Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstał mural z wizerunkiem Romana Dmowskiego

W Białymstoku powstał mural z wizerunkiem Romana Dmowskiego

autor: Wojciech Szubzda

19.11.2023, 14:59, akt. 15:43

W Białymstoku powstał nowy mural. Przedstawia jednego z ojców niepodległości - Romana Dmowskiego.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
W Białymstoku powstał mural z wizerunkiem Romana Dmowskiego - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mural o wymiarach 10 na 11 metrów pod nazwą "Architekt Niepodległej Polski" znajduje się na szczytowej ścianie bloku na ul. Broniewskiego 13, a ścianę tę widać od strony Alei Solidarności.

Mural przygotowała Fundacja Obowiązek Polski dzięki dofinansowaniu z programu dotacyjnego "Niepodległa" ministerstwa kultury we współpracy z darczyńcami, wspólnotą mieszkaniową, pod patronatami między innymi wojewody podlaskiego, marszałka województwa podlaskiego, IPN, Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego i Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Ma popularyzować postać Romana Dmowskiego a także - jak tłumaczą autorzy projektu - "wzmocnić patriotyzm lokalny oraz ogólnonarodowy".

Dariusz Wasilewski z Fundacji Obowiązek Polski, która była pomysłodawcą tego muralu, powiedział, że klasyczny mural pokazuje "myśl wychowawcy narodu, która jakby wychodzi od niego". "Dzięki tej myśli powstaje właśnie suwerenna niepodległa Polska" - dodał.

"Chciałam przedstawić naszego narodowego bohatera w sposób nowoczesny, bo był niewątpliwie nowoczesnym Polakiem" - powiedziała autorka muralu Emilia Rój. Na malowidle są białe i czerwone elementy nawiązujące do polskiej flagi.

Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras zauważył, że Roman Dmowski jest jedną z najważniejszych postaci w historii Polski XX w. 


Taki mural przypomina o historii, zdobi także nasze miasto, sprawia, że jest ciekawiej, bardziej kolorowo i trochę gdzieś tam, raz na jakiś czas, przypominamy sobie, że kiedyś, kilka pokoleń temu nasi przodkowie walczyli i niepodległość - powiedział Tomasz Madras.


Na tej samej ścianie, gdzie powstał mural Romana Dmowskiego, na jej dole, jest już istniejące wcześniej mniejsze malowidło kibiców Jagiellonii Białystok upamiętniające Bitwę Białostocką z 1920 r.

W tym samym szeregu bloków, gdzie odsłonięto mural Romana Dmowskiego, pod adresem Broniewskiego 9, w ostatnim czasie powstał mural prezentujący Izabelę Branicką, żonę fundatora miasta hetmana Jana Klemensa Branickiego. Powstał on staraniem Fundacji Pro Anima. Niedaleko jest także mural dedykowany językowi esperanto z hasłem: "Liberecon por la Mondo" czyli "Wolność dla świata".

Roman Dmowski znajduje się też na innym muralu w Białymstoku. W 2018 r. na szczytowej ścianie bloku przy ul. Zwierzynieckiej odsłonięto mural pod nazwą "Selfie Niepodległości", który prezentuje tzw. ojców niepodległości Polski robiących sobie zdjęcie, tzw. selfie. Są na nim: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacego Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Wojciech Korfanty. Kijek, tzw. selfiestick, do którego mocuje się np. smartfon, żeby zrobić zdjęcie, trzyma Józef Piłsudski. Mural jest w klimacie startej fotografii, a pokazane na nim postacie świętują z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Mural powstał z inicjatywy IPN w Białymstoku. Jego autorem jest artysta Jarosław Fabiś.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Fundacja Pro Anima zaprezentowała w Białymstoku mural przedstawiający Izabelę Branicką

25.10.2023, 14:14

To malowidło upamiętniające postać zasłużoną dla Białegostoku, choć nieco zapomnianą. Izabela Branicka - 18-towieczna mecenas sztuki i fundatorka szkół - od wtorku (25.10) ma oficjalnie mural na bloku przy ulicy Broniewskiego 9.


Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim

16.05.2023, 16:05

We wtorek (16.05) w Białymstoku, rozpoczęły się przygotowania do 12. edycji konkursu wiedzy patriotycznej o Romanie Dmowskim, który jest skierowany do licealistów z całej Polski.


Powstał album o związkach Romana Dmowskiego i rodziny Lutosławskich

13.11.2022, 16:40

„Życiowa więź” i „Wspólna idea” to tytuły dwóch części albumowego wydawnictwa o relacjach, które łączyły Romana Dmowskiego z rodziną Lutosławskich.


Białostoccy radni zdecydowali, że w mieście będzie można wybudować pomnik Romana Dmowskiego

26.09.2022, 16:23

W Białymstoku będzie można wybudować pomnik Romana Dmowskiego. Choć nie wszyscy byli przekonani do tego, by decyzję podejmować już teraz, to jednak pomysł uzyskał w głosowaniu wystarczającą liczbę głosów radnych.


Kolejny mural w Białymstoku – tym razem to hasło w języku esperanto

7.10.2018, 11:12

Hasło w języku esperanto pojawiło się na muralu w Białymstoku.


Ojcowie niepodległości na wspólnym selfie – w Białymstoku powstał nowy mural

4.10.2018, 09:05

W Białymstoku można już podziwiać nowy mural. Powstał z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok