Radio Białystok | Wiadomości | Standardy zimowego odśnieżania dróg - dlaczego drogi w niektórych miejscach nie są odśnieżone?

Standardy zimowego odśnieżania dróg - dlaczego drogi w niektórych miejscach nie są odśnieżone?

autor: Paweł Wądołowski

5.12.2023, 16:30, akt. 16:38

Często jadąc po zaśnieżonej drodze zastanawiamy się, dlaczego na jednym jej odcinku nawierzchnia jest oczyszczona, a na drugim jest jeszcze ślisko. Najczęściej wynika to ze "standardu zimowego utrzymania" dróg.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Z dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży Wojciechem Borzuchowskim rozmawiał Paweł Wądołowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Są one podzielone na sześć kategorii, które są uzależnione od znaczenia drogi i natężenia ruchu. 


W pierwszym są autostrady i drogi ekspresowe. Tutaj kierowca najszybciej zobaczy efekty pracy sprzętu, bo jest go najwięcej i najwięcej pieniędzy jest przeznaczone na utrzymanie takiej drogi. Zakłada się, że zaleganie błota pośniegowego może trwać maksymalnie 4 godziny. Ale teoretycznie ma do tego dojść po zakończeniu opadów śniegu. Oczywiście nikt nie czeka na to i akcja zaczyna się, kiedy opady się zaczynają, zaczyna się posypywanie dróg solą, żeby nie dopuścić do tego zalegania. Trzeba jednak pamiętać, że zarządca dróg ma zminimalizować skutki opadów. Na drugim biegunie są drogi, które mają piątą i szóstą kategorię, tam już się dopuszcza warstwę zajeżdżonego śniegu, w przypadku intensywnych opadów śniegu, czasowe występowanie zasp itp. I na likwidację gołoledzi jest 8 godzin, luźnego śniegu 16 godzin, a zasp do 24 godzin." - mówi dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży i były dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA Wojciech Borzuchowski.


Podobnie jest w mieście, gdzie też obowiązuje kolejność odśnieżania. Często wynika to, na przykład: z tego jak dużo pojazdów do zimowego utrzymania ma dany zarządca i tego jak zaplanuje wyjazdy. Różnice widać kiedy droga prowadzi przez teren należący do różnych zarządców. Może się tak zdarzyć, kiedy jedziemy przez granicę powiatów i w jednym dany fragment drogi wytypowano do odśnieżania w pierwszej kolejności, a w drugim, jako ostatni. Wtedy, nagle, mogą zmienić się warunki drogowe.

| red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na Dojlidach rozpoczął się sezon na narty biegowe

2.12.2023, 12:53

Temperatura powietrza jest odpowiednia, ale mogłoby być więcej śniegu. Tak mówią ci, którzy wybrali się w sobotę (02.12) do Ośrodka Sportów Wodnych "Dojlidy" w Białymstoku.


Ślisko na drogach w Podlaskiem - jazdę może utrudniać mgła

27.11.2023, 07:46

Nawet 12 stopni mrozu w niektórych miejscach było tej nocy w województwie podlaskim. W dzień też będzie minusowa temperatura.


Trudne warunki na drogach - ślisko przez padający śnieg

26.11.2023, 17:27

Po opadach śniegu ślisko jest na wielu drogach w województwie podlaskim. Największe kłopoty mogą dotknąć kierowców w sześciu powiatach zachodniej części województwa podlaskiego m.in. w Łomży, gdzie prognozowane jest zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok