Radio Białystok | Wiadomości | Apelacje obu stron w procesie oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Rosji

Apelacje obu stron w procesie oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Rosji

11.04.2023, 14:39, akt. 14:43

Do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku wpłynęły apelacje prokuratury oraz obrońców od wyroku w procesie dwóch mężczyzn, nieprawomocnie skazanych za działalność na rzecz rosyjskiego wywiadu. Sąd pierwszej instancji orzekł kary roku i półtora roku więzienia.

Fotolia.com
Fotolia.com

Śledztwo w tej sprawie było prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pod nadzorem mazowieckiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej. Pierwszego z mężczyzn oskarżono o działalność na rzecz rosyjskiego wywiadu (udział w działalności obcego wywiadu przeciwko RP), drugiego - o pomocnictwo do takiej działalności. Za szpiegostwo grozi do 10 lat więzienia.

Jak informowała ABW, gdy prokuratura kierowała w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Suwałkach, jeden z oskarżonych był pośrednikiem wizowym, wykonującym usługi na rzecz firmy zajmującej się pośrednictwem wizowym, której właścicielem był drugi z tych mężczyzn. Według śledczych, pośrednik wizowy dostarczał drugiemu - by osiągnąć korzyści majątkowe - informacje, które następnie były przekazywane rosyjskiemu wywiadowi.

ABW i prokuratura nie podały, kiedy i jak długo prowadzona była taka działalność. Z informacji medialnych wynika, że chodziło o czas od 2016 roku do zatrzymania w 2021 roku, a mężczyźni działali w województwach: warmińsko-mazurskim i pomorskim, oraz w obwodzie kaliningradzkim Rosji.

Proces w pierwszej instancji był utajniony ze względu na charakter zarzutów. Kilka miesięcy temu przed suwalskim sądem zapadły nieprawomocne wyroki skazujące; kary to rok i półtora roku więzienia.

Apelacje złożyły obie strony.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruski reżim zwolnił przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys z aresztu domowego

4.04.2023, 13:06

Szefowa zdelegalizowanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została oczyszczona z nieprawdziwych zarzutów, liczymy, że będzie mogła wkrótce odwiedzić Polskę - przekazało we wtorek (4.04) polskie MSZ. Mamy nadzieję, że jest to sygnał zmiany nastawiania władz w Mińsku - dodał resort.


Minister Kamiński: ABW zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami

16.03.2023, 11:43

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Sześć trafiło już do aresztu. Podejrzani w Polsce przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu - przekazał minister Mariusz Kamiński.


Za zamkniętymi drzwiami rozpoczął się proces o szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu

8.03.2023, 18:54

Rosjanin i Białorusin oskarżeni o prowadzenie działalności szpiegowskiej stanęli przed Sądem Okręgowym w Białymstoku. W środę (8.03) rozpoczął się proces.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok