznych mistrzostw świata w Budapeszcie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok