Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanin zainwestował w kryptowaluty - stracił blisko 75 tys. zł

Białostoczanin zainwestował w kryptowaluty - stracił blisko 75 tys. zł

autor: Grzegorz Pilat

21.02.2024, 11:18, akt. 11:27

Blisko 75 tys. zł stracił białostoczanin, który uwierzył oszustom, że zarobił pieniądze na kryptowalutach, chociaż nigdy w nie nie inwestował. Chcąc wypłacić rzekome zyski 59-latek zainstalował aplikację do zdalnej obsługi komputera.

Fotolia.com
Fotolia.com

Na początku lutego do białostoczanina zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że jest koordynatorem finansowym.


Poinformował, że białostoczanin ma 25 tys. zł zysku na koncie z kryptowalutami. Mimo, że nigdy nie miał takiego konta, kontynuował rozmowę. Oszust przekazał, że operacją konieczną do odebrania zysku jest wcześniejsza wpłata pieniędzy. Miały zostać zwrócone po kilku godzinach razem z wypracowanym zyskiem - mówi asp. sztab. Malwina Trochimczuk z białostockiej policji.


Mężczyzna zaoferował pomoc w transakcji i polecił białostoczaninowi zainstalowanie aplikacji do zdalnej obsługi komputera.


Licząc na odebranie zysku i wierząc w oferowaną pomoc, mężczyzna zainstalował aplikację. Za zgodą 59-latka, oszust zaciągnął pożyczkę blisko 80 tys. zł. Kolejnym krokiem było przelanie przez białostoczanina 70 tys. zł na wskazane konto. Po chwili 59-latek założył drugie konto, gdzie przelał blisko 5 tys. zł. Oszust zapewnił, że po upływie około 2 godzin pieniądze wraz z zyskiem wrócą na konto - dodaje asp. sztab. Malwina Trochimczuk.


Gdy pieniądze nie wróciły na konto, a 59-latek kolejny raz usłyszał od przestępców, że musi uzbroić się w cierpliwość, zrozumiał, że padł ofiarą oszustów.

Podlascy policjanci kolejny raz apelują o ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych przez telefon lub Internet.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


66-latek stracił 170 tys. zł, uwierzył w zyski z kryptowalut

13.02.2024, 16:23

Podlascy policjanci ostrzegają przed niepewnymi inwestycjami w Internecie. 170 tys. zł stracił mieszkaniec powiatu suwalskiego, który za namową oszustów, chciał zainwestować pieniądze w kryptowaluty.


Suwałki - obcokrajowcy oskarżeni o oszustwa internetowe wyłudzili 1,4 mln zł

8.01.2024, 18:45

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 29-letniemu obywatelowi Ukrainy oraz 27-letniemu obywatelowi Białorusi oskarżonym o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami internetowymi. Mężczyźni wyłudzili 1,4 mln zł.


Kolejne internetowe oszustwa w Podlaskiem

8.11.2023, 14:53

Policjanci alarmują - mieszkańcy woj. podlaskiego wciąż padają ofiarami internetowych oszustów. Blisko 110 tys złotych straciło małżeństwo z Augustowa, które chciało zainwestować w kryptowaluty. Natomiast 20 tys złotych straciła mieszkanka powiatu białostockiego, która na jednym z portali ogłoszeniowych próbowała sprzedać sukienki. Obie sprawy wyjaśnia teraz policja.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok