Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Prokuratura Rejonowa w Suwałkach umorzyła śledztwo w sprawie awarii w miejscowej oczyszczalni ścieków

Prokuratura Rejonowa w Suwałkach umorzyła śledztwo w sprawie awarii w miejscowej oczyszczalni ścieków

autor: Iza Kosakowska

24.01.2020, 12:54, akt. 12:57

Do Czarnej Hańczy i dalej do jeziora Wigry trafiło wówczas około 2,5 mln litrów ścieków. Spowodowało to śnięcie setek kilogramów ryb.

Do Czarnej Hańczy w Suwałkach wyciekły nieczystości, fot. Jakub Mikołajczuk
Do Czarnej Hańczy w Suwałkach wyciekły nieczystości, fot. Jakub Mikołajczuk

Doszło do niej w lipcu 2018 roku. Jak mówi szefowa suwalskiej prokuratury Joanna Orchowska, na decyzji o umorzeniu sprawy zaważyła opinia biegłego.


- Otrzymaliśmy opinię biegłego przy Sądzie Okręgowym w Olsztynie z zakresu ochrony środowiska. Stwierdził on, że zrzut nieoczyszczonych ścieków do rzeki Czarna Hańcza, biorąc pod uwagę ich rodzaj i wielkość, nie spowodował zagrożenia życia lub zdrowia wielu osób, istotnego obniżenia jakości wody oraz zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. W związku z tym śledztwo zostało umorzone z powodu braku znamion czynu zabronionego.


Kilka tygodni temu do wniosku, że awaria z lipca 2018 roku nie miała dużego wpływu na przyrodę doszła także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, która prowadziła swoje postępowanie w tej sprawie.


Zarówno jedną, jak i drugą decyzją zaskoczony jest dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego Tomasz Huszcza.


- Śnięte ryby pływały w dużych ilościach. Szacujemy, że około tony tych ryb mogło stracić życie. Oczywiście ekosystem rzeki Czarnej Hańczy, to nie tylko ryby, ale i inne drobne stworzenia, które bez wątpienia także ucierpiały. Natomiast ciężko jest oszacować łączną wielkość strat.


W lipcu ubiegłego roku na zlecenie Wigierskiego Parku Narodowego powstał też raport na ten temat autorstwa doktora Dariusza Ulikowskiego z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Główną konkluzją tego opracowania było stwierdzenie, że awaria spowodowała w Czarnej Hańczy nieodwracalne skutki. Jednak ani tego raportu, ani stanowiska parku narodowego prokuratura pod uwagę nie wzięła.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Spore kontrowersje budzą decyzje o umorzeniu postępowań dotyczących dwóch przypadków zanieczyszczenia Czarnej Hańczy

2.01.2020, 07:41

Śledztwo w sprawie wrześniowego wycieku umorzyła suwalska prokuratura. To samo uczyniła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku w prowadzonym przez siebie postępowaniu związanym z zanieczyszczeniem rzeki w lipcu 2018 r.


Prokuratury umorzyła postępowanie ws. wycieku 180 tysięcy litrów ścieków do Czarnej Hańczy

30.12.2019, 07:50

Śledczy uznali bowiem, że rzeka nie została skażona.


Prokuratura Okręgowa w Suwałkach przejęła śledztwo dotyczące zanieczyszczenia Czarnej Hańczy we wrześniu

4.11.2019, 12:22

Jak mówi prokurator Ryszard Tomkiewicz, możliwe jest, że postępowanie zakończy się jeszcze w tym roku.


Augustowski radny Marcin Kleczkowski alarmuje, że miejska oczyszczalnia odprowadza do okolicznych rzek nie do końca oczyszczone ścieki

7.10.2019, 09:05

Zdaniem radnego, problem pojawia się w czasie obfitych opadów deszczu, a nieczystości płyną wtedy nawet do Biebrzańskiego Parku Narodowego.


Ścieki, które w ubiegłym tygodniu wpłynęły w Suwałkach do Czarnej Hańczy spowodowały kilkunastokrotne przekroczenie norm

12.09.2019, 07:09

Rzeka wprawdzie szybko się oczyściła, jednak większość ścieków dotarła najprawdopodobniej do jeziora Wigry.


Prokuratura Rejonowa w Suwałkach wszczęła śledztwo w sprawie zanieczyszczenia ściekami Czarnej Hańczy

9.09.2019, 06:58

Zapadła decyzja o wszczęciu postępowania z artykułu 182 kodeksu karnego. Mówi on o zanieczyszczeniu środowiska w znacznych rozmiarach, za co grozi do 5 lat więzienia.


Władze Wigierskiego Parku Narodowego czekają na wyniki analiz, które określą stopień zatrucia Czarnej Hańczy przez ścieki z suwalskiej kanalizacji

6.09.2019, 07:10

Leśnicy obawiają się, że nieczystości zablokują proces odtwarzania ekosystemu po ubiegłorocznym wycieku z miejskiej oczyszczalni.


Błąd firmy konserwującej kanalizację doprowadził do wycieku ścieków do rzeki

5.09.2019, 16:31

Błąd firmy konserwującej kanalizację na zlecenie suwalskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji doprowadził do wycieku ścieków do rzeki.


Wyciek ścieków do Czarnej Hańczy. Urzędnicy analizują przyczyny awarii

5.09.2019, 10:02

O godzinie ósmej w suwalskim Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, który ustala przyczynę wczorajszego wycieku nieczystości do Czarnej Hańczy.


Do Czarnej Hańczy w Suwałkach wyciekły nieczystości - sprawę wyjaśniają służby

4.09.2019, 21:15

W Suwałkach doszło do wycieku ścieków do rzeki Czarnej Hańczy. Z kanału burzowego płynie wartkim strumieniem ciemna ciecz.


Czy w Augustowie wzrośnie cena wody? Takie obawy mają radni

3.09.2019, 06:15

Domagają się wyjaśnień dotyczących Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Wymaga ono modernizacji, której koszt oszacowano na 20 mln złotych. Nie ma jednak na to pieniędzy.


Wciąż nie ma nowego dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego

6.05.2019, 11:12

Choć termin zgłaszania kandydatów minął dwa miesiące temu, nazwisko wciąż nie jest znane. Ministerstwo środowiska informuje jedynie, że trwa procedura konkursowa, a jej finał powinien nastąpić pod koniec maja.


Spółka miejska w Suwałkach sfinansowała zarybienie Czarnej Hańczy po awarii oczyszczalni

27.04.2019, 14:38

Spółka samorządu Suwałk sfinansowała zarybienie Czarnej Hańczy pstrągiem potokowym, po tym jak w lipcu 2018 roku w wyniku awarii oczyszczalni ścieków do rzeki trafiło ok. 2 tys. metrów sześc. ścieków i w rzece padło kilkaset kilogramów ryb.


Cztery osoby zainteresowane stanowiskiem dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego

6.03.2019, 10:21

Termin zgłaszania kandydatur na dyrektora WPN minął w ubiegłym tygodniu. Ministerstwo poszukuje następcy Jarosława Borejszy, który został odwołany 1 lutego.


Tajemnicza dymisja - felieton Tomasza Kubaszewskiego

11.02.2019, 11:48

Minister środowiska postanowił odwołać Jarosława Borejszę z funkcji dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego. No i zrobił się szum, bo minister nie podał oficjalnie żadnego powodu swojej decyzji.


Rozpoczęto poszukiwania nowego dyrektora WPN

6.02.2019, 11:01

Błyskawiczne działanie Ministerstwa Środowiska. W miniony piątek z funkcji dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego zdymisjonowano Jarosława Borejszę, a już wczoraj (5.02) ogłoszono nabór na jego następcę.


Jarosław Borejsza nie jest już dyrektorem Wigierskiego Parku Narodowego

3.02.2019, 15:21

Minister środowiska odwołał Jarosława Borejszę z funkcji dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego, jednak żadnych powodów tej decyzji nie podano.


Poważne problemy z kanalizacją w Filipowie

13.12.2018, 11:47

Pieluchy, plastikowe patyczki, a nawet jednorazowe kubeczki. Takie przedmioty wrzucają mieszkańcy Filipowa do sedesów w swoich mieszkaniach.


Grzegorz Mackiewicz - kandydat PiS na stanowisko prezydenta Suwałk, postuluje większą dbałość o środowisko

28.09.2018, 10:32

Poprawa ochrony środowiska w mieście była tematem wczorajszej (27.09) konferencji prasowej zorganizowanej przez kandydata na prezydenta Suwałk z listy Prawa i Sprawiedliwości Grzegorza Mackiewicza.


Radni PiS uważają, że dyrektor WPN zbagatelizował awarię w suwalskiej oczyszczalni

9.08.2018, 07:15

Wigierski Park Narodowy uległ presji przedstawicieli branży turystycznej i zignorował niebezpieczeństwo, jakie spowodowała awaria w suwalskiej oczyszczalni ścieków. Uważają tak miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Dziwią się, że bez specjalistycznych badań opublikowano tam uspokajający turystów komunikat.


Prezydent Suwałk będzie tłumaczył się z awarii w oczyszczalni. Wyjaśnień żądają radni PiS

6.08.2018, 06:59

Suwalscy samorządowcy zajmą się dziś (06.08) awarią w suwalskiej oczyszczalni ścieków, przez którą do Czarnej Hańczy trafiło pod koniec lipca co najmniej 2,5 mln litrów nieczystości. Nadzwyczajne posiedzenie w tej sprawie zwołano na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości.


Ścieki z suwalskiej oczyszczalni dotarły do jeziora Wigry

30.07.2018, 14:18

Duże ilości śniętych ryb, zanieczyszczone Czarna Hańcza oraz jezioro Wigry — to bilans awarii, do jakiej doszło w miniony piątek (27.07) w oczyszczalni ścieków w Suwałkach.


Awaria oczyszczalni ścieków - do Czarnej Hańczy w Suwałkach trafiła nieoczyszczona woda

28.07.2018, 12:45

Około 2 tys. metrów sześciennych nieoczyszczonej wody trafiło w piątek (27.07) w Suwałkach do Czarnej Hańczy. To skutek awarii, do jakiej doszło w miejscowej oczyszczalni ścieków.


Suwałki staną się jedynym miastem w woj. podlaskim, którego większość mieszkańców będzie płaciła za wody opadowe i roztopowe

27.07.2018, 09:21

Decyzję w tej sprawie radni z rządzącej koalicji podjęli podczas środowej sesji. Przeciw głosowali przedstawiciele opozycyjnego klubu PiS.


Suwałki. Ścieki zalewają hotel Villa Eden

21.06.2018, 10:38

Miejskie ścieki zalewają hotel Villa Eden i inne budynki gospodarcze przy ulicy Noniewicza w Suwałkach.


Lipsk: Wyciek oleju opałowego do Biebrzy

21.01.2014, 15:02

Strażacy walczą z wyciekiem oleju opałowego, który dostał się do biologicznej oczyszczalni ścieków w Lipsku. Substancja trafiła tam na skutek awarii kotłowni lipskiej spółdzielni mieszkaniowej. Teraz ratownicy robią wszystko, by nie doszło do zanieczyszczenia rzeki Biebrzy.


Suwałki: Zmiany w podatkach i opłatach

27.11.2013, 07:19

W Suwałkach nie wzrosną opłaty za wodę i ścieki. Radni znieśli podatek od posiadania psów, a dla przedsiębiorców od środków transportu. Jedyną opłatą, która wzrośnie będzie 1-procentowa podwyżka podatku od nieruchomości. Taką uchwalę podjęli miejscy radni.


Region: Planowane podwyżki w 2013 r.

31.12.2012, 13:19

Mieszkańców województwa podlaskiego w nowym roku czekaj podwyżki. Jedni będą płacić więcej za ogrzewanie, inni za czynsz, a także za wodę i ścieki.


Od nowego roku drożej za wodę i ścieki w Suwałkach

28.11.2012, 15:39

Od nowego roku w Suwałkach wzrosną opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków. Wyższe tez będą stawki podatków od nieruchomości i środków transportowych. O podwyżkach zdecydowali miejscy radni podczas środowej sesji


Suwalscy radni we środę zdecydują o podwyżkach podatków

28.11.2012, 08:51

Suwalczan czekają od nowego roku wyższe podatki oraz opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków. Jak duże będą to podwyżki, okaże się ostatecznie podczas sesji Rady Miejskiej we środę (28.11).

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


KONKURS

Adam Kozłowski, fot. Irena Poczobut
25.02.2020, 12:33, akt. 12:35

Adam Kozłowski - muzyk z powołaniascience photo, Fotolia.com
25.02.2020, 12:18, akt. 12:21

Pić czy nie pić wodę z kranu?


fot. Archiwum
22.02.2020, 22:20, akt. 22:21

Zdarzyło się w tygodniuFot. Tomasz Kubaszewski
20.02.2020, 11:42, akt. 11:44

W każdym drzemie dusza artysty - Jerzy Broc

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok