Radio Białystok | Wiadomości | Kobieta oskarżona o spowodowanie wypadku z radiowozem z kolumny rządowej w miejscowości Czajki chce poddać się karze

Kobieta oskarżona o spowodowanie wypadku z radiowozem z kolumny rządowej w miejscowości Czajki chce poddać się karze

27.02.2024, 13:38, akt. 14:04

43-letnia kobieta oskarżona o spowodowanie wypadku z radiowozem z kolumny rządowej chce dobrowolnie poddać się karze. Prokuratura Rejonowa w Wysokiem Mazowieckiem domaga się m.in. kary pół roku więzienia w zawieszeniu i skierowała do sądu wniosek w tej sprawie.

Fotolia.com
Fotolia.com

Do zdarzenia doszło w miejscowości Czajki

Do czołowego zderzenia doszło 25 czerwca 2023 roku około 15:00 w okolicach miejscowości Czajki w powiecie wysokomazowieckim, na drodze wojewódzkiej nr 671. Policja podawała, że w radiowóz, który zamykał kolumnę rządowych pojazdów, wjechała czołowo osobowa mazda. W wypadku zostały ranne cztery osoby: dwóch policjantów (w tym jeden ciężko) i dwie osoby z mazdy, w tym 43-letnia kobieta kierująca tym autem. Policjanci trafili do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, jeden z nich – poważnie ranny – przeszedł operację.

Prokuratura Rejonowa w Wysokiem Mazowieckiem prowadziła śledztwo w sprawie wypadku drogowego, którego następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu. Nie udzielała żadnych szczegółowych informacji na jego temat. Wiadomo było jedynie, że powoływała biegłych, którzy mieli się odnieść do wszystkich okoliczności wypadku, w tym do kwestii jego przyczyn.


Radiowóz poruszał się jako pojazd uprzywilejowany z włączonymi sygnałami

Ówczesny rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka mówił wtedy dziennikarzom, że radiowóz zamykał kolumnę rządową, w której były pojazdy SOP i policji. Powiedział, że radiowóz poruszał się jako pojazd uprzywilejowany z włączonymi sygnałami, był ostatni i nie przekroczył swojej osi jezdni. Dzień po wypadku rzecznik rządu poinformował, że w kolumnie jechał premier Mateusz Morawiecki, który – wraz z ówczesnym szefem MON Mariuszem Błaszczakiem – był w Białymstoku, a później w Krynkach przy granicy z Białorusią.


Po uzyskaniu opinii biegłych śledczy postawili kierującej mazdą zarzuty naruszenia zasad bezpieczeństwa na drodze i nieumyślnego spowodowania wypadku, którego następstwem był m.in. ciężki uszczerbek na zdrowiu - poinformował we wtorek szef wysokomazowieckiej prokuratury Grzegorz Eryk Kryszpin. 


Chodzi o poważnie rannego policjanta, którego obrażenia zostały zakwalifikowane jako ciężkie.

Według ustaleń śledztwa 43-latka niezbyt uważnie obserwowała drogę i jadące przed nią auto, chcąc uniknąć zderzenia z nim odbiła kierownicą w lewo, zjechała na przeciwległy pas i tam doprowadziła do zderzenia z radiowozem, który jechał z naprzeciwka, zamykając kolumnę rządową.

Prokurator dodał, że do sądu trafił wniosek o dobrowolne poddanie się karze przez kierującą mazdą. Uzgodniona z nią kara to pół roku więzienia w zawieszeniu na rok, roczny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii B oraz obowiązek częściowego zadośćuczynienia jednemu z poszkodowanych. W śledztwie wobec podejrzanej nie stosowano żadnych środków zapobiegawczych.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP w Sądzie Rejonowym w Wysokiem Mazowieckiem, wniosek prokuratury ma być rozpoznany pod koniec marca.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura wszczęła śledztwo ws. wypadku z udziałem rządowej kolumny we wsi Czajki

27.06.2023, 12:20

Prokuratura w Wysokiem Mazowieckiem wszczęła śledztwo w sprawie wypadku z udziałem policyjnego radiowozu z rządowej kolumny i osobowej mazdy.


Poprawił się stan policjanta, który był ciężko ranny po wypadku kolumny rządowej

26.06.2023, 16:39

Śledczy zbierają dowody w sprawie zderzenia radiowozu zamykającego rządową kolumnę z osobową mazdą w gminie Sokoły. Chodzi o niedzielny (25.06) wypadek w okolicach miejscowości Czajki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok