Radio Białystok | Wiadomości | Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej ma już 35 lat

Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej ma już 35 lat

autor: Marcin Gliński

14.06.2024, 14:32, akt. 21.06.2024, 17:03

Kształci wyspecjalizowane kadry już od 35 lat. Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej obchodzi w tym roku jubileusz połączony z uroczystym zjazdem absolwentów.

Prof. Leon Bobrowski otrzymał godność Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej, źródło: Dariusz Piekut / Politechnika Białostocka
Prof. Leon Bobrowski otrzymał godność Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej, źródło: Dariusz Piekut / Politechnika Białostocka


0:00
0:00
Studenci informatyki podkreślają, że w ich nauce coraz popularniejsze staje się używanie sztucznej inteligencji - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do wybrania informatyki zachęca dziekan wydziału - prof. Dorota Mozyrska. 


Wydział Informatyki, którego historia rozpoczęła się 1 lipca 1989 r., szybko stał się jednym z czołowych ośrodków kształcenia w dziedzinie informatyki w Polsce. Jego misją jest kształcenie wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy są w stanie sprostać wyzwaniom dynamicznie rozwijającego się rynku technologicznego. W ciągu 35 lat swojego istnienia Wydział wykształcił tysiące absolwentów, którzy obecnie zajmują kluczowe stanowiska w firmach informatycznych zarówno w kraju, jak i za granicą. Zapraszamy na studia. My spróbujemy nauczyć myśleć, programować. Również dostosujemy do wartości, umiejętności miękkich. Zaczynaliśmy od 30 studentów, skończyliśmy na 300. To nie tylko kierunek Informatyka, ale też dwa dodatkowe, mniejsze kierunki - Informatyka i Ekonometria oraz Matematyka Stosowana - mówi dziekan Wydziału Informatyki dr hab. prof. Dorota Mozyrska.


Przez wiele lat dziekanem Wydziału Informatyki był prof. Leon Bobrowski, który w piątek (14.06) podczas uroczystości otrzymał tytuł Honorowego Profesora Politechniki Białostockiej.


Początki wydziału były trudne, dużo braków było. Ale to wszystko się udało ruszyć dzięki życzliwości ówczesnych władz Politechniki. Przez ten cały okres pracy zajmowałem się problemami analizy danych i problemami sieci neuropodobnych. To obecnie stanowi podstawę sztucznej inteligencji - mówi prof. Leon Bobrowski.


Związany z Politechniką Białostocką od 1990 roku Profesor Bobrowski wniósł ogromny wkład w rozwój Wydziału lnformatyki Politechniki Białostockiej. Jego wizją, a następnie nadrzędnym celem, było to, aby Wydział stał się wiodącym w regionie północno-wschodnim i znaczącym w skali kraju ośrodkiem badań naukowych oraz dydaktyki informatyki. 

Czterokrotnie był dziekanem Wydziału lnformatyki PB (w kadencjach: 2001-2002, 2002-2004, 2004-2008 i 2012-2016). Jego inicjatywą było m.in. powołanie Rady Przedsiębiorców przy Wydziale lnformatyki PB, której działalność przynosi korzystne zmiany dla modernizacji programów nauczania poprzez ich dostosowanie do potrzeb rynku pracy.

Obchody jubileuszu 35-lecia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej zostały objęte m.in. patronatem honorowym przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, wojewodę podlaskiego Jacka Brzozowskiego, marszałka województwa podlaskiego Łukasza Prokoryma. Zostały również wsparte przez Województwo Podlaskie będące jednym z partnerów strategicznych Wydarzenia.


źródło: Politechnika Białostocka | red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dwie uczelnie z Podlaskiego otrzymały dofinansowanie z NCBR

14.06.2024, 10:57

Politechnika Białostocka otrzyma 20 mln zł unijnej dotacji na projekt wspierający kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki. Dofinansowanie przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.


Politechnika Białostocka nie będzie budować własnej hali widowiskowo-sportowej

12.06.2024, 10:24

Politechnika Białostocka nie będzie budować hali widowiskowo-sportowej na swoim terenie. Powiedziała o tym w Polskim Radiu Białystok rektor uczelni profesor Marta Kosior-Kazberuk.


Uniwersytet w Białymstoku i Politechnika Białostocka rozpoczynają rekrutację na studia

3.06.2024, 07:43

Dwie największe uczelnie w regionie - Uniwersytet w Białymstoku i Politechnika Białostocka rozpoczynają rekrutację na studia.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok