Radio Białystok | Wiadomości | Minister Kamiński: ABW zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami

Minister Kamiński: ABW zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami

16.03.2023, 11:43, akt. 11:49

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Sześć trafiło już do aresztu. Podejrzani w Polsce przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu - przekazał minister Mariusz Kamiński.

Źródło: MSWiA / Twitter
Źródło: MSWiA / Twitter

Mariusz Kamiński, szef MSWiA i minister koordynator służb specjalnych, potwierdził w czwartek (16.03) informację o rozbiciu przez ABW siatki szpiegowskiej.

"W ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała 9 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu" - powiedział.

Minister zaznaczył, że zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy.

"Wobec sześciu z nich sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Prokuratura postawiła im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec trzech zatrzymanych osób - wczoraj zatrzymanych - trwają czynności prokuratorskie" - podkreślił Mariusz Kamiński.

Jak poinformował minister, materiał dowodowy wskazuje, że grupa ta prowadziła monitoring tras kolejowych. 

Do jej zadań należało m.in. rozpoznawanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów z uzbrojeniem realizowanych na rzecz Ukrainy. Podejrzani przygotowywali się również do akcji dywersyjnych mających na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy

- podkreślił.

Funkcjonariusze ABW - jak dodał Mariusz Kamiński - zabezpieczyli kamery, sprzęt elektroniczny, a także nadajniki GPS, które miały być montowane na transportach z pomocą dla Ukrainy.
Według ministra informacje zgromadzone przez ABW pokazują, że grupie zlecano także działania propagandowe w celu zdestabilizowania relacji polsko-ukraińskich, podsycania i rozbudzania w Polsce nastrojów wrogich wobec państw NATO oraz atakowania polityki polskiego rządu wobec Ukrainy.

"ABW jest w posiadaniu dowodów, że podejrzani byli na bieżąco wynagradzani przez rosyjskie służby specjalne. W ramach działań wywiadowczych członkowie grupy otrzymywali systematycznie wypłaty za realizowane zadania" - podkreślił Mariusz Kamiński.


źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


RMF FM informuje o rozbiciu siatki rosyjskich szpiegów - w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński wygłosi oświadczenie dla mediów

15.03.2023, 17:01

Polskie służby rozbiły siatkę szpiegowską pracującą dla Rosji - poinformowało RMF FM. Portal podał, że grupa miała prowadzić przygotowania do działań dywersyjnych, m.in. monitorować linie kolejowych. Oświadczenie w tej sprawie będzie wydane w czwartek (16.03) - poinformował zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.


ABW zatrzymała Polaka podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Białorusi

13.10.2021, 10:22

ABW zatrzymała obywatela Polski podejrzanego o szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu - poinformował w środę (13.10) rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zatrzymany mężczyzna trafił na trzy miesiące do aresztu.


Białostocka delegatura ABW stawia kolejne zarzuty w śledztwie dot. obrotu dziełami sztuki

15.12.2020, 10:09

Prokuratura przedstawiła zarzut oszustwa podejrzanemu w sprawie prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dotyczącej obrotu dziełami sztuki - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że mężczyzna miał doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wartym nie mniej niż 300 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok