Radio Białystok | Wiadomości | Pisanki z kolekcji Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu znajdą się w specjalnym katalogu

Pisanki z kolekcji Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu znajdą się w specjalnym katalogu

1.04.2024, 11:05, akt. 11:38

Pisanki z różnych regionów Polski i świata ze zbiorów Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu znajdą się w najnowszym katalogu "Barwna tradycja". Muzeum chce w ten sposób przybliżyć różne tradycje przygotowywania pisanek i ich twórców.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

W Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, działa Muzeum Pisanki

Muzeum Pisanki powstało w 2004 r. na bazie kolekcji ponad tysiąca pisanek, które podarowała prof. Irena Stasiewicz-Jasiukowa, kolekcjonująca je przez 35 lat. Pani profesor zmarła w 2011 r. 

Zbiór w muzeum systematycznie się powiększa. Liczy obecnie ponad 2,7 tys. pisanek z całego świata.


Muzeum chce wydać katalog z pisankami

Muzeum - dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - chce wydać katalog z pisankami pt. "Barwna Tradycja".

- Chcemy w katalogu w ciekawy sposób zaprezentować i barwnie opisać naszą kolekcję pisanek - mówi wicedyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Anna Wiśniewska.


Pisanki zgromadzone w Ciechanowcu wykonane są różnymi technikami

Pisanki wykonane są różnymi technikami m.in. batikową, czyli pisane gorącym woskiem i rytowniczą - gdy wzory wydrapuje się szpilką. Są też malowane farbami, dekorowane materiałem, wycinankami, makiem i ziarenkami ryżu. Do ich wyrobu używano nie tylko jaj kurzych czy gęsich, ale też pingwinich i strusich. Są też pisanki drewniane i szklane.


Pisanki pochodzą z różnych regionów Polski

Są w kolekcji m.in. łowickie, kurpiowskie, kaszubskie, łemkowskie, opolskie, łużyckie, podhalańskie, lipskie i z fajansu włocławskiego. A także pisanki z różnych regionów świata m.in. Huculszczyzny, Nowogródczyzny, Ukrainy, Rosji, Czech, Chin, Japonii i Kenii.

Anna Wiśniewska podkreśliła, że katalog będzie okazją do opowiedzenia o różnorodności kulturowej i zapoznania się z rzemiosłem pisankarskim.


Już wcześniej muzeum opisywało pisanki ze swoich zbiorów

Anna Wiśniewska przypomniała, że muzeum wydawało wcześniej nieduże wydawnictwa tematycznie, opisujące pisanki ze zbiorów. Dodała, że prof. Stasiewicz-Jasiukowa nie zdążyła opisać wszystkich pisanek, a przez lata zbiór się powiększył, stąd pomysł, by umieścić je w jednym wydawnictwie.

Katalog ma powstać do końca roku. Będzie wydany w czterech językach: po polsku, angielsku, niemiecku i rosyjsku. Ma być też dostępny w wersji elektronicznej.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku można zobaczyć kamienne pisanki

1.04.2024, 09:30

Swoim wyglądem mają zainteresować odwiedzających - minerały w kształcie jaj z karneolu, obsydianu, serafinitu, czy onyksu to przykłady kamiennych pisanek. Można je zobaczyć w holu Wydziału Biologii na Uniwersytecie w Białymstoku.


Nietypowe pisanki przygotowali przyszli architekci krajobrazu

27.03.2024, 11:04

Jaja z popcornu, puzzli, a nawet kryształów można obejrzeć w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach. Są wielowymiarowe, do niektórych można nawet wejść.


Symbolika jajka i tradycja ozdabiania pisanek

9.04.2023, 09:18

Krucha pisanka to jednocześnie najtrwalsza z wielkanocnych tradycji. Nie tylko samo jajko ma symboliczne znaczenie. Kształty malowane na jego skorupce i kolor też niosą przesłanie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok