Radio Białystok | Wiadomości | Przedstawiciele Polski i Ukrainy podpisali porozumienie o współpracy branż mleczarskich

Przedstawiciele Polski i Ukrainy podpisali porozumienie o współpracy branż mleczarskich

autor: Grzegorz Pilat

17.06.2024, 17:22, akt. 17:54

Porozumienie o zacieśnieniu współpracy branż mleczarskich Polski i Ukrainy podpisali w Białymstoku przedstawiciele obu krajów. Chodzi m.in. o pomoc ukraińskim przedsiębiorcom w spełnianiu europejskich norm i standardów żywienia. Memorandum zakłada też współpracę na rzecz wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Przedstawiciele branży mleczarskiej z Polski i Ukrainy, fot. Grzegorz Pilat
Przedstawiciele branży mleczarskiej z Polski i Ukrainy, fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Przedstawiciele Polski i Ukrainy podpisali porozumienie o współpracy branż mleczarskich - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Inicjatorzy porozumienia o zacieśnieniu współpracy branż mleczarskich Polski i Ukrainy podkreślają, że Memorandum jest bardzo ważne dla obu stron.


Podpisane Memorandum jest wyraźnym sygnałem dla administracji polskiej i ukraińskiej. Jest też wyraźnym sygnałem dla naszych kolegów z innych krajów UE, że polski sektor mleczarski chce pełnić rolę lidera w zakresie wymiany wiedzy i informacji odnośnie dzielenia się naszym doświadczeniem w wejściu Ukrainy do UE. Wiemy, że jest to proces długi, że przed Ukrainą jeszcze wiele lat zanim nastąpi integracja. Ale chcemy też mówić o tym, że jeżeli mamy ze sobą konkurować, to na zasadach równych. Nasze warunki produkcji i przetwórstwa muszą być jednolite. Chcemy współpracować, chcemy ze sobą dzielić informacje, chcemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem, chcemy wspólnie budować nasze pozycje na rynkach krajów trzecich. Między innymi o tym jest Memorandum - tłumaczy dyrektor biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska.


- Wspólne działania mogą też wzmocnić konkurencyjność branży mleczarskiej obu krajów na rynku międzynarodowym - dodaje Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski.


Współpraca tego typu jest nam potrzebna, a także powinno nam zależeć, aby produkty zarówno z Ukrainy jak i z Polski trafiały na rynki trzecie oraz na tym, żeby wspólnie budować ten potencjał. Mamy swoje doświadczenia - 20 lat temu, kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej też konfrontowaliśmy się z krajami, które już tam funkcjonowały. Skorzystaliśmy z tego, wykorzystaliśmy potencjał i wtedy również istniała obawa krajów UE czy jeśli Polska wejdzie do Unii, to zagrozi tym rynkom. Tak się nie stało i to również jest szansą na współpracę. Wspieramy Ukrainę od początku wojny, współpracujemy w wielu obszarach. W kwestii rynku mleka - dzisiaj 6-krotnie więcej eksportujemy do Ukrainy, niż z niej importujemy, przez co ten rynek w żaden sposób nam nie zagraża. Ważne jest, aby przekazywane informacje były rzetelne, żeby nie było nieprawdziwych informacji i dezinformacji. Musimy budować wspólne relacje myśląc o przyszłości - podkreśla wiceminister Stefan Krajewski.


To nie pierwsze porozumienie branż mleczarskich z Polski i Ukrainy.

Na początku roku organizacje przyjęły stanowisko w sprawie nie zamykania granicy dla produktów mlecznych z obu krajów.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polski i ukraiński sektor mleczarski wspólnie apelują do rządów o niezamykanie granicy

29.02.2024, 16:12

O niezamykanie granicy polsko-ukraińskiej, możliwość spokojnego prowadzenia interesów i dialog zaapelowały w czwartek (29.02) do rządów polskiego i ukraińskiego oraz ministrów rolnictwa obu państw Polska Izba Mleka, Związek Przedsiębiorców Mleczarskich Ukrainy i Stowarzyszenie Producentów Mleka.


Polscy i ukraińscy przedstawiciele sektora mleczarskiego zwrócili się z apelem do rządów obu państw

22.11.2023, 13:15

Działania ukraińskich władz faworyzujących tamtejsze firmy transportowe i związany z tym protest polskich przewoźników poważnie dotyka podlaską branżę mleczarską. Do rządów Polski i Ukrainy trafił wspólny apel polskich i ukraińskich przedstawicieli sektora mleczarskiego o pilne rozwiązanie problemu.


Białystok - rozpoczyna się dwudniowe Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej

20.09.2023, 13:48

To największe wydarzenie branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok