Radio Białystok | Wiadomości | Dwie badaczki z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku ze stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Od lat prowadzą badania nad nowymi terapiami leczenia raka - teraz zostały za to docenione. Dwie badaczki z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku znalazły się w gronie naukowców wyróżnionych trzyletnim stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Dr hab. Ilona Ościłowska od ponad dekady zajmuje się poszukiwaniem nowego zastosowania znanych substancji farmaceutycznych w leczeniu raka piersi:
Zajmuję się szeroko pojętą biochemią oraz biologią molekularną dotyczącą chorób nowotworowych, w ostatnim czasie jest to eksperymentalne leczenie raka piersi. Z zespołem, z którym pracuję, staramy się sprawdzać mechanizmy działania produktów leczniczych, które albo są już dostępne na rynku, albo są dostępne tylko do badań naukowych - jak one wpływają, czy modyfikują biochemię komórki oraz jak wpływają na szlaki metaboliczne komórek, aby wykorzystać ich dodatkowe właściwości w medycynie translacyjnej. Podam dla przykładu, że sprawdzaliśmy metforminę, czyli popularną substancję stosowaną w farmakoterapii cukrzycy, czy można ją wykorzystać w eksperymentalnej terapii leczenia nowotworu piersi. To są badania podstawowe. Tematyką tą zajmuję się 11 lat - mówi dr hab. Ilona Ościłowska.
Z kolei inna badaczka z Zakładu Biochemii Farmaceutycznej dr Magdalena Kusaczuk otrzymała stypendium na dalsze prowadzenie badań dotyczących terapii glejaka mózgu:
Badam różne substancje zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego w kontekście ich wykorzystania jako potencjalnych czynników przeciw glejakowi wielopostaciowemu mózgu. Dostępne obecnie terapie są nieskuteczne, stąd poszukiwania czynników które przynajmniej spowolnią proces rozwoju choroby - informuje dr Magdalena Kusaczuk.
Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego to 5400 złotych miesięcznie wypłacane przez trzy lata. Obie wyróżnione badaczki z Białegostoku znalazły się w gronie 23 naukowców z całej Polski wyróżnionych takim stypendium w dziedzinie nauk medycznych.