Radio Białystok | Gość | dr Maciej Białous [wideo] - socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku

9.06.2024, 21:25, akt. 10.06.2024, 11:13

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska
dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z dr. Maciejem Białousem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Białystok jest w centrum uwagi ogólnopolskich mediów. To tu prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wcześniej ewentualne zmiany w prawie mające lepiej chronić funkcjonariuszy strzegących granicy ma omówić w stolicy Podlasia ze swoimi ministrami premier Donald Tusk. Wieczorem z kolei rozpocznie się z inicjatywy marszałka Sejmu Szymona Hołowni spotkanie przewodniczących parlamentów Polski, Ukrainy, Litwy,  Łotwy i Estonii. Co oznaczają dla nas te wydarzenia i niedzielne (9.06) wybory do Europarlamentu? O tym z doktorem Maciejem Białousem, socjologiem z Uniwersytetu w Białymstoku, rozmawia Renata Reda. Renata Reda: Jeszcze nie wiemy, kto będzie europosłem z naszego regionu, choć wiemy, ile głosów oddaliśmy na poszczególnych kandydatów. Czy jest to zaskakujący wynik? Dwa pierwsze miejsca pod względem liczby oddanych głosów dla "jedynki" i "dwójki" z listy Koalicji Obywatelskiej, a trzecie i czwarte miejsce dla "jedynki" i "trójki" z listy Prawa i Sprawiedliwości.dr Maciej Białous: Tutaj mamy takie układanki na listach i tak naprawdę pod tymi numerami kryją się konkretne nazwiska i wydaje mi się, że nie jest to specjalne zaskoczenie. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że "jedynki" to są te lokomotywy. Polacy głosują nie na poszczególnych kandydatów, zwłaszcza w eurowyborach, tylko właśnie na liderów list wskazanych przez partię. Oczywiście nie tylko Polacy. Po to są liderzy, po to są "jedynki", żeby wskazać wyraźnie lidera.Tendencja europejska. Natomiast tutaj w tym kontekście listy PiS-u trzeba powiedzieć, że poseł Andruszkiewicz, który startował z "trójki", wydaje mi się, że jest o w naszym regionie o wiele bardziej  znaną i aktywną osobą aniżeli profesor Karski, który był "dwójką". Stąd też to przeskoczenie jakby kolejności. Jest pewnie po prostu czystą konsekwencją rozpoznawalności i aktywności w regionie.Faktycznie profesor Karski był mało zauważalny w trakcie tej kampanii. Czy zaskoczeniem jest fakt, że znacząco więcej głosów mieli kandydaci Koalicji Obywatelskiej? Tutaj trzeba popatrzeć też na wyniki ogólnopolskie. Oczywiście można było spodziewać się tego, że Koalicja Obywatelska, Platforma i PiS będą walczyły w zasadzie o miano lidera. Tak naprawdę większość sondaży przed wyborami dawały delikatną przewagę PiS-owi. Tak, jak to było czy wiosną, czy jesienią. Okazało się, i to też wydaje mi się chyba najciekawsze tak naprawdę, te wyniki exit poll, te wyniki sondażowe, które otrzymaliśmy wczoraj wieczorem, dawały stosunkowo wysoką przewagę Koalicji Obywatelskiej. Ona trochę stopniała przez noc i teraz według ostatecznych wyników wyniosła troszeczkę chyba ponad punkt procentowy, jeżeli dobrze pamiętam. Także tutaj nie ma zaskoczenia. 

Wydaje się, że też przy stosunkowo niskiej frekwencji, którą mieliśmy w ogóle w skali całego kraju, bo to jest troszeczkę powyżej 40%, to jest ponad 10 punktów procentowych mniej niż w wyborach samorządowych, które mieliśmy ostatnio, to jest ponad 5 punktów procentowych mniej niż w poprzednich wyborach europejskich, więc wydaje się, że tutaj taki miękki elektorat, który do końca nie wiedział, na kogo chce zagłosować, albo nie był specjalnie zainteresowany tymi wyborami, po prostu nie poszedł. Przede wszystkim zjawili się ci wyborcy, którzy głosowali na PiS, na Platformę, Koalicję, w związku z czym te najlepsze wyniki dla przedstawicieli tych dwóch list absolutnie nie są zaskoczeniem. 

Też trzeba zwrócić uwagę na to, chociażby w Białymstoku to widzieliśmy, jak wyglądała ta kampania outdoorowa, jak te wielkie twarze się pokazywały - przede wszystkim były to właśnie listy Koalicji Obywatelskiej i Prawej Sprawiedliwości.Czym spowodowana jest znacząco niższa frekwencja niż ta sprzed pięciu lat? Wydaje się, że po pierwsze nie ma też aż takiej mobilizacji jak pięć lat temu. Przypomnijmy, że pięć lat temu to był taki czas bardzo dużej polaryzacji politycznej i oczywiście chęci takiego stopniowego odsuwania być może PiS-u od władzy. Pamiętamy, że wtedy te emocje już zaczęły być bardzo duże, potem one narastały jeszcze w czasie pandemii. Natomiast obecnie jesteśmy też na finiszu pewnego rodzaju maratonu wyborczego. Tak naprawdę z perspektywy takich emocji politycznych najważniejsze były wybory parlamentarne jesienią, potem swego rodzaju dogrywka, o czym zresztą często mówili politycy, że traktują to jako pewnego rodzaju ciąg dalszy, były wybory samorządowe i teraz w zasadzie już te emocje są o wiele mniejsze.Czyli Polacy troszeczkę byli też zmęczeni tymi kampaniami wyborczymi, tym chodzeniem do urn. Czy na frekwencję mogła mieć wpływ też krótka kampania, czy też to, kto został wystawiony w tych wyborach na pierwszych miejscach? Tak, znaczy na pewno była to krótka kampania, wydaje mi się też, że obserwowaliśmy coś, co mógłbym nazwać krótką ławką. Warto zwrócić uwagę, że te ugrupowania, na przykład Trzecia Droga, która zrobiła ostatnio bardzo dobre wyniki w wyborach, jest też, przynajmniej częściowo, takim ciałem stosunkowo nowym w polityce. Myślę przede wszystkim o tej części, która wywodzi się z ruchu Szymona Hołowni. To też nie jest tak, że oni mogą wystawiać nieskończone liczby kandydatów, którzy będą rozpoznawani, którzy będą mieli ogromne pieniądze też na prowadzenie kampanii, którzy będą jakoś bardzo aktywni. 

Tutaj też na pewno nie było to aż tak bardzo mobilizujące, że w zasadzie, na przykładzie naszego tutaj okręgu, czyli tego, co się działo w Białymstoku, czy w Podlaskim, czy też jakby popatrzymy na to wspólnie z województwem warmińsko-mazurskim, że tutaj nie było też takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza kilkoma dosłownie wyjątkami.Wyniki ogólnopolskie - jak pana ocenia wynik Konfederacji? Na pewno Konfederacja może się uznać za jednego z wygranych wczorajszych wyborów, bo wszystko wskazuje na to, że sześć osób wyśle do Europarlamentu. Wydaje mi się, że to nie jest też do końca przypadek, że ten wynik Prawa i Sprawiedliwości będzie o 7 mandatów niższy niż w ostatnich wyborach, natomiast z Konfederacji o 6 do góry. Wydaje się, że tutaj mniej więcej Konfederacja trochę właśnie wypełnia tę lukę, takiej bardziej twardej, antyunijnej postawy części naszego elektoratu. Oczywiście jest to w jakiś sposób znowu konsekwencja dosyć dobrych wyników w poprzednich wyborach. Jest to na pewno ważny i dobry dzień dla polityków Konfederacji.Jaki to będzie dzień dla Białegostoku? Czym dla miasta będzie dzisiejsze posiedzenie tutaj Rady Bezpieczeństwa Narodowego, a wcześniej rządu? Na pewno ma to znaczenie symboliczne, prestiżowe być może w jakimś sensie też. Ogłoszenie tej sytuacji posiedzenia rządu w Białymstoku w pewnym sensie umiejscowiłbym to w takiej logice kampanijnej jednak, w takim sensie, że też w ostatnich dniach i tygodniach dużo mówiło się o sytuacji na granicy, o sytuacji bezpieczeństwa. Wiadomo, że też Koalicja Obywatelska wcześniej jakoś była widziana jako takie ugrupowanie, które ma trochę bardziej miękkie podejście do szczelności granicy i do sytuacji pushbacków na przykład. Więc wydaje mi się, że tego rodzaju sygnały też miały pokazać, że teraz, będąc w rządzie, stawiamy kwestie bezpieczeństwa narodowego na pierwszym planie, że jesteśmy tutaj na miejscu, jesteśmy możliwie jak najbliżej i chcemy coś pokazać. Wydaje mi się, że to jest trochę oczywiście też pod kampanię. Jaki sygnał popłynie w świat po spotkaniu w Białymstoku przewodniczących parlamentów Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii? Spodziewam się przede wszystkim takich sygnałów solidarności i gotowości do wzajemnego wsparcia. Wiadomo, że jesteśmy krajami granicznymi, stanowimy tę wschodnią flankę Unii Europejskiej. Poza tym te kraje bałtyckie mają trochę inną historię, trochę inną wielkość, więc też wiadomo, że te kwestie i ta obawa związana z polityką Rosji jest bardzo istotna. Tutaj jedziemy absolutnie na tym samym wózku, więc spodziewam się takich mocnych słów o właśnie solidarności i współpracy.


| red: mag, sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.


Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.


dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok