Radio Białystok | Wiadomości | Radni sejmiku przyjęli budżet województwa na 2024 r. Rekordowy w historii regionu

Radni sejmiku przyjęli budżet województwa na 2024 r. Rekordowy w historii regionu

18.12.2023, 08:16, akt. 19.12.2023, 18:18

Rekordowy w historii regionu - z dochodami na poziomie blisko 1 mld 397 mln zł i wydatkami w kwocie 1 mld 482 mln zł jest budżet województwa podlaskiego, który w poniedziałek (18.12) po południu przyjęli radni sejmiku województwa podlaskiego.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


0:00
0:00
Radni sejmiku przyjęli budżet województwa na 2024 r. Rekordowy w historii regionu - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ponad 85 mln zł deficytu ma być pokryte z kredytu - 35 mln zł, sumy 47 mln zł z tzw. wolnych środków oraz sumą 2 mln zł ze spłat wcześniejszych pożyczek - informowali już wcześniej prezentując projekt budżetu marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki (PiS) i skarbnik województwa Paweł Jungerman.

Projekt budżetu - w tym także planowany sposób pokrycia deficytu - pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa.

Za przyjęciem budżetu głosowało 20 radnych, 10 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.


Wszystkie poprawki uwzględnione

Marszałek poinformował, że przyjął wszystkie wnioski do budżetu, jakie skierowali radni niezależnie od opcji politycznej.

Marszałek Kosicki podkreślał, że budżet na 2024 r. jest najwyższy w historii województwa i zaznaczył jednocześnie, że dojdą do niego w ciągu roku kolejne pieniądze na kilka dużych projektów, m.in. na ośrodek profilaktyki i leczenia raka piersi Breast Cancer Unit w Białymstoku, tworzenie ośrodka radioterapii w Suwałkach oraz pierwsze pieniądze na linię kolejową Białystok-Łapy-Łomża.


760 mln zł na transport i łączność

Najwięcej pieniędzy - 760 mln zł - zapisano w projekcie budżetu na transport i łączność. To o 401 mln zł więcej niż w 2023 r. Mają to być największe wydatki na te cele w historii samorządu województwa. 69,6 mln zł z tej puli jest przeznaczone na kolejowe przewozy regionalne (o 11 mln zł więcej niż w 2023 r), 21,5 mln zł na przewozy autobusowe (o 3,3 mln zł więcej niż w 2023 r. - informował wcześniej dziennikarzy marszałek Artur Kosicki.

Samorząd województwa (poprzez Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich) będzie realizował inwestycje na drogach wojewódzkich, np. Łapy-Roszki Wodźki-Wysokie Mazowieckie (150 mln zł w budżecie regionu na 2024 r.), Bielsk Podlaski-Hajnówka (76 mln zł na 2024 r.), Łomża-Mężenin (60 mln zł w 2024 r.), Juszkowy Gród-Zwodzieckie oraz Tarnopol-Siemianówka (60 mln zł na 2024 r.), Konarzyce-Śniadowo (30,3 mln zł). Będą się też rozpoczynać budowy obwodnic Kolna (droga 647) i miejscowości Sokoły.


Rekordowe pieniądze na kulturę i ochronę dziedzictwa

Np. na ochronę zdrowia przewidziano na 2024 r. 69 mln zł,12,4 mln zł na sport, 2 mln zł dla Ochotniczych Straży Pożarnych, 7 mln zł na turystykę, 42,8 mln zł na oświatę. Na kulturę przewidziano 214,4 mln zł - w tym na ochronę zabytków 20 mln zł. W 2024 r. ma być też kontynuowany Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów (25 mln zł z rezerwy budżetowej). 1 mln zł zapisano - także w rezerwie budżetowej- na powołanie spółki "Port Lotniczy".


Jest to historyczny budżet i nieważne, kto go będzie realizował (w kwietniu 2024 r. będą wybory samorządowe - przyp. red.). Ważne, że będzie służył mieszkańcom. Nie ma już Polski A i Polski B, widać to po tych wskaźnikach (...) Stać nas na ambicje, na ambitne inwestycje, ale też i na ambitny budżet - powiedział marszałek Artur Kosicki.


Bezpieczny i rozwojowy budżet

Wiceprzewodniczący sejmiku, szef klubu PiS Łukasz Siekierko mówił w wystąpieniach klubowych, że PiS popiera projekt budżetu, który jest historyczny, rekordowy, jest budżetem rozwoju, budżetem bezpiecznym. W opinii wiceprzewodniczącego sejmiku, szefa klubu PSL Cezarego Cieślukowskiego ocenił projekt budżetu jako zbyt optymistycznie szacowany i nierealny do wykonania, przeszacowany, nieodzwierciedlający inflacji. Część radnych tego klubu zagłosowała za budżetem, część wstrzymała się od głosu.

Przewodniczący klubu KO Karol Pilecki wskazywał, że nie ma wprost w budżecie zapisów o tym skąd wziąć 200 mln zł, które będą potrzebne na wkłady własne do przyszłych projektów unijnych. KO wstrzymała się od głosu w głosowaniu nad przyjęciem budżetu.

Skarbnik województwa informował także wcześniej, że zadłużenie samorządu województwa na 1 stycznia 2024 r. ma wynieść 280 mln zł, a planowane na koniec 2024 r. 308 mln zł. Ocenił, że zadłużenie jest bezpieczne. Dodał, że jest też 126 mln zł nadwyżki operacyjnej.

Większość w podlaskim sejmiku ma Zjednoczona Prawica. Po październikowych wyborach parlamentarnych była podjęta próba odwołania marszałka Kosickiego, ale wniosek przepadł w głosowaniu.


Radni tradycyjnie podzielili się opłatkiem

Podczas ostatniej sesji przed świętami Bożego Narodzenia radni tradycyjnie podzielili się opłatkiem. Wśród gości byli m.in. abp Józef Guzdek, europoseł Krzysztof Jurgiel, senator Marek Adam Komorowski, duszpasterze katoliccy i prawosławni parlamentarzystów i pracowników administracji publiczne. Była wspólna modlitwa, a radni, dyrektorzy instytucji samorządowych i goście złożyli sobie życzenia.

Minutą ciszy uczczono ofiary wojny w strefach konfliktów zbrojnych na całym świecie.

Radni uczcili też pamięć zmarłej kilka dni temu Bożeny Grotowicz - wieloletniej dyrektor Szpitala Powiatowego w Bielsku Podlaskim i ostatnimi laty dyrektor Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem. 


| red: pp, sk, dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy radni obradowali na temat przyszłorocznego budżetu województwa

27.11.2023, 19:06

Przyszłoroczny budżet województwa było głównym tematem obrad podlaskich radnych. O jego ostatecznym kształcie sejmik zdecyduje w grudniu, a dziś było pierwsze czytanie projektu budżetu przygotowanego przez zarząd województwa podlaskiego.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Maksymilian Stryjek i Lamine Diaby Fadiga, 19.06.2024, źródło: jagiellonia.pl
SPORT
19.06.2024, 11:55, akt. 20.06.2024, 10:44

Jagiellonia Białystok ma nowych zawodników
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok