Radio Białystok | Wiadomości | Sąd apelacyjny zajmie się sprawą unieważnienia drugiej tury wyborów wójta gminy Korycin

Sąd apelacyjny zajmie się sprawą unieważnienia drugiej tury wyborów wójta gminy Korycin

autor: Ryszard Minko

10.07.2024, 15:30, akt. 15:36

Komisarz wyborczy w Suwałkach nie zgadza się z postanowieniem białostockiego sądu o unieważnieniu wyborów wójta gminy Korycin. Sprawa dotyczy drugiej tury wyborów, gdzie o wyniku zadecydował zaledwie jeden głos.

fot. PRB
fot. PRB

Po rozpatrzeniu protestu wyborczego Beaty Matyskiel - kontrkandydatki dotychczasowego wójta Mirosława Lecha - Sąd Okręgowy w Białymstoku nieprawomocnie postanowił o unieważnieniu wyborów, wygasił mandat wójta i nakazał powtórzenie głosowania.

Jednym z argumentów był fakt, że w trakcie drugiej tury wyborów dopuszczono do głosowania pełnomocnika nieposiadającego stosownego pełnomocnictwa, bo uzyskał je tylko przed pierwszą tura głosowania. Tymczasem według kodeksu wyborczego, by zagłosować za daną osobę do każdej tury wyborów wójta, konieczne jest oddzielne pełnomocnictwo.

Z decyzją tą nie zgodził się jednak komisarz wyborczy w Suwałkach, który skierował do sądu zażalenie w tej sprawie w całości, zaskarżając postanowienie o konieczności przeprowadzenia ponownych wyborów. Czytamy w nim między innymi, że wspomniane pełnomocnictwo w głosowaniu nie zostało cofnięte - tym samym oddany w ten sposób głos w drugiej turze wyborów powinien zostać uznany za ważny.

Ostatecznie decyzję o wyborach w Korycinie podejmie sąd apelacyjny.

Niezależnie od tej sprawy, tematem wyborów interesuje się także prokuratura, która bada czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez ubiegającego się o reelekcję wójta w trakcie sporządzania listy uprawnionych do głosowania.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd orzekł, że konieczna jest powtórka drugiej tury głosowania na wójta Korycina

14.06.2024, 14:52

Sąd Okręgowy w Białymstoku unieważnił w piątek (14.06) wybory wójta Korycina, gdzie o wyborze zdecydował jeden głos, wygasił mandat wybranego tak wójta i nakazał powtórzenie drugiej tury głosowania. Wyrok nie jest prawomocny.


Białostocki sąd rozpatrzył protest wyborczy dotyczący głosowania na wójta gminy Korycin - wyrok w połowie czerwca

5.06.2024, 17:23

Sąd Okręgowy w Białymstoku rozpoznał w środę (5.06) protest wyborczy dotyczący drugiej tury wyborów na wójta podlaskiej gminy Korycin. Składająca ten protest Beata Matyskiel przegrała te wybory jednym głosem z wieloletnim wójtem Mirosławem Lechem. Wyrok ma być ogłoszony w połowie czerwca.


Prokuratura sprawdza, czy doszło do przestępstwa przy wyborze wójta Korycina

29.05.2024, 16:56

Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie możliwych nieuczciwych praktyk wyborczych ubiegającego się o reelekcję wójta gminy Korycin. To reakcja na zawiadomienie wyborczej rywalki wójta, która przegrała z nim jednym głosem.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok