Radio Białystok | Wiadomości | Premiera "Kina Mirage" w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży

Premiera "Kina Mirage" w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży

autor: Adam Dąbrowski

2.03.2024, 18:21, akt. 18:45

"Kino Mirage" to druga w tym sezonie premiera Teatru Lalki i Aktora w Łomży, której premierowy pokaz odbył się w sobotę (2.03) o godz. 17:00.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

"Kino Mirage", po "Zaczarowanym Jeleniu", jest drugim spektaklem, którego akcja rozgrywa się w Łomży.


Sztuka została napisana specjalnie na potrzeby naszej sceny. Ma kontekst lokalny, łomżyński, bo wszystkim mieszkańcom Łomży kino Mirage coś mówi. Był to piękny, przedwojenny budynek, który tętnił życiem i był bardzo ważną instytucją kulturalną. Wtedy Łomża w regionie północno-wschodnim była miastem wielkomiejskim - mówi dyrektor łomżyńskiego teatru Jarosław Antoniuk.


- Źródłem inspiracji do powstania tekstu był francuski film "Czerwony balonik". Tyle że jego akcja rozgrywała się w 1956 r. w Paryżu - mówi autor sztuki i reżyser spektaklu Robert Jarosz.


Nasunęło mi się wiele skojarzeń z Łomżą, jej architekturą i kilkoma urokliwymi miejscami. Ten budynek jest moją propozycją. Wiedząc, że będziemy tworzyć impresję wokół filmu, wiedziałem, że chce to ukazać jako historię kinową - tak zacząłem poszukiwania kina. Już sama nazwa kina jest szalenie inspirująca i bardzo trafna jeśli chodzi o dramaturgiczną strukturę sztuki - dodaje Robert Jarosz.


Osią dramaturgiczną sztuki jest powrót dorosłego już mężczyzny do rodzinnego miasta po wielu latach, który staje się także podróżą w czasie.

Scenografię, na podstawie współczesnych i archiwalnych zdjęć Łomży, stworzyła Maria Bacova, a muzykę skomponował Marcin Nagnajewicz.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie współprowadzić Teatr Lalki i Aktora w Łomży

26.11.2023, 11:41

Teatry, opery, filharmonie, orkiestry, muzea… a od pierwszego stycznia przyszłego roku w tym gronie także Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję, by do listy kilkudziesięciu współprowadzonych przez resort instytucji włączyć także łomżyńską scenę.


Premiera "Nońka" w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży

24.09.2023, 10:29

"No, nie!" - to najczęstszy komentarz zdarzeń wygłaszany przez bohatera bajki Marty Guśniowskiej, który stał się także bohaterem spektaklu przygotowanego przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży.


W Łomży rozpoczął się 36. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka"

31.05.2023, 13:08

Zwyczajowo już pantomimiczną etiudą zainaugurowano, na scenie łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora, Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok