Radio Białystok | Wiadomości | Blisko milion złotych będzie kosztowała renowacja śluzy Przewięź Kanału Augustowskiego

Blisko milion złotych będzie kosztowała renowacja śluzy Przewięź Kanału Augustowskiego

26.02.2024, 14:10, akt. 14:31

Prawie milion złotych będzie kosztowała wymiana wrót na śluzie Przewięź Kanału Augustowskiego. Wody Polskie w Białymstoku podpisały w poniedziałek (26.02) z wykonawcą umowę w tej sprawie.

Śluza w Przewięzi, fot. Lech Pilarski
Śluza w Przewięzi, fot. Lech Pilarski

Kanał Augustowski jest cennym zabytkiem sztuki hydrotechnicznej z pierwszej połowy XIX w. W 2023 r. obchodzono 200-lecie powstania tego kanału. Śluza Przewięź jest - jak zaznaczają Wody Polskie - jedną z najpopularniejszych na tym kanale.

W ramach podpisanej umowy będą wymienione górne i dolne wrota śluzy Przewięź, bo obecne są w złym stanie technicznym. Będą też wymienione tzw. odbojnice przy awanportach wody górnej i dolnej od strony wody.


Ponadto zostaną wykonane nowe zamknięcia remontowe tzw. szandory. Ściany komory śluzy oraz dno zostaną oczyszczone z naniesionych namułów i kamieni - mówi rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Szerenos-Pawilcz.


Będzie też wyremontowana tzw. budka strażnicza przy tej śluzie, zostanie również odtworzona tablica, która upamiętnia budowniczego śluzy.

- Inwestycja ma na celu przywrócenie sprawności technicznej śluzy i utrzymanie drożności drogi wodnej Kanał Augustowski dla żeglugi śródlądowej - wyjaśniły Wody Polskie. 

Prace na śluzie Przewięź mają potrwać do końca maja 2024 r., a śluza ma być gotowa do użytku w połowie czerwca 2024 r. Wykonawcą robót jest firma Viabet sp. z o.o.

Joanna Szerenos-Pawilcz podała, że w ubiegłym sezonie żeglugowym, ze śluz na Kanale Augustowskim skorzystało ponad 30 tys. różnych jednostek pływających, na śluzie Przewięź - ponad 5,5 tys.

Wody Polskie przypomniały, że różne prace remontowe na Kanale Augustowskim są prowadzone sukcesywnie. W 2023 r. na wymianę oznakowania nawigacyjnego wydano ponad 1,5 mln zł, a remont jazu na stopniu wodnym Augustów kosztował ponad 5,3 mln zł. W 2022 r. np. remontowano wrota dolne na śluzie Mikaszówka, naprawiano wyrwy w skarpach, wrota dolne śluzy Dębowo. Natomiast w 2021 r. remontowano śluzy: Gorczyca, Paniewo i zabezpieczano jaz w Gorczycy.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cztery nadleśnictwa wydały wspólny album o Kanale Augustowskim

8.01.2024, 09:16

To Płaska, Augustów, Szczebra i Rajgród. Jest to związane z dwusetną rocznicą rozpoczęcia budowy kanału i stuleciem Lasów Państwowych.


Za 10 milionów złotych powstanie Muzeum Kanału Augustowskiego

11.10.2023, 13:47

Dzięki dofinansowaniu z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych powstanie Muzeum Kanału Augustowskiego.


Kanał Augustowski to atrakcja regionu, którą warto rozwijać - twierdzą samorządowcy i eksperci

5.10.2023, 16:01

Samorządowcy, politycy i przedstawiciele branży turystycznej rozmawiali w czwartek (5.10) w Augustowie o jeszcze lepszym i efektywniejszym wykorzystaniu potencjału naszego województwa pod względem turystyki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok