Radio Białystok | Wiadomości | Ośrodek Mój Kolorowy Autentyzm po roku działalności pomaga już około 150 podopiecznym

Ośrodek Mój Kolorowy Autentyzm po roku działalności pomaga już około 150 podopiecznym

autor: Marcin Mazewski

19.11.2023, 20:48, akt. 20.11.2023, 13:14

Powstał równo rok temu, a teraz pomaga około 150 podopiecznym ze spektrum autyzmu. Dzieci, rodzice, terapeuci, wolontariusze, ale też znamienici goście odwiedzili z tej okazji Ośrodek Mój Kolorowy Autentyzm w Rogowie w gminie Choroszcz.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Ośrodek Mój Kolorowy Autentyzm po roku działalności pomaga już 150 podopiecznym - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Placówkę prowadzi Fundacja Naszpikowani. Wśród nich ambasadorowie i przyjaciele fundacji - m.in. mistrz olimpijski w rzucie młotem Wojciech Nowicki, prezes Jagielonii Białystok Wojciech Pertkiewicz, trener Adrian Siemieniec, kapitan żółto-czerwonych Taras Romańczuk, a także była lekkoatletka Kamila Lićwinko, bokser Kamil Szeremeta, czy muzyk Pih.

Była to okazja do wspólnych rozmów przy ognisku, ale też podsumowań. Jak mówi prezes fundacji Rafał Dubiejko, to był ciężki rok.


Zaczynaliśmy rok temu trochę po omacku, ale udało się to wszystko poukładać. Mamy świetny zespół terapeutów. I cały czas przybywa nam podopiecznych. Niestety takich placówek, jak ośrodek dla autystów w Rogowie jest zbyt mało w skali kraju. Ale cieszy bardzo to, że widać postępy u wielu dzieci, jedne zaczynają mówić, inne samodzielnie się poruszać - serce rośnie - dodaje Rafał Dubiejko.


Dużym wsparciem była wspólna akcja "Dorzuć Misie" przeprowadzona z Jagiellonią Białystok. W przerwie meczu żółto-czerwonych z warszawską Legią na murawę stadionu miejskiego kibice wrzucili prawie 110 tysięcy pluszaków. Za każdego "misia" fundacja STS wypłaciła Naszpikowanym 5 zł. W sumie udało się zebrać prawie 550 tys. zł.

Pomysłów na kolejny rok nie brakuje, na nieużywanym boisku przy byłej szkole, w której mieści się ośrodek jeszcze we wrześniu przyszłego roku ma powstać osiedle modułowe. Znajdzie się tam 14 mieszkań, w których dorosłe osoby ze spektrum autyzmu będą mogły uczyć się samodzielności. Szacowany koszt inwestycji to 3,5 mln zł.

Dlatego jeszcze w listopadzie wystartuje akcja zbiórki odzieży w placówkach oświaty na rzecz fundacji Naszpikowani, szczegóły wkrótce.

| red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok