Radio Białystok | Wiadomości | Podpisano umowę na modernizację zapory na granicy polsko-białoruskiej

Podpisano umowę na modernizację zapory na granicy polsko-białoruskiej

10.07.2024, 17:24, akt. 17:38

Straż Graniczna poinformowała w środę (10.07) o podpisaniu umowy na modernizację zapory technicznej na granicy polsko-białoruskiej. Zdaniem wiceszefa MSWiA Macieja Duszczyka wzmocnienie przęseł zdecydowanie utrudni, a nawet zapobiegnie rozginaniu ich lewarkami samochodowymi.

Granica polsko-białoruska, fot. Aleksandra Sadokierska
Granica polsko-białoruska, fot. Aleksandra Sadokierska

O podpisaniu umowy na modernizację zapory technicznej na granicy z Białorusią Straż Graniczna poinformowała w środę na platformie X. 

Do podpisania umowy odniósł się wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk. 


To jest jeden z kluczowych elementów poprawy zapory na granicy. Zdecydowanie utrudni, a nawet zapobiegnie rozginaniu przęseł lewarkami samochodowymi. To obecnie najpowszechniejszy sposób podejmowania prób forsowania granicy - napisał wiceminister na platformie X.


Wcześniej, w piątek (6.07) Straż Graniczna podpisała umowę w sprawie wzmocnienia bariery elektronicznej na granicy z Białorusią. "Chodzi o dołożenie kamer w niektórych miejscach po to, by monitoring na granicy był jeszcze większy" - informowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz. Dodała, że w ramach modernizacji bariery elektronicznej będzie też montowane dodatkowe oświetlenie.

Umowa ws. modernizacji zapory elektronicznej została podpisana w piątek w Komendzie Głównej SG z firmą Telbud SA. Wartość umowy to ponad 125,2 mln zł.

Bariera elektroniczna jest uzupełnieniem zbudowanej w 2022 r. na 186 km linii granicy w Podlaskiem tzw. bariery fizycznej (zapory) o wysokości 5,5 m, która również będzie wzmocniona.

Budowa stalowej zapory zakończyła się w czerwcu 2022 r. Kosztowała ok. 1,6 mld zł.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tarcza Wschód staje się projektem europejskim - są rozmowy o jej dofinansowaniu

10.07.2024, 12:57

Tarcza Wschód staje się projektem europejskim, są rozmowy o dofinansowaniu go przez Europejski Bank Inwestycyjny, żołnierze wysyłani na granicę będą tworzyli półroczne kontyngenty ze zwartych jednostek, przyśpieszono przejmowanie zadań przez Komponent Obrony Pogranicza - poinformowali w środę (10.07) przedstawiciele MON.


Ponad 60 prób nielegalnego przekroczenia granicy

8.07.2024, 10:45

Ponad 60 cudzoziemców próbowało w ostatnich trzech dobach nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę – poinformował w poniedziałek Podlaski Oddział Straży Granicznej. Doszło do kolejnych ataków na polskie patrole. SG zatrzymała też kolejnych przemytników.


Po uruchomieniu strefy buforowej spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy

5.07.2024, 12:21

O połowę spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy dzięki wprowadzeniu strefy buforowej - powiedziała w piątek (5.07) rzeczniczka podlaskiej Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz, podsumowując trzy tygodnie działania strefy. Spadła też liczba zatrzymywanych przemytników.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok