Radio Białystok | Wiadomości | Myśliwi muszą do końca wakacji odstrzelić 46 dzików żyjących na terenie powiatu suwalskiego

Myśliwi muszą do końca wakacji odstrzelić 46 dzików żyjących na terenie powiatu suwalskiego

autor: Areta Topornicka

17.06.2024, 08:55, akt. 09:30

Do końca sierpnia myśliwi z lokalnych kół łowieckich muszą odstrzelić 46 dzików żyjących na terenie powiatu suwalskiego. To decyzja Powiatowego Inspektora Weterynarii dotycząca sanitarnego odstrzału zwierząt związanego z walką z wirusem afrykańskiego pomoru świń.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Choroba nie jest groźna dla ludzi, ale zarażają się nią świnie w gospodarstwach rolnych - mówi Powiatowy Inspektor Weterynarii Katarzyna Łuniewska-Kopacz.


Jednym ze sposobów walki z afrykańskim pomorem świń jest redukcja populacji dzika ze względu na to, że jest on wektorem przenoszącym tę chorobę. Zmniejszenie ilości dzików jest większym zabezpieczeniem terenu, na którym odstrzał jest dokonywany - mówi Katarzyna Łuniewska-Kopacz.


Powiat suwalski objęty jest ścisłym zakazem patroszenia tusz w obrębie łowiska. Musi się ono odbywać wyłącznie w punkcie przetrzymywania odstrzelonych tusz.


Jeżeli wyniki są ujemne, nie ma wirusa, to wtedy mięso z tej tuszy jest wykorzystywane na użytek własny przez myśliwego. W przypadku obecności choroby chociaż u jednego z osobników, wszystkie tusze, które znajdowały się razem z nim w chłodni są przekazywane do utylizacji - dodaje Katarzyna Łuniewska-Kopacz.


Do tej pory odstrzelono łącznie 14 z 46 dzików. Najliczniejsza redukcja planowana jest tuż przy granicy z Litwą.

| red: miw, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocka Straż Miejska apeluje o niedokarmianie pojawiających się w mieście dzików

13.03.2024, 16:01

To apel do mieszkańców o niedokarmianie dzików, ale też o informowanie w przypadku zauważenia tych zwierząt w mieście. Strażnicy miejscy prowadzą w Białymstoku akcję informacyjną w związku z sygnałami głównie od mieszkańców osiedla Białostoczek.


Podlascy myśliwi odstrzelą blisko 600 dzików, powodem jest wirus ASF

8.02.2024, 13:38

Do końca marca podlascy myśliwi muszą odstrzelić prawie 600 dzików. To decyzja wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego dotycząca sanitarnego odstrzału zwierząt związanego z walką z wirusem afrykańskiego pomoru świń.


W Białymstoku działa odłownia dzików

12.01.2023, 14:12

Choć w Białymstoku z każdym rokiem spada liczba zgłoszeń dotyczących szkód wyrządzanych przez dziki, to jednak te zwierzęta nadal się pojawiają i to nie tylko na obrzeżach miasta. W związku z tym, że dotychczasowe działania nie były skuteczne w 100 proc., dlatego w pobliżu ul. Ciołkowskiego ustawiono odłownię.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok