Radio Białystok | Wiadomości | Sąd w Białymstoku skazał młodego mężczyznę na osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka

Sąd w Białymstoku skazał młodego mężczyznę na osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka

14.06.2024, 16:54, akt. 17:00

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek (14.06) karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Fotolia.com
Fotolia.com

Prokuratura chciała 25 lat więzienia

Apelacje składały obie strony. Prokuratura chciała 25 lat więzienia, obrona uniewinnienia od zarzutu znęcania się oraz kary łagodniejszej za spowodowanie obrażeń i dużo niższego zadośćuczynienia. Sąd obie apelacje uznał za bezzasadne, zmienił jedynie nieznacznie opis czynu.

Skazany w tym procesie mężczyzna był oskarżony o znęcanie się – między kwietniem a majem 2022 r. – i o usiłowanie zabójstwa niemowlęcia. Mężczyzna mieszkał w wynajętym mieszkaniu w Bartoszycach (Warmińsko-Mazurskie) razem ze swoją partnerką i jej kilkumiesięcznym synem. Zdarzało się, że kobieta, wychodząc z domu, pozostawiała dziecko pod jego opieką.

Według śledczych podczas jednej z takich nieobecności, 6 maja 2022 r. ośmiomiesięczny wówczas chłopiec został rzucony z dużą siłą o podłogę i doznał bardzo poważnych, zagrażających życiu obrażeń głowy. Prokuratura uznała, że można w tym przypadku mówić o usiłowaniu zabójstwa i o działaniu z zamiarem ewentualnym popełnieniu takiego przestępstwa.


Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał oskarżonego na osiem lat więzienia

W grudniu Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał oskarżonego na osiem lat więzienia i obowiązek zapłaty 80 tys. zł w formie częściowego zadośćuczynienia, ale nie za usiłowanie zabójstwa, lecz za spowodowanie u dziecka poważnych obrażeń. Sąd uznał go również za winnego znęcania się fizycznego nad dzieckiem, bicia go i szarpania.

Sąd odwoławczy karę tę utrzymał. Jak uzasadniał wyrok sędzia Tomasz Uściłko, sąd pierwszej instancji poprawnie ocenił zamiar sprawcy i przyjął właściwą kwalifikację prawną.

"Rzucając dzieckiem o podłogę, sprawca działał w zamiarze ewentualnym spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka" – mówił sędzia.

Dodał, że nie można było w tej sprawie przyjąć, że oskarżony działał z zamiarem zabójstwa, mimo że użył dużej siły wobec małego dziecka. Zwracał uwagę, że tuż potem sprawca dzwonił do matki dziecka, szukając u niej pomocy. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd podwyższył karę mężczyźnie, który tak dotkliwie pobił żonę, że zmarła

22.05.2024, 18:33

Na dziewięć lat i miesiąc więzienia skazał w środę Sąd Apelacyjny w Białymstoku 69-letniego mężczyznę za zabójstwo żony i kilkuletnie znęcanie się nad nią. Zmienił wyrok pierwszej instancji, gdzie kara była łagodniejsza i nie za zabójstwo, a za skutki śmiertelne pobicia. Wyrok jest prawomocny.


Białostocki sąd złagodził karę mężczyźnie, który wyrzucił szczeniaka przez balkon z czwartego piętra

7.05.2024, 19:07

Na półtora roku więzienia, 10 lat zakazu posiadania wszelkich zwierząt i 10 tys. zł nawiązki skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Białymstoku mężczyznę oskarżonego o znęcanie się nad psem ze szczególnym okrucieństwem. 49-latek wyrzucił szczeniaka przez balkon z czwartego piętra. Wyrok jest prawomocny.


Znęcał się nad 90-letnią matką - teraz grozi mu do 12 lat więzienia

2.04.2024, 15:29

Syn znęcał się nad 90-letnią matką. Najbliższe miesiące spędzi w areszcie. Jak mówi mówi starszy aspirant Karolina Wojciekian z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, dyżurny dostał informację, że w jednej z miejscowości w powiecie łomżyńskim ktoś siłą zamknął staruszkę na strychu.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok