Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczęło się wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Podlaskiem

Rozpoczęło się wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Podlaskiem

autor: Sławomir Sawczuk

10.06.2024, 12:50, akt. 13:08

Zapoznają się z sytuacją mniejszości narodowych i etnicznych w regionie. Od spotkania w Białymstoku rozpoczęło się wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w województwie podlaskim.

Rozpoczęło się wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Podlaskiem, fot. Sławomir Sawczuk
Rozpoczęło się wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Podlaskiem, fot. Sławomir Sawczuk


0:00
0:00
Rozpoczęło się wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Podlaskiem - relacja Sławomira Sawczuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Posłowie oraz przedstawiciele organizacji mniejszości wysłuchali informacji ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra edukacji narodowej dotyczących mniejszości i dyskutowali o ich problemach. Obecni na spotkaniu mówili między innymi o wyludnianiu zamieszkałych przez mniejszości terenów położonych przy granicy z Białorusią czy problemach liceów w Bielsku Podlaskim i Hajnówce z nauką języka białoruskiego. 

Przedstawiciele organizacji postulowali także zmianę zasad finansowania z budżetu państwa działań na rzecz zachowania kultury i języka mniejszości oraz ich większą instytucjonalizację.

Posłowie z Komisji udadzą się dziś jeszcze do Bielska Podlaskiego, gdzie odwiedzą szkoły w których nauczany jest język ukraiński oraz białoruski, a także do Kruszynian, gdzie spotkają się z przedstawicielami społeczności tatarskiej i zwiedzą meczet oraz mizar.

W programie dwudniowej wizyty w województwie podlaskim jest jeszcze Supraśl oraz Białystok, gdzie we wtorek posłowie odwiedzą Niepubliczną Szkołę im. św. Cyryla i Metodego, w której prowadzone jest nauczanie języków mniejszości narodowych.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szymon Hołownia: Nie boimy się tych, którzy dzisiaj chcą nas zastraszyć i nie damy się podzielić

10.06.2024, 10:40

Chcemy pokazać wszystkim, którym na bezpieczeństwie w Europie zależy, że nie boimy się tych, którzy chcą nas zastraszyć i przestraszyć, i że nie damy się podzielić - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia na szczycie przewodniczących parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy w Białymstoku.


W Białymstoku zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego [zdjęcia, wideo]

10.06.2024, 06:45

W Białymstoku w poniedziałek (10.06) obradowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego - organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa.


dr Maciej Białous [wideo]

9.06.2024, 21:25

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Biebrzański Bieg Łosia w Goniądzu, fot. Paweł Wądołowski
REGION
16.06.2024, 08:43, akt. 08:47

W Goniądzu odbędzie się Bieg Łosia

Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok