Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Mieszkańcy Raczek protestują przeciwko przebiegowi trasy kolejowej Rail Balitca przez ich miejscowość

Mieszkańcy Raczek protestują przeciwko przebiegowi trasy kolejowej Rail Balitca przez ich miejscowość

autor: Marcin Kapuściński

3.12.2019, 18:20, akt. 4.12.2019, 09:58

Proponują, aby przesunąć torowisko o kilometr na północ. Te planu pokrzyżować może jednak obszar chroniony Natura 2000.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

We wtorek (3.12) w Raczkach odbyło się spotkanie konsultacyjne w czasie którego przedstawiciele PKP zaprezentowali wariant przebiegu torów. Raczkowiacy oburzają się, że Rail Balticę wytyczono zbyt blisko ich 2,5-tysięcznej miejscowości. 

Zdaniem mieszkańca Raczek - Mirosława Górskiego, niewielka w skali całej inwestycji korekta mogłaby dużo zmienić.

Jeżeli przesuniemy linię o około kilometr w kierunku Małych Raczek, to pójdzie w sposób prosty między lasami. Będzie to korzystniejsze dla planów dalszego rozwoju naszej miejscowości. Obecny wariant zakłada budowę nowych rond oraz przesunięcie dróg. A to spowoduje znaczne problemy z komunikacją po obu stronach torowiska. A nad drogą do Małych Raczek wystarczy wybudować jeden wiadukt w szczerym polu

Przedstawiciel firmy opracowującej studium wykonalności inwestycji Wojciech Kijak przyznaje, że propozycja mieszkańców jest trudna w realizacji. Planiści chcą bowiem przeciąć rzekę Rospudę dokładnie w Raczkach, gdzie obecnie jest most kolejowy.

Ten punkt jest dla nas ważny. To przesmyk, gdzie nie obowiązuje Natura 2000. A taki obszar wprowadza wiele ograniczeń podczas realizacji inwestycji. Dlatego linia kolejowa była specjalnie trasowana, aby przejść w miejscu istniejącego przejazdu.

Zastrzeżenia mieszkańców budzi również sieć dróg dojazdowych, zbyt mała liczba i niekorzystne usytuowanie wiaduktów oraz odległość nasypu kolejowego od zabudowań.

Kolejne spotkania konsultacyjne odbędą się w środę (4.12) w Szypliszkach i Puńsku oraz w czwartek (5.12) w Suwałkach.

| red: rbon, kap

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy gminy Raczki mają uwagi do przebiegu trasy Rail Baltica. Spisują je i wkrótce przekażą PKP

14.11.2019, 09:09

Więcej przejazdów przez tory, montaż ekranów dźwiękochłonnych oraz jak najmniej wyburzeń domów. To część uwag, które mieszkańcy gminy Raczki zgłaszają do projektu budowy trasy Rail Baltica.


Rail Baltica: oferta polsko-chińskiego konsorcjum najlepiej oceniona w elektronicznej aukcji

4.11.2019, 15:03

Oferta złożona przez polsko-chińskie konsorcjum została najlepiej oceniona w aukcji elektronicznej przeprowadzonej w przetargu na budowę ok. 71-km odcinka Czyżew-Białystok trasy kolejowej Rail Baltica - poinformowały w poniedziałek (04.11) PKP PLK SA.


Rail Baltica: będą konsultacje z mieszkańcami okolic Białegostoku

28.10.2019, 19:07

Dopiero po uzyskaniu opinii różnych instytucji nt. rozważanych nowych wariantów przebiegu trasy kolejowej Rail Baltica w rejonie Białegostoku i na północy regionu, warianty te będą przedstawione do konsultacji społecznych mieszkańcom województwa podlaskiego - zapowiada PKP PLK SA.


Rail Baltica mogłaby ominąć Puńsk i Szypliszki - wynika z najnowszych ustaleń

25.10.2019, 17:45

Są dobre wieści - linia szybkiej kolei mogłaby pójść wzdłuż starych torów i ominąć Puńsk. To wstępne informacje po spotkaniu samorządowców, przedstawicieli Lasów Państwowych, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także PKP Polskich Linii Kolejowych, jakie miało miejsce w czwartek (24.10) w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok