Radio Białystok | Wiadomości | W całej Polsce zawyły syreny. Służby mundurowe uczciły pamięć żołnierza, który zmarł po ataku na granicy

W całej Polsce zawyły syreny. Służby mundurowe uczciły pamięć żołnierza, który zmarł po ataku na granicy

12.06.2024, 12:10, akt. 19:23

Mateusz Sitek - żołnierz 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który zmarł na skutek ran odniesionych po ataku nożem na granicy polsko-białoruskiej - spoczął w rodzinnej miejscowości. W południe na znak czci dla żołnierza w całym kraju zawyły syreny radiowozów, pojazdów straży pożarnej i straży granicznej.

źródło: Paweł Wądołowski/1. Warszawska Brygada Pancerna/X
źródło: Paweł Wądołowski/1. Warszawska Brygada Pancerna/X


0:00
0:00
Hołd dla zabitego żołnierza - relacja Dominiki Dębskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Służby mundurowe oddają hołd zmarłemu żołnierzowi Mateuszowi Sitkowi - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pogrzeb Mateusza Sitka odbył się w środę (12.06) miejscowości Nowy Lubiel na Mazowszu. 


Andrzej Duda: Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny

W mszy św. uczestniczył m.in. zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Andrzej Duda, a także wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz najwyżsi wojskowi dowódcy.Andrzej Duda zaznaczył, że żołnierz "poległ na służbie Rzeczypospolitej; oddał za nas, za Ojczyznę życie". 


Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny. Tu przyjechali ludzie z całej Polski, by oddać mu cześć. Tu spoczywa żołnierz polski z powołania i z wychowania. Wybierając tę służbę wiedział, że jest to związane z ryzykiem. Podjął zadanie i nie zdezerterował. Poległ na służbie Rzeczypospolitej; oddał za nas, za Ojczyznę życie. Nie ma Ojczyzna nic cenniejszego, poza obrońcami, którzy gotowi są własnym życiem zapłacić za jej wolność, suwerenność i niepodległość. Dziękuję w imieniu całego Narodu - podkreślił prezydent.W całej Polsce zawyły syreny

W południe na znak czci dla żołnierza i jako wyraz solidarności wszystkich służb mundurowych, dbających o bezpieczeństwo zawyły syreny radiowozów, pojazdów straży pożarnej i straży granicznej.
Cześć żołnierzowi oddali też służący na polskiej granicy.

Przedstawiciele służb oddali hołd w centrum Białegostoku

Nie wszyscy mogli być na pogrzebie, dlatego w centrum Białegostoku oddali hołd zmarłemu żołnierzowi, który zginał na polsko-białoruskiej granicy. Na Rynku Kościuszki w samo południe przedstawiciele służb uczcili zmarłego sierżanta Mateusza Sitka.


Żołnierz został raniony nożem 28 maja. Wojskowego zaatakował na odcinku granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych jeden z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę. Gdy żołnierz używając tarczy ochronnej blokował wyłom w stalowej zaporze na granicy, sprawca - po przełożeniu ręki przez płot - ugodził go nożem w klatkę piersiową. W stronę rannego i udzielającej mu pomocy funkcjonariuszki Straży Granicznej rzucano gałęzie i kamienie.Żołnierz ugodzony nożem pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego21-latek najpierw trafił do szpitala w Hajnówce, potem został przetransportowany do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Żołnierz zmarł 6 czerwca. Został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego oraz odznaczony "Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju".


źródło: PAP | red: pp, mag, tk, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tomasz Siemoniak: strefa buforowa będzie miała ok. 60 km długości

11.06.2024, 15:35

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią będzie miała ok. 60 km długości. Nie będzie w niej żadnej miejscowości - powiedział we wtorek (11.06) w Białymstoku minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.


Premier: Przyjęliśmy uchwałę o utworzeniu strefy buforowej przy granicy z Białorusią

10.06.2024, 14:38

"Przyjęliśmy uchwałę, której konsekwencją praktyczną jest rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o utworzeniu strefy buforowej przy granicy z Białorusią" - powiedział po obradach rządu w Białymstoku premier Donald Tusk.


W Białymstoku zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego [zdjęcia, wideo]

10.06.2024, 06:45

W Białymstoku w poniedziałek (10.06) obradowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego - organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa.


Szef policji na granicy z Białorusią: policjanci są tu, by odpierać nasilające się ataki

8.06.2024, 18:08

Policjanci zabezpieczający obecnie granicę z Białorusią pracują na co dzień w pododdziałach zwartych, ich zadaniem jest odpieranie nasilających się ataków grup nielegalnych migrantów - mówił w sobotę (8.06) komendant główny policji insp. Marek Boroń. Rozpoczęły się szkolenia dla wojska i Straży Granicznej.


Żołnierz ugodzony nożem pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego

7.06.2024, 15:23

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w czwartek (6.06) poinformowało o śmierci żołnierza ugodzonego nożem pod koniec maja przez jednego z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę na granicy z Białorusią. Żołnierz został pośmiertnie awansowany.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu BiałystokDrugi dzień Suwałki Blues Festival, 12.07.2024, fot. Marcin Iwanowicz
SUWAŁKI
13.07.2024, 18:49, akt. 14.07.2024, 18:33

Trzeci, ostatni dzień Suwałki Blues Festival

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok