Radio Białystok | Wiadomości | Nie działa telewizja TVP Info - nie można oglądać też TVP3 Białystok

Nie działa telewizja TVP Info - nie można oglądać też TVP3 Białystok

20.12.2023, 12:37, akt. 17:19

TVP Info i TVP 3 oraz strony internetowe zostały wyłączone. Minister kultury odwołał dotychczasowe zarządy Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i ich rady nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy spółek.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda


Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, szef resortu dokonał tego na podstawie kodeksu spółek handlowych. Krzysztof Śmiszek: Minister kultury będzie podejmował radykalne decyzje

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek podczas rozmowy w środę w Polskim Radiu Wrocław był pytany m.in. o przyszłość mediów publicznych w kontekście podjętej we wtorek w Sejmie uchwały dotyczącej przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności TVP, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. W uchwale napisano m.in., że Sejm wzywa Skarb Państwa reprezentowany przez organ właścicielski spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP do podjęcia działań naprawczych.

Krzysztof Śmiszek ocenił, że obecnie w mediach publicznych "mamy do czynienia z patologią do kwadratu".

"Mamy dzisiaj jak na talerzu pokazane, jak wyglądały relacje pomiędzy poprzednią władzą, politykami poprzedniej władzy, a zarządem Telewizji Polskiej, czy w ogóle ludźmi, którzy zarządzali mediami publicznymi na szczeblu centralnym. To jest ostateczna kompromitacja. To takie udanie się w okopy przez Kaczyńskiego i jego spółkę, do telewizji publicznej, robienie sobie zdjęć z dziennikarzami, podobno dziennikarzami tej telewizji. Obecność pani posłanki, polityczki Lichockiej w reżyserce Telewizji Polskiej, to jest kwintesencja dzisiejszych mediów pseudopublicznych, a właściwie rządowych" - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Zadeklarował, że "dzisiaj przyszedł czas na to, żeby wreszcie oddać Polakom media publiczne". Jak podkreślił, to "minister kultury ma kompetencje właścicielskie, kompetencje zarządcze i będzie podejmował radykalne decyzje".

"Będzie podejmował konkretne decyzje wynikające z Kodeksu spółek handlowych, dlatego że ma do tego prawo. Zbyt długo z Telewizji Polskiej lało się szambo. Zbyt długo z Telewizji Polskiej lała się nienawiść, pogarda i tak naprawdę dziennikarze telewizji publicznej byli funkcjonariuszami politycznymi i byli zwykłymi politrukami. Zatem to, co trzeba zrobić dzisiaj i to, co robi ten nowy rząd i do czego jest zdeterminowany, zarówno premier Donald Tusk, jak i minister kultury, jak i cały rząd, to jest przywrócenie mediom publicznym ich właściwego miejsca i przypomnienie im o tym, że jest coś takiego, może to jest drobny szczegół, który umknął Prawu i Sprawiedliwości, misji. Misji pluralizmu, otwartości, otwartości na różne poglądy polityczne. Koniec z telewizją, która jest kanałem informacyjnym dla jednej partii. Koniec z telewizją, która jest tak naprawdę miejscem, w którym ogłasza się decyzje polityczne" - powiedział wiceminister sprawiedliwości.


KRRiT: Działanie ministra kultury jest rażącym przekroczeniem uprawnień

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała w opublikowanym w środę stanowisku, że "działanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wbrew literalnemu brzmieniu przepisów ustawy o radiofonii i telewizji (art. 27 i 28) oraz ustawy o Radzie Mediów Narodowych (art. 2 ust. 1), dotyczących powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji jest rażącym przekroczeniem uprawnień".

Wezwała "koalicję rządzącą do stosowania przepisów prawa i zaniechania przejmowania mediów publicznych w oparciu o uchwały Sejmu RP".

"Wszelkie zmiany w zarządach Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej wprowadza się jedynie w trybie przewidzianym ustawami. Zgodnie z art. 213 Konstytucji RP, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest strażnikiem wolności słowa i interesu publicznego w mediach i będzie bronić prawa obywateli do rzetelnej informacji" - napisano.

Pod stanowiskiem podpisali się: przewodniczący KRRiT Maciej Świrski, zastępca przewodniczącego KRRiT dr Agnieszka Glapiak, prof. AKSiM członek KRRiT dr hab. Hanna Karp oraz członek KRRiT Marzena Paczuska.

Mateusz Morawiecki: Nie pozwolimy na budowę dyktatury w Polsce

"Bezprawne działania ministra kultury w odniesieniu do TVP, Polskiego Radia i PAP pokazują jak władza, która rzekomo dba o praworządność łamie ją na każdym kroku. A rządzą tylko tydzień. Nie poddamy się. Nie pozwolimy na budowę dyktatury w Polsce" - oświadczył były premier Mateusz Morawiecki we wpisie na platformie X.Do sprawy w mediach społecznościowych odnoszą się m.in. posłowie.

Michał Wójcik: Będziemy do oporu bronili mediów publicznych

Będziemy do oporu bronili mediów publicznych, agenda dyżurów w TVP na najbliższe dni jest rozpisana - mówił w Studiu PAP wiceprezes Suwerennej Polski, poseł PiS Michał Wójcik. 

Michał Wójcik w środę rano w Studiu PAP powiedział, że część polityków PiS spędziła w TVP całą noc. "Byłem w tej pierwszej zmianie, która dyżurowała, czyli od późnych godzin wieczornych do samego rana. Razem z prezesem Jarosławem Kaczyńskim było kilkanaście osób; teraz jest już kolejna zmiana i tak będzie do skutku. Pojechaliśmy tam, żeby bronić demokracji" - podkreślił.

"Uważam, że ci którzy robią ten zamach nie są żadnymi demokratami. Obserwuję ich działania - ogromna buta i pycha, i pycha ich zgubi, jestem przekonany" - dodał.

Wskazywał, że aby dokonać zmian w mediach publicznych Sejm powinien przyjąć ustawę, a nie uchwałę. "Zmiany można przeprowadzać w drodze ustawowej, nie wiem czego boją się nasi oponenci. Wiadomo, że jest kadencyjność, przepisy prawa, wiadomo że jest konstytucja" - mówił.

Dopytywany jak długo politycy PiS będą przebywać w siedzibie TVP, odparł: "Według mojej wiedzy na najbliższe dni jest już cała agenda zaplanowana". Zaznaczył, że nie wie do jakiego momentu ta agenda została rozpisana. "Ale będziemy do oporu bronili (mediów publicznych), bo demokracja jest wartością, którą warto bronić do samego końca" - podkreślił Michał Wójcik.


Marcin Romanowski: Złożyłem do prokuratury zawiadomienie

"Bezprawie musi mieć swoje konsekwencje. Przed chwilą złożyłem zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez ministra Sienkiewicza i jego współpracowników. Siłowe zajęcia siedziby TVP i nielegalne zmiany w zarządzie wypełniają znamiona art. 231 kodeksu karnego oraz szeregu innych przepisów" - napisał w środę na portalu X poseł Marcin Romanowski.


Były wiceminister sprawiedliwości napisał, że oprócz "wydania bezprawnych decyzji" o zmianie Zarządów i Rad Nadzorczych mediów publicznych dokonano także "siłowego zajęcia" siedziby TVP, gdzie doszło do fizycznych ataków m.in. na poseł PiS Joannę Borowiak.

"Składam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 231 kk przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza oraz innych funkcjonariuszy publicznych oraz o przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej, groźby bezprawnej i ew. innych przestępstw z użyciem przemocy" - napisał.


Rafał Bochenek: Totalna większość postanowiła siłowo przejąć media

Totalna większość rządowa z pogwałceniem wszelkich zasad, w drodze pozaustawowej postanowiła siłowo przejąć media; to złamanie jakichkolwiek zasad i prawa - mówił PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.

"Wyłączono sygnał TVP Info, funkcjonariusze Platformy weszli bezprawnie do siedziby Telewizji Publicznej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. To złamanie jakichkolwiek zasad. Złamanie prawa" - podkreślił.

"To uzurpatorzy, którzy razem ze swoimi mocodawcami z Platformy muszą liczyć się z konsekwencjami prawnokarnymi. Łamią zasady, łamią przepisy i brutalnie zaatakowano także naszych parlamentarzystów, stosując wobec nich przemoc" - powiedział Rafał Bochenek. 


Do siedziby TVP przybył prezes PiS Jarosław Kaczyński


Trwa protest polityków PiS. O godz. 13. 30 w środę (20.12) do siedziby TVP przy ul. Woronicza w Warszawie przybył prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek. We wtorek Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Politycy PiS od wtorkowego wieczoru przebywają w siedzibie TVP. We wtorek późnym wieczorem prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że politycy tej formacji będą robili w TVP dyżury po 10 osób. Poinformował również, że tworzony jest harmonogram tych dyżurów.

O godz. 13.30 w środę Kaczyński przybył do siedziby TVP przy ul. Woronicza w Warszawie.

- Nasz protest to jest obrona demokracji, bo nie ma demokracji bez pluralizmu mediów i bez silnych mediów antyrządowych, a w Polsce to są media publiczne - mówił we wtorek Kaczyński.


TVP Białystok: Pasmo TVP3 Białystok zostało wyłączone.

TVP Info i TVP 3 oraz strony internetowe zostały wyłączone. 

Podlaski oddział TVP o sytuacji poinformował w mediach społecznościowych.
Joanna Lichocka: o 15:00 Rada Mediów Narodowych zajmie się sytuacją w mediach publicznych


O 15:00 posiedzenie Rady Mediów Narodowych. Zajmiemy stanowisko wobec nielegalnych, łamiących konstytucję i w oczywisty sposób antydemokratycznych działań rządu Donalda Tuska – napisała w środę w portalu X zasiadająca w RMN poseł PiS Joanna Lichocka.Poseł Lichocka dodała, również że Rada Mediów Narodowych zajmie się w czasie posiedzenia.

Zajmiemy stanowisko „wobec nielegalnych, łamiących konstytucję i w oczywisty sposób antydemokratycznych działań rządu Donalda Tuska”.

Wcześniej media informowały o decyzji przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego o zwołaniu posiedzenia RMN na środę o godzinie 15.00. Według portalu Onet informację potwierdził członek RMN Robert Kwiatkowski.


Czabański: stanowisko RMN jednoznaczne - decyzje dot. mediów publicznych są całkowicie bezprawne

 
Nasze stanowisko jest jednoznaczne, te decyzje są całkowicie bezprawne, nie mają żadnej podstawy prawnej; przestrzegamy wszystkich, którzy by na podstawie tych bezprawnych decyzji podejmowali jakiekolwiek działania dotyczące spółek mediów publicznych przed konsekwencjami karnymi - mówił szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.

W środę minister kultury odwołał dotychczasowe zarządy Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i ich rady nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy spółek.

W środę po południu odbyło się posiedzenie Rady Mediów Narodowych. Po jej zakończeniu przewodniczący Rady Krzysztof Czabański powiedział w Polsat News o przyjętym stanowisku.

- Nasze stanowisko jest jednoznaczne, te decyzje są całkowicie bezprawne, nie mają żadnej podstawy prawnej i jako takie nie istnieją w obrocie prawnym - powiedział Czabański.

- Przestrzegamy też wszystkich, którzy by na podstawie tych bezprawnych decyzji podejmowali jakiekolwiek działania dotyczące spółek mediów publicznych przed konsekwencjami karnymi, bo to wynika z Kodeksu karnego - dodał Czabański.

źródło: IAR, PAP, TVP3 Białystok | red: mag, dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok