Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd orzekł, że konieczna jest powtórka drugiej tury głosowania na wójta Korycina

Białostocki sąd orzekł, że konieczna jest powtórka drugiej tury głosowania na wójta Korycina

14.06.2024, 14:52, akt. 14:55

Sąd Okręgowy w Białymstoku unieważnił w piątek (14.06) wybory wójta Korycina, gdzie o wyborze zdecydował jeden głos, wygasił mandat wybranego tak wójta i nakazał powtórzenie drugiej tury głosowania. Wyrok nie jest prawomocny.

fot. PRB
fot. PRB

Orzeczenie zapadło po rozpoznaniu protestu wyborczego. Składająca go Beata Matyskiel przegrała wybory w Korycinie jednym głosem z wieloletnim wójtem Mirosławem Lechem. W drugiej turze Mirosław Lech dostał 732 głosy, a Beata Matyskiel - 731.

Składając do sądu swój protest nie jako kandydatka, a jako wyborca, Beata Matyskiel zarzucała nieważność wyboru wójta Korycina w dniu 21 kwietnia tego roku; wnosiła o ponowne przeliczenie głosów, stwierdzenie wygaśnięcia mandatu wójta gminy i o ponowne wybory.

W proteście podnoszony był argument przestępstwa przeciwko wyborom, mającego wpływ na ustalenie wyników głosowania. Mowa była o zameldowaniu w gminie - między pierwszą i drugą turą głosowania - i wpisaniu na listę głosujących osób nieuprawnionych do głosowania - nie mieszkających na stałe na terenie gminy Korycin.

Podnoszona była też kwestia naruszenia Kodeksu wyborczego. Chodziło o dopuszczenie do głosowania pełnomocnika nie posiadającego stosownego pełnomocnictwa. Według Kodeksu wyborczego, do każdej tury wyborów wójta konieczne jest oddzielne pełnomocnictwo, by zagłosować za daną osobę. Skarżąca podnosiła w proteście, że w kilku przypadkach pełnomocnictwa były udzielane przed pierwszą turą, ale wykorzystywane też w drugiej, co było niezgodne z prawem.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura sprawdza, czy doszło do przestępstwa przy wyborze wójta Korycina

29.05.2024, 16:56

Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie możliwych nieuczciwych praktyk wyborczych ubiegającego się o reelekcję wójta gminy Korycin. To reakcja na zawiadomienie wyborczej rywalki wójta, która przegrała z nim jednym głosem.


Jest protest wyborczy ws. głosowania w gminie Korycin, gdzie wójt wygrał jednym głosem

30.04.2024, 14:44

Ubiegający się o reelekcję wójt gminy Korycin Mirosław Lech mógł stosować nieuczciwe działania podczas kampanii wyborczej. Tak uważa kontrkandydatka wójta Beata Matyskiel, która w drugiej turze wyborów przegrała zaledwie jednym głosem. We wtorek (30.04) kandydatka na wójta gminy Korcyin złożyła w Sądzie Rejonowym w Sokółce protest wyborczy.


Mirosław Lech zwycięża z Beatą Matyskiel w gminie Korycin w walce o urząd wójta - zadecydował jeden głos

22.04.2024, 03:10

Do niespotykanej sytuacji doszło w gminie Korycin. Obecny wójt gminy Mirosław Lech został ponownie wybrany na ten urząd, wygrywając w drugiej turze wyborów samorządowych 2024 ze swoją kontrkandydatką Beatą Matyskiel zaledwie jednym głosem.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok