Radio Białystok | Wiadomości | "Posprzątane" - premiera najnowszego spektaklu Teatru Dramatycznego [zdjęcia]

"Posprzątane" - premiera najnowszego spektaklu Teatru Dramatycznego [zdjęcia]

18.11.2023, 11:47, akt. 19.11.2023, 09:04

O miłości ze śmiercią w tle, relacjach między ludźmi i niezwykłej więzi kobiet opowiada najnowszy spektakl "Posprzątane" w reżyserii Bożeny Baranowskiej Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Premiera spektaklu odbyła się w sobotę (18.11) wieczorem.

"Posprzątane" - nowy spektakl Teatru Dramatycznego, fot. Sylwia Krassowska
"Posprzątane" - nowy spektakl Teatru Dramatycznego, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
"Posprzątane" - premiera najnowszego spektaklu Teatru Dramatycznego - o wrażenia widzów pytała Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Posprzątane" to spektakl na podstawie sztuki pod tym samym tytułem autorstwa amerykańskiej pisarki Sary Ruhl.

Jak mówił na konferencji prasowej przed premierą spektaklu dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Półtorak, to on wybrał ten tekst i zaproponował go reżyserce. Podkreślił, że tekst uważa za znakomity i planował, żeby był wystawiony w teatrze.

Bożena Baranowska zaznaczyła natomiast, że sztuka "mocno na nią zadziałała". 


Niezwykle dobry tekst, w którym jest ogromna dawka humoru, ale także niezwykła głębia, ponieważ sprzężenie miłości i śmierci tutaj dominuje - powiedziała reżyserka.


Reżyserka spektaklu wskazała, że w sztuce są bardzo wyraziste postaci, pięć bardzo mocnych portretów, cztery kobiety i jeden mężczyzna. Dodała, że między tymi postaciami relacje są skomplikowane i zawiłe. "Można się pośmiać, również jest to bardzo egzystencjalna historia" - zaznaczyła.

Mówiąc o sztuce, Bożena Baranowska zaznaczyła, że autorka - Sara Ruhl - w swoich utworach odnosi się do mitów. Tu mamy niedosłowne nawiązanie do motywu Orfeusza i Eurydyki. 


Temat mężczyzny próbującego wyrwać swoją ukochaną śmierci. To ciężki i poważny temat. Dla równowagi, przez to, że w spektaklu są cztery bardzo zróżnicowane charaktery kobiece, jest również bardzo zabawnie, ale i... dramatycznie - zwróciła uwagę Bożena Baranowska.


Jednym z tematów spektaklu jest też niezwykła więź kobiet, które w obliczu śmierci, jednoczą się, wspierają i tworzą wspólnotę - dodała reżyserka.

Do relacji między kobietami nawiązała też jedna z aktorek Justyna Godlewska-Kruczkowska. Jej zdaniem spektakl jest bardzo kobiecy, pokazuje relacje, siostrzane, przyjacielskie i małżeńskie. 


Mamy tu historie o życiu, śmierci, chorobie, empatii, miłości, pomocy. Dzieje się nieprawdopodobnie dużo i w warstwie emocjonalnej, i w warstwie aktorskiej, ale również w przestrzeni - mówi Justyna Godlewska-Kruczkowska.


Justyna Godlewska-Kruczkowska gra Annę, która - według aktorki - jest niezwykłą osobą, w spektaklu przeżywa trudne doświadczenie Przeżywa też swoją największą miłość. Jak zauważyła, w spektaklu każda postać jest "pełnokrwistym człowiekiem", w które życiu wiele się dzieje, a w skutek tego zmieniają swoje podejście do różnych spraw.

Na scenie zobaczymy też: Paulę Gogol, Agnieszkę Możejko-Szekowską, Monikę Zaborską i Piotra Szekowskiego.

Scenografię do przedstawienia zaprojektował Andre Putzmann. Za choreografię odpowiada Anna Godowska. Muzykę skomponował Marcin Mirowski. Wizualizacje przygotował Mikołaj Pływacz, a kostiumy stworzyła Hanna Sibilski.

Spektakl, w związku z remontem siedziby teatru, można zobaczyć w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Grany będzie w listopadzie, grudniu, a także styczniu.

| red: sk, bs, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Posprzątane" - Teatr Dramatyczny przed premierą spektaklu

12.11.2023, 09:57

„Posprzątane” to opowieść o skomplikowanej naturze kobiet, o ich wręcz niezwykłej, archetypowej więzi. Spektakl o tym tytule przygotowuje Teatr Dramatyczny. Premiera w najbliższą sobotę (18.11).


Premiera spektaklu dyplomowego "Drama Club" w Akademii Teatralnej [zdjęcia, wideo]

10.11.2023, 10:19

O problemach, z jakimi zmagają się młodzi ludzie, jak próbują je rozwiązać i jakie znaczenie w tym ma budowanie relacji - opowiada spektakl dyplomowy studentów białostockiej filii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Premiera odbędzie się w piątek (10.11) wieczorem.


"Głosy ciemności" - premiera słuchowiska w Polskim Radiu Białystok [zdjęcia]

29.10.2023, 12:05

To podróż do świata wybitnego artysty - Jerzego Nowosielskiego. W niedzielę (29.10) w Polskim Radiu Białystok premiera słuchowiska "Głosy ciemności". Autorami są artyści z Malczoff - zrzeszenia przyjaciół i twórców Teatru Wierszalin.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok