Radio Białystok | Wiadomości | Burmistrz Zambrowa bez wotum zaufania i bez absolutorium

Burmistrz Zambrowa bez wotum zaufania i bez absolutorium

autor: Adam Dąbrowski

21.06.2024, 09:29, akt. 10:16

Rada Miasta Zambrów nie udzieliła burmistrzowi Kazimierzowi Dąbrowskiemu absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński

Za pozytywnym zaopiniowaniem pracy burmistrza zagłosowało dziewięciu radnych i chociaż nie było głosów sprzeciwu, to aż 11 wstrzymało się od głosu, co jest równoznaczne z nieudzieleniem absolutorium.

Wcześniej dokładnie takim samym wynikiem zakończyły się głosowania nad udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania i zatwierdzeniem sprawozdania z wykonania ubiegłorocznego budżetu.

List do mieszkańców

Na decyzję radnych listem otwartym do mieszkańców zareagowali pracownicy urzędu miasta i podległych jednostek.

Ponad 60 podpisanych pod tym pismem osób zwraca uwagę, że decyzja radnych jest wyłącznie polityczna, ponieważ wykonanie budżetu Zambrowa w 2023 r. pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa, a komisja rewizyjna rady miejskiej wnioskowała o udzielenie burmistrzowi absolutorium.

Autorzy oświadczenia zaapelowali też do przewodniczącego rady miejskiej o przygotowanie uzasadnienia merytorycznego podjętych uchwał, ponieważ żadne argumenty nie zostały zaprezentowane podczas sesji.

Co oznacza brak absolutorium?

Nieudzielenie absolutorium burmistrzowi, wójtowi czy prezydentowi miasta nie powoduje od razu żadnych konsekwencji. Dopiero gdy decyzję taką radni podejmą dwukrotnie w dwóch kolejnych latach tej samej kadencji, ustawodawca dał im prawo do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta lub burmistrza.

Jeśli skorzystają z tej możliwości, ale w wyniku referendum większość mieszkańców poprze odwoływaną osobę niż zagłosuje przeciwko niej, rozwiązana zostaje rada, która to referendum zarządziła.


| red: at, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Radni Zambrowa zdecydowali - wynagrodzenie burmistrza pozostanie na dotychczasowym poziomie

21.05.2024, 15:04

Wynagrodzenie burmistrza Zambrowa pozostanie na dotychczasowym poziomie - zadecydowali jednogłośnie radni tego miasta. Łącznie ze wszystkimi dodatkami to prawie 18,5 tys. zł miesięcznie, chociaż włodarz miasta tej wielkości mógłby zarabiać prawie 1700 zł więcej.


Druga tura wyborów. Rozmowa z kandydatem na burmistrza Zambrowa [wideo]

16.04.2024, 13:23

Wśród kilkunastu miast województwa podlaskiego, w których o wyborze burmistrza zadecyduje dopiero druga tura, znalazł się m.in. Zambrów.


Zambrów: władze miasta zamierzają zrealizować w tym roku inwestycje za prawie 50 mln zł

27.01.2024, 07:39

Inwestycje za prawie 50 mln zł zamierzają zrealizować w tym roku władze Zambrowa. Jak poinformował burmistrz Kazimierz Dąbrowski, to prawie trzecia część całego budżetu miasta na ten rok.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok