Radio Białystok | Wiadomości | Koło Gospodyń Wiejskich w Sochoniach walczy o budowę świetlicy - gmina Wasilków nie ma pieniędzy na realizację inwestycji

Koło Gospodyń Wiejskich w Sochoniach walczy o budowę świetlicy - gmina Wasilków nie ma pieniędzy na realizację inwestycji

autor: Ryszard Minko

4.12.2023, 15:44, akt. 16:03

Skutecznie zaktywizowali społeczność, ale cały czas borykają się z problemami lokalowymi – Koło Gospodyń Wiejskich w Sochoniach w gminie Wasilków od lat walczy o budowę profesjonalnej świetlicy.

Urząd Miejski w Wasilkowie, foto: Monika Kalicka
Urząd Miejski w Wasilkowie, foto: Monika Kalicka


0:00
0:00
Koło Gospodyń Wiejskich w Sochoniach od lat walczy o budowę profesjonalnej świetlicy - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przed laty mieszkańcy z funduszu sołeckiego sfinansowali wykonanie projektu budowlanego, urząd miejski uzyskał pozwolenie na budowę, ale inwestycja nadal nie może ruszyć z powodów finansowych. Cień szansy pojawił się latem, kiedy niespodziewanie radni przegłosowali wniosek by przekazać na ten cel 3 miliony złotych z rządowych subwencji, okazuje się jednak, że do realizacji planów wciąż jeszcze daleko.

W projekcie przyszłorocznego budżetu nie ma pieniędzy na ten cel, choć zdecydowaliśmy o ich przeznaczeniu w sierpniu – informuje radna gminy Wasików Magdalena Jakuć. Była ona w grupie radnych, którzy latem zdecydowali, że część rządowej subwencji trafi właśnie na ten cel. Tymczasem teraz do radnych docierają informacje, że inwestycja nie będzie realizowana, bo gmina nie uzyskała dofinasowania do budowy z dotacji zewnętrznych. Takie informacje miał też przekazywać mieszkańcom burmistrz Wasilkowa w trakcie spotkania w sołectwie.

By wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące losów budowy świetlicy wiejskiej w Sochoniach poprosiliśmy o spotkanie z burmistrzem Wasilkowa Adrianem Łuckiewiczem. Z uwagi na napięty grafik burmistrza czekaliśmy na nie 8 dni. Ostateczne jednak, mimo zapewnień sekretariatu, że spotkanie jest aktualne, okazało się, że zamiast burmistrza odpowiedzi na pytania udzieli inspektor do spraw inwestycji Urzędu Miejskiego w Wasilkowie Dorota Sienkiewicz. Po autoryzacji nagranej rozmowy urząd zgodził się jedynie na publikację krótkiego fragmentu, z którego wynika, że mimo decyzji radnych urząd nie ma pieniędzy na realizację tej inwestycji. Będzie to możliwe tyko w przypadku uzyskania dofinasowania, natomiast „pod względem technicznym” inwestycja nie jest zagrożona, bo posiada komplet dokumentów i ważne pozwolenie na budowę.

To jednak jest ważne tylko do końca lipca 2024 roku, co oznacza, że urząd ma coraz mniej czasu na rozpoczęcie inwestycji, na którą – jak twierdzi Dorota Sienkiewicz – urząd nie ma pieniędzy.

W tym kontekście część radnych zarzuca burmistrzowi nieumiejętne przygotowywanie wniosków, bo po pierwszym fiasku uzyskania dofinasowania do budowy, urząd złożył kolejny – identyczny wniosek łączący w sobie dwie inwestycje – budowę Domu Kultury w Wasilkowie i budowę świetlicy wiejskiej we Sochoniach. Tymczasem w przypadku wsi Osowicze – urząd skutecznie otrzymał dofinasowanie do budowy świetlicy, bo złożył na nie samodzielny wniosek.

Dziś świetlica wiejska w Sochoniach mieści się w niewielkim pomieszczeniu zaadaptowanym z prywatnej stolarni. Umowa wynajmu jest ważna jeszcze przez rok

Tą sprawą zajęliśmy się po interwenci mieszkańców Sochoń. Prosimy o kontakt w każdej innej sprawie.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Włodarze gmin powiatu białostockiego domagają się od starosty zmiany zasad finansowania przebudowy dróg powiatowych

3.04.2023, 15:32

Podkreślają, że to nie jest bunt, ale próba zwrócenia uwagi na problem. 13 z 15 gmin powiatu białostockiego domaga się od starosty zmiany zasad finasowania przebudowy dróg powiatowych.


Niektórzy mieszkańcy Wasilkowa mają problem z dojazdem do pracy w Białymstoku

3.08.2022, 16:38

Urzędnicy wymieniają się pismami, a mieszkańcy Wasilkowa mają problem z dojazdem do pracy w Białymstoku. Powodem jest wakacyjny rozkład jazdy, w którym zlikwidowano dwa poranne kursy "setki" z Wasilkowa.


Problemy mieszkańców ul. Niemeńskiej w Białymstoku - latem żyją w chmurze pyłu

7.06.2021, 07:20

Mają dosyć hałasu i unoszącego się w powietrzu pyłu. Mieszkańcy ul. Niemeńskiej w Białymstoku kolejny raz apelują do władz Wasilkowa o zamknięcie nielegalnego dojazdu do osiedla w Nowodworcach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoFot. Michał Krot
MÓWI SIĘ
4.03.2024, 16:19, akt. 17:37

Czy korzystamy z kwiatomatów?
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 latźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok