Radio Białystok | Wiadomości | PKS Nova uruchamia wakacyjne, weekendowe przejazdy do Kopnej Góry i Poczopka

PKS Nova uruchamia wakacyjne, weekendowe przejazdy do Kopnej Góry i Poczopka

10.07.2024, 14:34, akt. 12.07.2024, 10:27

Ruszają weekendowe darmowe przejazdy z Białegostoku do Kopnej Góry i Poczopka, gdzie na turystów czeka m.in. pokazowa zagroda żubrów, arboretum i silvarium, czyli leśny ogród - poinformowano w środę (10.07) na konferencji prasowej. Z przejazdów PKS Nova będzie można korzystać do końca wakacji w soboty i niedziele.

Silvarium w Poczopku, fot. Rafał Supiński/Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku
Silvarium w Poczopku, fot. Rafał Supiński/Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Pierwsze przejazdy w najbliższy weekend

Przejazdy ruszają od najbliższej soboty, 13 lipca. Tak w sobotę, jak i w niedzielę realizowany będzie jeden kurs.

Taka atrakcja, która ma zachęcić mieszkańców i turystów do odwiedzenia okolicznych lasów, to wspólna inicjatywa spółki PKS Nova oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Jak poinformował na konferencji prasowej prezes PKS Nova Zbigniew Wojno, autobusy będą ruszały w soboty i niedziele o godz. 10:00 z dworca PKS w Białymstoku, po drodze zatrzymają się na jeszcze jednym przystanku w Białymstoku, a także w Supraślu. Następnie dowiozą turystów do Kopnej Góry lub Poczopka. Powrót zaplanowano ok. godz. 15.

Na konferencji poinformowano, że osoby, które chcą skorzystać z takiego przejazdu powinny się stawić na jednym z peronów dworca autobusowego w Białymstoku przed odjazdem busa. Zwrócono uwagę, że nie można wcześniej zarezerwować miejsc, a przejazdy będą bezpłatne. Trasę ma obsługiwać autobus na 30 miejsc.


Bardzo się cieszę z tej inicjatywy, dlatego, że na naszym terenie mamy trzy unikalne obiekty w skali regionu, które warto odwiedzić - zagrodę pokazową żubrów, arboretum i cmentarz powstańców listopadowych - podkreślił nadleśniczy Nadleśnictwa Supraśl Andrzej Romaniuk. 


Można zwiedzić zagrodę żubrów, arboretum, cmentarz i silvarium

Autobus zatrzyma się najpierw przy zagrodzie żubrów. Zagroda otwarta na początku 2024 r. powstała na 20-hektarowej działce. Obecnie przebywają tam cztery żubry. Do dyspozycji zwierząt jest część otwarta i leśna, ustawionych jest też kilka paśników. Ścieżki dla turystów zostały tak zaplanowane, aby móc oglądać żubry, ale też im nie przeszkadzać. Obiekt przystosowany jest dla osób z niepełnosprawnościami.

Następnie można zwiedzić arboretum, które ma status ogrodu botanicznego. 


Można fantastycznie wypocząć, pospacerować, spędzić czas albo w samotności zaszywając się wśród tajemniczych ścieżek, wśród drzew, albo z dziećmi korzystając z placu zabaw, z oczka wodnego, gdzie można podziwiać rośliny wodne, płazy i traszki, i miło albo się przechadzać albo odpoczywać na trawce - zachęca nadleśniczy.


Trzecią atrakcją jest obiekt historyczny - cmentarz powstańców listopadowych. Cmentarz - Miejsce Pamięci Narodowej - powstał w 2013 roku. Spoczęły tam szczątki 46 powstańców z oddziału płk. Józefa Zaliwskiego - jednego ze współtwórców Sprzysiężenia Wysockiego i uczestnika Nocy Listopadowej. Żołnierze polegli w starciu z wojskiem rosyjskim nad rzeką Sokołdą w końcowej fazie powstania, zostali ekshumowani w roku 2010. Ich mogiły zdobią namalowane białe orły i żelazne krzyże.

Turyści mogą zdecydować się też na odwiedzenie silvarium, czyli ogrodu leśnego w Poczopku (oddalonego od Kopnej Góry o ok. 10 km) w Nadleśnictwie Krynki. Jak mówił Marek Chilimoniuk z tego nadleśnictwa, alejki z atrakcjami zaczynają się już po wyjściu z autobusu. Dodał, że silvarium to nie tylko okazja do spacerowania, ale też edukacji. Można m.in. poznać tropy zwierząt, przeczytać o mieszkańcach lasu czy odwiedzić sowiarnie, gdzie w wolierach żyje kilka gatunków sów.

źródło: PAP | red: bs, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mija kolejna rocznica bitwy pod Sokołdą - mieszkańcy i władze Supraśla uczcili pamięć poległych powstańców

5.07.2024, 13:27

Mieszkańcy i władze Supraśla uczcili pamięć ofiar poległych w bitwie pod Sokołdą. To jedna z największych potyczek w trakcie powstania listopadowego na Podlasiu. Uroczystości odbyły w piątek (5.07) o 20:00 na cmentarzu w Kopnej Górze - tam, gdzie pochowani są powstańcy.


W Kopnej Górze Lasy Państwowe zorganizowały Piknik z żubrami

18.05.2024, 07:10

Zwiedzanie zagrody żubrów, koncert i spacery z przewodnikiem. To tylko niektóre atrakcje, z których można było skorzystać w sobotę (18.05) w Kopnej Górze podczas Pikniku z żubrami.


W podbiałostockiej Kopnej Górze powstała druga w Podlaskiem zagroda pokazowa żubrów

19.01.2024, 15:15

Szefem stada jest najstarszy Pomruk, najmłodsza jest malutka krowa Połatka i można się im przyglądać w najnowszej atrakcji turystycznej regionu. W Kopnej Górze, między Supraślem a Krynkami, otwarto zagrodę pokazową żubrów.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok