Radio Białystok | Wiadomości | Suwałki wydadzą 60 tys. zł na miejski program in vitro - można jeszcze się zgłaszać

Suwałki wydadzą 60 tys. zł na miejski program in vitro - można jeszcze się zgłaszać

25.11.2023, 14:22, akt. 14:26

Z programu może skorzystać dziesięć par. 60 tys. zł wyda jeszcze w tym roku miasto Suwałki na program „Kajtek” w ramach którego dofinansuje suwalskie pary w leczeniu niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

fot. internet
fot. internet

Jak poinformował magistrat, dotąd do programu zgłosiło się siedem par. Zatem w tym roku mogą skorzystać z niego jeszcze trzy małżeństwa

"Kajtek” ma być realizowany w latach 2023-2025. Został przyjęty przez radę miejską w marcu 2023 roku. Na jego realizację w tym roku przeznaczono 60 tys. zł. Na dwa kolejne lata zaplanowano 127 tys. zł.


Program był przyjęty po bardzo szerokiej dyskusji. Padały różne argumenty zarówno zwolenników jak i przeciwników. Dziś w sprawie in vitro toczy się ogólnopolska debata za sprawą obywatelskiego projektu ustawy, który jest procedowany przez Sejm - poinformował wiceprezydent Suwałk Roman Rynkowski.


Dodał, że Suwałki, podobnie jak i cała Polska, stają przed "katastrofą demograficzną".


Starzejące się społeczeństwo i coraz mniejsza liczba urodzeń. Każda forma wsparcia rodziny w zakresie rodzicielstwa jest pożądana - podkreślił Rynkowski.


- Dziś czuję satysfakcję, że "Kajtek" przyniósł pierwsze efekty. Spotkał się z zainteresowaniem suwalskich małżeństw, a jedno z nich spodziewa się swego upragnionego dziecka - powiedział radny Kamil Klimek, inicjator programu.

Realizatorem programu jest Centrum Bocian w Białymstoku. To do nich swoje kroki powinny kierować osoby zainteresowane wzięciem udziału "w Kajtku". W ramach programu 80 proc. kosztów przeprowadzenia procedury in vitro pokrywa miasto, natomiast 20 proc. para.

Mogą przystąpić do niego pary pozostające w związku małżeńskim mieszkające na terenie Suwałk. Zainteresowani muszą posiadać Suwalską Kartę Mieszkańca. Kobiety muszą zmieścić się w wieku od 25 do 39 lat.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Suwałkach zabiegi in vitro będą dofinansowane z miejskiej kasy

30.03.2023, 07:38

Przyjęty wczoraj (29.03) przez radnych program „Kajtek” zakłada wydanie przez trzy kolejne lata niemal pół miliona złotych na zorganizowanie takich zabiegów dla 60 małżeństw.


Władze Suwałk wprowadziły dużą zmianę w projekcie programu dofinansowania in vitro

23.03.2023, 07:57

Po sprzeciwie środowisk katolickich zdecydowano, że niemożliwe będzie zapładnianie komórek jajowych "na zapas", a co za tym idzie - ich późniejsze niszczenie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok