Radio Białystok | Wiadomości | W Grabówce odsłonięto odrestaurowane miejsce upamiętniające ofiary zbrodni hitlerowskiej [zdjęcia]

W Grabówce odsłonięto odrestaurowane miejsce upamiętniające ofiary zbrodni hitlerowskiej [zdjęcia]

27.11.2023, 20:21, akt. 20:47

Odrestaurowane miejsce upamiętniające ofiary zbrodni hitlerowskich z lat 1941 - 1944 odsłonięto w poniedziałek (27.11) w Grabówce. Głównym elementem pomnika jest ściana przestrzelona tysiące razy, by upamiętnić wszystkie ofiary.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
W Grabówce odsłonięto odrestaurowane miejsce upamiętniające ofiary zbrodni hitlerowskiej - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Grabówce znajdują się miejsca masowych egzekucji z lat 1941-44; historycy oceniają, że była to największa na Białostocczyźnie zbrodnia niemiecka. Według podawanych przez lata danych, liczba rozstrzelanych w tym miejscu może sięgać nawet ok. 16 tys. (taka liczba widnieje na pomniku). Wśród ofiar byli mieszkańcy regionu: Polacy, Białorusini, Żydzi i jeńcy sowieccy. Są też źródła, które podają, że ofiar było 5-8 tys.

Wiosną 1944 roku Niemcy zaczęli zacierać ślady zbrodni w Grabówce. W związku z ofensywą wojsk sowieckich nie dokończyli tego, ale specjalne Komando 1005 zdążyło wydobyć i spalić zwłoki z trzech zbiorowych mogił. Po wojnie podczas prac ekshumacyjnych odkryto w Grabówce 17 masowych grobów, tworzących trzy odrębne cmentarze, które znajdują się wokół obecnie stojącego tam pomnika. Wśród ofiar zbrodni w Grabówce rozpoznano też żołnierzy AK, prawdopodobnie zamordowanych już po wojnie przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa.

W poniedziałek wieczorem odsłonięto Miejsce Pamięci Narodowej w Grabówce, nad którym prace władze gminy Supraśl rozpoczęły kilka lat temu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele IPN a także rodziny ofiar.


Uroczystość ponownego udostępnienia Miejsca Pamięci Narodowej w Grabówce to moment szczególny zarówno dla mieszkańców gminy Supraśl jak i całego Podlasia. To wydarzenie, obok którego nie może przejść obojętnie żaden polski patriota - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście, który podczas uroczystości odczytał pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda.


Premier Morawiecki podkreślił w liście, że odrestaurowane miejsce upamiętnia największą zbrodnię popełnioną na Białostocczyźnie podczas II wojny światowej. Wskazał, że dzięki nowej, ekumenicznej aranżacji pomnika, wszystkie ofiary będą "godnie uhonorowane", a także przyspieszy to proces przywracania pamięci poległym.


Jesteśmy bowiem tymi, którzy chcą pamiętać o tamtych tragicznych wydarzeniach, poczuwamy się do obowiązku pielęgnowania naszej przeszłości, ale też do obowiązku dbania o prawdę historyczną na temat wojennej gehenny mieszkańców Białostocczyzny - zaznaczył premier.


Główną częścią Miejsca Pamięci Narodowej w Grabówce jest specjalna ściana, która ma kilkanaście tysięcy otworów - to symbol kilkunastu tysięcy strzałów, od których zginęły ofiary straceń w Grabówce. "To taka symboliczna ściana straceń" - powiedział PAP burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

Ściana podświetlona jest na biało i czerwono, na górze znajduje się napis: "Pamięci ofiar hitlerowskich zbrodni w Grabówce w latach 1941-1944".

Miejsce pamięci zostało ogrodzone; jest tam też miejsce na ołtarz do uroczystości o ekumenicznym charakterze i tablice edukacyjne na temat II wojny światowej. Odnowiono i podświetlono także pomnik upamiętniający ofiary. "Naszą ideą przewodnią było to, aby to miejsce ponownie było odrestaurowane, żeby świadczyło o naszej trudnej historii i żeby w ten sposób złożyć hołd naszym bliskim albo tym, którzy są dla nas bliscy ze względu za przelanie krwi za naszą ojczyznę" - mówił Radosław Dobrowolski.

Jak podał PAP Radosław Dobrowolski, koszt prac to 4,8 mln zł, a środki pochodzą z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środków z budżetu województwa podlaskiego, a także Supraśla i Białegostoku oraz IPN.

źródło: PAP | red: sk, pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


82. rocznica mordu pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

28.08.2023, 11:44

Wspominali osoby rozstrzelane przez Niemców i złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Nowosiółkach koło Białegostoku. Samorządowcy, ale też dyrekcja szpitala psychiatrycznego w Choroszczy oddali hołd pacjentom placówki, którzy 82 lata temu zginęli z rąk nazistów.


Mieszkańcy Grabówki czczą pamięć ofiar zbrodni hitlerowskiej na Białostocczyźnie

19.06.2022, 10:06

Złożyli hołd ofiarom największej hitlerowskiej zbrodni na Białostocczyźnie. Mieszkańcy, harcerze i kombatanci wzięli dziś (19.06) udział w uroczystościach upamiętniających osoby zamordowane przez Niemców w podbiałostockiej Grabówce.


Samorząd Supraśla dostał pieniądze na upamiętnienie ofiar zbrodni hitlerowskich w Grabówce

23.03.2022, 14:08

Dwa mln zł trafi z budżetu państwa do gminy Supraśl na realizację nowej formy upamiętnienia ofiar zbrodni hitlerowskich z lat 1941-1944, pochowanych w Grabówce. Według różnych źródeł zamordowano i pochowano tam od kilku do kilkunastu tysięcy mieszkańców Białostocczyzny.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok