Radio Białystok | Wiadomości | Rail Baltica: będą konsultacje z mieszkańcami okolic Białegostoku

Rail Baltica: będą konsultacje z mieszkańcami okolic Białegostoku

autor: Renata Reda

28.10.2019, 19:07, akt. 29.10.2019, 09:01

Dopiero po uzyskaniu opinii różnych instytucji nt. rozważanych nowych wariantów przebiegu trasy kolejowej Rail Baltica w rejonie Białegostoku i na północy regionu, warianty te będą przedstawione do konsultacji społecznych mieszkańcom województwa podlaskiego - zapowiada PKP PLK SA.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Długa dyskusja o przebiegu trasy Rail Baltica na sejmiku - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Poinformował o tym w poniedziałek (28.10) po południu na sesji sejmiku województwa podlaskiego w Białymstoku zastępca dyrektora Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK Marek Kubera.

Po protestach, jakie wzbudziły w ostatnich tygodniach przedstawione przez PKP PLK na konsultacjach z mieszkańcami poprzednie warianty przebiegu Rail Baltica w rejonie Białegostoku - czyli tzw. północnej obwodnicy tego miasta oraz na Suwalszczyźnie w gminach Puńsk i Szypliszki, PKP PLK w ramach prac nad studium wykonalności dla tych inwestycji, zaproponowało nowe korytarze przebiegu tej trasy. Kubera poinformował, że są cztery nowe takie korytarze-warianty dla obwodnicy Białegostoku i trzy dla Rail Baltica w gminach Puńsk i Szypliszki.

Kubera nie chciał mówić o szczegółach tych wariantów, bo zaznaczył, że to obecnie rozważane korytarze, gdzie szczegółowe warianty mogłyby się znajdować. Poinformował, że PKP PLK roześle w najbliższych dniach do różnych instytucji, które współuczestniczą w procesie realizacji inwestycji, np. do Lasów Państwowych, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska czy Wód Polskich pisma z prośbą o wyrażenie opinii, czy w tych korytarzach w ogóle jest możliwa realizacja inwestycji.

Te warianty z przedstawicielami społeczeństwa będziemy chcieli omówić, ale potrzebujemy najpierw stanowiska tych instytucji, żebyśmy wiedzieli, czy w ogóle nasz kierunek działania jest poprawny. Jeżeli się okaże niepoprawny, będziemy analizowali konkretne możliwości, inne w tym przypadku

 - powiedział Kubera.

Marek Kubera przypomniał, że międzynarodowa trasa kolejowa, łącząca kraje nadbałtyckie z innymi państwami w UE, na terenie Polski biegnąca od Warszawy przez Białystok, Ełk do granicy z Litwą w Trakiszkach, jest podzielona na wiele odcinków do realizacji. Poinformował, że są zakończone prace na odcinku Warszawa-Sadowne, trwa budowa na odcinku Sadowne-Czyżew, trwa przetarg na odcinek Czyżew-Białystok (wraz z modernizacją stacji Białystok). Dodał, że PKP PLK chciałyby w pierwszym kwartale 2020 r. podpisać umowę z wykonawcą tego odcinka.

Kubera dodał, że trwają prace nad studium wykonalności na północną obwodnicę Białegostoku i odcinek Ełk-granica z Litwą w Trakiszkach. Na odcinku Białystok-Ełk trwają już prace nad dokumentacją. PKP PLK chciałyby w 2020 r. zakończyć prace nad dokumentacją na odcinek Białystok-Ełk i ogłosić przetarg, w którym wyłoni wykonawcę robót.

Studium wykonalności na odcinek Ełk-Trakiszki ma być także gotowe w 2020 r. i w tym samym roku PKP PLK chcą ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej tego odcinka - poinformował Kubera. Prace nad dokumentacją mają potrwać dwa lata i dopiero, gdy będzie ona gotowa, będzie można ogłaszać przetarg na wykonanie robót.

Kubera mówił, że na odcinku Warszawa-Białystok i Białystok-Ełk po zakończeniu inwestycji pociągi osobowe mają jeździć z maksymalną prędkością 200 km/h, a od Ełku do granicy w Trakiszkach 250 km/h, bo do takiej prędkości Rail Baltica jest budowana na Litwie.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślił, że Rail Baltica to inwestycja kluczowa dla województwa podlaskiego z punktu widzenia rozwoju i gospodarki regionu. Podkreślał, że władzom zależy, żeby powstała. Podkreślał, że samorząd województwa chce współuczestniczyć w pracach nad wyborem wariantów, prosił o informowanie władz o spotkaniach na ten temat, bo chce w nich brać udział.

Przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Bogusław Dębski również podkreślał, że sprawa Rail Baltica będzie wymagała dalszej uwagi ze strony samorządu, bo to strategiczna inwestycja w regionie, a prace nad wariantami mają służyć temu, by wybrano najlepszy. Zapowiadał zbieranie przez samorząd wszystkich wniosków z toczącej się dyskusji. Mówił, że inwestycja powinna być wprowadzona do wojewódzkiego planu zagospodarowania przestrzennego.

źródło: PAP | red: wsz, mak, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rail Baltica mogłaby ominąć Puńsk i Szypliszki - wynika z najnowszych ustaleń

25.10.2019, 17:45

Są dobre wieści - linia szybkiej kolei mogłaby pójść wzdłuż starych torów i ominąć Puńsk. To wstępne informacje po spotkaniu samorządowców, przedstawicieli Lasów Państwowych, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także PKP Polskich Linii Kolejowych, jakie miało miejsce w czwartek (24.10) w Białymstoku.


Zarząd województwa podlaskiego zwiększył dotację na remonty linii kolejowych w rejonie Kuźnicy i Sokółki

25.10.2019, 16:55

Przebudowa linii kolejowych Łapy-Śniadowo i Śniadowo-Łomża będzie odłożona o kolejne lata. Nie jest już natomiast zagrożona modernizacja dwóch linii w rejonie Kuźnicy i Sokółki w Podlaskiem. Chodzi o 28 kilometrów tras kolejowych: Kuźnica Białostocka - Gieniusze i Bufałowo Wschód - Bufałowo.


Ponad 3 tys. osób podpisało się pod protestem ws. planowanych wariantów kolejowej obwodnicy Białegostoku

22.10.2019, 13:23

To sprzeciw wobec planowanych wcześniej wariantów budowy północnej kolejowej obwodnicy Białegostoku. Ponad trzy tysiące osób podpisało się pod petycją przeciwko temu, by przebiegała ona - według pierwszych wariantów - przez gminy Wasilków, Dobrzyniewo Duże i Białystok.


PKP PLK: pociągi pojadą drugim mostem kolejowym na linii Warszawa-Białystok w 2020 r.

22.10.2019, 08:29

Drugim mostem na Bugu pociągi przejadą na początku 2020 roku, dzięki niemu zniknie tzw. wąskie gardło na jednotorowej dotychczas przeprawie na odcinku Sadowne – Czyżew - wynika z poniedziałkowego (21.10) komunikatu PKP PLK.


Spółka PKP PLK przygotowuje nowe warianty północnej kolejowej obwodnicy Białegostoku - pierwsze osoby już je poznały

17.10.2019, 16:33

Ta inwestycja wzbudza duże emocje wśród mieszkańców gmin: Dobrzyniewo Duże i Wasilków. Są nowe cztery warianty przebiegu Północnej Kolejowej Obwodnicy Białegostoku.


PKP PLK zapewnia, że rozważa nowe warianty przebiegu przez Suwalszczyznę trasy Rail Baltica

11.10.2019, 07:12

PKP Polskie Linie Kolejowe rozpatrują nowe warianty przebiegu trasy Rail Baltica.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!fot. Marcin Mazewski
REGION
20.09.2020, 07:18, akt. 13:15

24. Cross Trzeźwości w Suchowoli

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok