Radio Białystok | Wiadomości | Schorowane osoby ze wsi będą mogły liczyć na pomoc opiekunów i specjalistów

Schorowane osoby ze wsi będą mogły liczyć na pomoc opiekunów i specjalistów

autor: Edyta Wołosik

1.04.2024, 08:37, akt. 09:12

Są już wnioski i rekomendacje, a wszystko po to, by jak najskuteczniej stosować kompleksową opiekę domową schorowanym, niesamodzielnym osobom ze wsi.

Fotolia.com
Fotolia.com

Lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog i opiekun lub opiekunka regularnie odwiedzają chorego w domu. Jeśli będzie taka potrzeba, do zespołu dołączają też inni specjaliści. Kluczowy element modelu to kompleksowość wsparcia.


Model jest połączeniem procedur medycznych i opiekuńczych. I tu pojawiają się pierwsze schody, ponieważ w polskim systemie usługi opiekuńcze przypisane są i do służby zdrowia i do pomocy społecznej, realizowanej przez lokalne ośrodki samorządowe. Innowacja idzie w kierunku połączenia tych dwóch światów, które nie mają wiele punktów stycznych. Działają równolegle, ale się w ogóle nie znają, nie korzystają ze swoich zasobów - mówi Karolina Poczykowska z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych.


Pacjenci mogliby uzyskać pomoc w jednym miejscu.


Można podać taki przykład - pomocy potrzebuje starsza osoba, mieszkająca samotnie na wsi. Ma daleko do przychodni. Niezbędne są regularne wizyty lekarza i pielęgniarki, może też fizjoterapeuty i innych specjalistów - dietetyka, psychiatry. Jednocześnie potrzebuje pomocy opiekunki, która zajmie się mniej skomplikowanymi, ale ważnymi rzeczami, jak np.: zakupy, zabiegi higieniczne, sprzątanie domu. Te dwa obszary należy skoordynować, żeby pacjent nie musiał chodzić od gabinetu do gabinetu, tylko uzyskał całą pomoc w jednym miejscu - dodaje Katarzyna Łotowska z OWOP-u.


Projekt trwał ponad 2 lata i objął 250 pacjentów z ponad 20 ośrodków w całej Polsce. Te placówki to m.in. szpital powiatowy, niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej, hospicja i organizacje pozarządowe.

Wnioski i rekomendacje przekazano do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, na zlecenie, którego testowano innowację społeczną doktora Pawła Grabowskiego z Hospicjum Proroka Eliasza.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ratownicy z Grupy Nadzieja przygotowali paczki świąteczne dla potrzebujących

30.03.2024, 08:52

Paczki dla rodzin potrzebujących wsparcia przygotowali ratownicy z Grupy Nadzieja. Jak mówi szef jej łomżyńskiego oddziału Jakub Zimnoch, były w nich produkty, które ułatwią przygotowania do świąt.


Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza chce wspierać schorowanych seniorów na wsi

20.10.2023, 14:47

Chcą lepszej opieki nad schorowanymi, potrzebującymi opieki seniorami na wsi. Obradujący w Białymstoku uczestnicy II Konwentu Dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej i Departamentów Zdrowia Urzędów Marszałkowskich z całej Polski przygotowali propozycje zmian ustaw i różnych rządowych rozporządzeń.


Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny w Makówce działa już rok - wsparcie otrzymało blisko 200 osób

27.06.2023, 14:03

Znajdują tam pomoc najbardziej potrzebujący i śmiertelnie chorzy pacjenci. W ciągu roku działalności Ośrodka Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjnego w Makówce wsparcie otrzymało blisko 200 osób.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok