Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd skazał Rosjanina i Białorusina oskarżonych o szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu

Białostocki sąd skazał Rosjanina i Białorusina oskarżonych o szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu

2.02.2024, 11:48, akt. 11:53

Kary po 4 lata więzienia wymierzył Sąd Okręgowy w Białymstoku dwóm mężczyznom oskarżonym o prowadzenie działalności szpiegowskiej. To Rosjanin i Białorusin, którzy - zdaniem śledczych - przez kilka lat gromadzili ważne informacje m.in. na temat polskiego wojska i przekazywali je rosyjskiemu wywiadowi.

Fotolia.com
Fotolia.com

Zarzuty dotyczą lat 2017-2022. W tym czasie oskarżeni mieli gromadzić informacje m.in. o polskich jednostkach wojskowych, ich wyposażeniu, zadaniach przy granicy z Białorusią, czy współpracy z innymi wojskami państw NATO.

Obaj oskarżeni byli w Polsce legalnie. Białorusin studiował na jednej z białostockich uczelni, później pracował przy organizacji szkoleń spadochronowych - w tym czasie miał nawiązywać kontakty, w tym towarzyskie i wykorzystywać to przy działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. Rosjanin taką działalność miał prowadzić pod pozorem działalności kulturalnej i turystyki.

Obu zatrzymano w kwietniu 2022 r.; wciąż są tymczasowo aresztowani. Na pierwszą rozprawę - prawie rok temu - doprowadzono ich z aresztu.

Prokurator złożył wtedy wniosek o wyłączenie jawności rozprawy, powołując się na ważny interes państwa, ale też prywatny - świadków, wśród których jest wielu żołnierzy.

Obrońcy oskarżonych domagali się, by proces toczył się jawnie - w tej części, która dotyczy materiałów nie objętych klauzulą tajności. Ostatecznie sąd wyłączył jawność rozprawy w całości.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku wznowiono proces w sprawie szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu

4.12.2023, 16:07

Miał być wyrok, ale nastąpiło niespodziewane wznowienie procesu w sprawie szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu. Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku stanęli Białorusin i Rosjanin, którzy mieli gromadzić informacje o polskich jednostkach wojskowych.


Apelacje obu stron w procesie oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Rosji

11.04.2023, 14:39

Do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku wpłynęły apelacje prokuratury oraz obrońców od wyroku w procesie dwóch mężczyzn, nieprawomocnie skazanych za działalność na rzecz rosyjskiego wywiadu. Sąd pierwszej instancji orzekł kary roku i półtora roku więzienia.


Za zamkniętymi drzwiami rozpoczął się proces o szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu

8.03.2023, 18:54

Rosjanin i Białorusin oskarżeni o prowadzenie działalności szpiegowskiej stanęli przed Sądem Okręgowym w Białymstoku. W środę (8.03) rozpoczął się proces.


Dwóch cudzoziemców odpowie przed białostockim sądem za szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego

5.01.2023, 07:10

O szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego oskarżyła warszawska prokuratura dwóch mężczyzn - Rosjanina i Białorusina. Sprawą zajmie się Sąd Okręgowy w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok