Radio Białystok | Wiadomości | W kilkunastu miejscowościach w Podlaskiem uczestnicy biegów "Tropem Wilczym" uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]

W kilkunastu miejscowościach w Podlaskiem uczestnicy biegów "Tropem Wilczym" uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Paweł Wądołowski

3.03.2024, 14:57, akt. 18:32

Pierwszy marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ale to właśnie w niedzielę (3.03) w kilkunastu miejscowościach naszego województwa, podobnie jak w całej Polsce odbyły się biegi "Tropem Wilczym".

Bieg "Tropem Wilczym" w Białymstoku - ku pamięci Żołnierzy Wyklętych, fot. Sylwia Krassowska
Bieg "Tropem Wilczym" w Białymstoku - ku pamięci Żołnierzy Wyklętych, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Bieg "Tropem Wilczym" w Goniądzu - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i Bieg "Tropem Wilczym" w Wysokiem Mazowieckiem - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Bieg "Tropem Wilczym" w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Bieg "Tropem Wilczym" w Białymstoku

Pobiegli, by upamiętnić tych, którzy walczyli o wolność. Tak jak w wielu miejscach w całym kraju, tak i w naszym regionie odbył się dziś bieg "Tropem Wilczym". W Białymstoku wzięło w nim udział około 600 osób, które do wyboru miały dwie trasy: 1963 metry lub 5 kilometrów.

Wydarzenie odnosi się do 1963 roku, czyli daty wykonania wyroku śmierci na ostatnim Żołnierzu Wyklętym - Józefie Franczaku i ten symboliczny dystans - 1963 metry - pokonali ci, którzy wzięli udział w biegu rodzinnym - mówi organizator Cezary Zugaj.


Bieg rozpoczął się przy pomniku 42 Pułku Piechoty w Parku Konstytucji 3 Maja. Trasa przebiegała wokół Cmentarza Wojskowego i Akcentu ZOO oraz chodnikami wzdłuż ul. 11 Listopada i Zwierzynieckiej.


Bieg "Tropem Wilczym" w Wysokiem Mazowieckiem

Msza, apel pamięci i złożenie kwiatów przed pomnikiem żołnierzy oraz bieg "Tropem Wilczym" - w Wysokiem Mazowieckiem obchodzono w niedzielę (3.03.) Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Główne uroczystości odbyły się w okolicach odsłoniętego w 2007 r. w centrum miasta pomnika mjr Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”, a wziął w nich udział m.in. bratanek dowódcy partyzanckich oddziałów Wiesław Kamiński.
Przy okazji przypomniano jakie emocje wzbudzało kilkanaście lat temu odsłonięcie tego obelisku z tablicami przypominającymi żołnierzy podziemia niepodległościowego.
W biegu, który także jest hołdem dla pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wysokiem Mazowieckiem wystartowało 150 zawodników w różnym wieku - od kilkulatków - do takich w wieku ich dziadków. Mieli do wyboru trzy dystanse - symboliczne 1963 m (nawiązujące do roku śmierci w walce ostatniego "Żołnierza Wyklętego”), 5 lub 10 km.


Bieg "Tropem Wilczym" w Goniądzu

To okazja, żeby zdrowo spędzić czas, ale przede wszystkim przypomnieć o historii. Tak mówili uczestnicy biegu "Tropem Wilczym" w Goniądzu. Jest on poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

Uczestnicy biegu podkreślali jak ważne jest podtrzymywanie pamięci o czasach, w których trzeba było walczyć o wolność naszego kraju. 


Organizujemy ten bieg dlatego, żeby upamiętniać także lokalnych lokalnych patriotów: Dionizy Sosnowski, który pochodził tutaj z niedalekiej miejscowości Doły koło Goniądza, ale też major Węgielny Potocki. Robimy to, żeby też pokazać młodemu pokoleniu, dzieciom, wszystko to, co się wiązało kiedyś  z tym okresem represyjnym - mówi burmistrz Goniądza Grzegorz Dudkiewicz. 


Pierwszych trzech zawodników otrzymało nagrody od burmistrza Goniądza.

Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe medale.

| red: sk, pp


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Podlaskiem [zdjęcia]

1.03.2024, 07:59

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchodzony jest od 2011 roku.


Bieg "Tropem Wilczym" - ku pamięci Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]

5.03.2023, 07:22

Wystartowali, by upamiętnić Żołnierzy Wyklętych - miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu wzięli w niedzielę (5.03) udział w biegu "Tropem Wilczym" w Białymstoku, Wysokiem Mazowieckiem i Augustowie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok