Radio Białystok | Wiadomości | Białystok i Wasilków: Woda i ścieki drożeją o ponad jedną trzecią

Białystok i Wasilków: Woda i ścieki drożeją o ponad jedną trzecią

autor: Katarzyna Kozłowska

25.06.2024, 09:19, akt. 09:36

Od 2 lipca mieszkańcy gmin Białystok i Wasilków będą o blisko 36 procent więcej płacić za wodę i odprowadzanie ścieków. Wodociągi Białostockie o wzrost stawek starały się od kilku lat, jednak dopiero teraz zgodziły się na nią Wody Polskie.

Fotolia.com
Fotolia.com

Jak informują Wodociągi na swojej stronie internetowej, to, co powszechnie nazywa się podwyżką, w tym przypadku jest waloryzacją, czyli urealnieniem kosztów działalności. Wskazują przy tym na pandemię, wojnę na Ukrainie i inflację. Wodociągi Białostockie musiały znacznie ograniczyć wydatki na inwestycje i bieżącą działalność. Poza tym przez blokowanie wniosków taryfowych teraz mamy skokowy wzrost opłat.

Dotychczas mieszkańcy Białegostoku i gminy Wasilków za metr sześcienny wody płacili 3 zł 95 gr, od lipca cena wzrośnie do 5 zł i 37 gr.

Więcej zapłacimy też za odbiór ścieków: ze stawki 3,64 za metr sześcienny do 5,99 zł. Do tych stawek należy doliczyć 8-proc. podatek VAT.

Co to oznacza w praktyce? Przy zużyciu trzech metrów sześciennych wody - tyle mniej więcej zużywa jednoosobowe gospodarstwo domowe - za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki zapłacimy miesięcznie średnio ponad 11 zł netto więcej. Po roku te ceny będą stopniowo malały - woda o 1 grosz, ścieki - nieco więcej.

Po raz pierwszy wprowadzono też abonament uwzględniający koszty obsługi sprzedaży (odczyty, faktury). W poprzednich latach były one ujęte w ogólnej stawce. Nowe taryfy zaczną obowiązywać od 2 lipca.

| red: tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Legionella w czterech blokach przy ulicy Duboisa i jednym przy Wiejskiej

19.06.2024, 10:07

Mieszkańcy 5 bloków w Białymstoku nie powinni korzystać z ciepłej wody, zwłaszcza podczas kąpieli pod prysznicem. Powodem jest wykrycie niebezpiecznej ilości groźnej bakterii legionelli w instalacji wodnej.


Ciąg dalszy sporu o podwyżkę opłat za wodę w Białymstoku

7.02.2024, 16:56

Nie widać końca sporu Wodociągów Białostockich z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Białymstoku o nowe taryfy za wodę.


Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy z Wodociągami

22.09.2022, 11:59

Chociaż Politechnika Białostocka i Wodociągi Białostockie współdziałają ze sobą od wielu lat, to w czwartek (22.09) współpraca ta przybrała charakter oficjalny.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok